Polscy medycy w Bachmucie. "Nigdy w życiu nie zakopywałem człowieka za blokiem"

25
25
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
Polscy medycy w Bachmucie. "Nigdy w życiu nie zakopywałem człowieka za blokiem"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Polscy medycy bojowi mówią o zakopywaniu ciał w Bachmucie na ulicy lub za blokiem. - Widziałem takie rzeczy w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie tam jest zrekonstruowana mogiła powstańcza gdzieś tam w podwórzu - mówi Damian Duda, ratownik pola walki z Fundacji "W międzyczasie".

Kupiańsk w obwodzie charkowskim został ostrzelany. Rosjanie strzelali z systemu przeciwlotniczego S-300, ale rakiety zostały skierowane na obiekty cywilne.

- Na kierunku kupiańskim jest teraz najgoręcej, trwają tam aktywne walki. W pobliżu miasta przebiega linia frontu. Cały czas utrzymuje się wysokie niebezpieczeństwo ataków rakietowych na Charków i obwód charkowski - mówi Ołech Siniegubow, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu charkowskiego.

W walczącym Bachmucie ratowanie życia rannym żołnierzom jest coraz trudniejszym zadaniem, bo trzeba ich stąd wywieźć, a Rosjanie próbują przeciąć "drogę życia" - ostatnią trasę prowadzącą do miasta.

- W niektórych miejscach jest 300 metrów, 200 metrów do Rosjan, więc tak naprawdę jest to jazda, ile fabryka dała pod maską. Przelatujemy nad dołami, nad dziurami po bombach tak naprawdę - opowiada Damian Duda, ratownik pola walki z Fundacji "W międzyczasie".

Życie w Bachmucie toczy się w piwnicach. Żołnierze wychodzą z nich do walki, a polscy medycy bojowi wychodzą, by ratować rannych. Zabici zostają w mieście. - Nigdy w życiu nie zakopywałem człowieka za blokiem, nigdy w życiu nie chowałem człowieka na ulicy. Widziałem takie rzeczy w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie tam jest zrekonstruowana mogiła powstańcza gdzieś tam w podwórzu. Natomiast, ponieważ nie ma możliwości wywiezienia zwłok cywili poza miasto, dlatego że to miejsce przeznacza się dla żywych, no to, niestety, musieliśmy tych ludzi zakopywać w okopach bądź w lejach po bombach - tłumaczy Damian Duda.

Waga kontrofensywy

- Spokój w Bachmucie jest możliwy tylko, gdy miasto zostanie wyzwolone z rąk okupantów - uważa Mychajło Kryżaniwski, dowódca batalionu Gwardii Narodowej. To będzie możliwe w ramach przygotowywanej ukraińskiej kontrofensywy.

Ukraińska armia wysadziła desant i zajęła domki letniskowe naprzeciwko Chersonia, na lewym, wschodnim brzegu Dniepru. Potwierdzeniem są zdjęcia z rosyjskiego drona. Trwa intensywny ostrzał okupowanych miejscowości położonych dalej na wschód od przyczółka. Ukraińcy nie podają na razie żadnych szczegółów.

- Rezultaty naszych działań zmierzających do oczyszczenia pasa na lewym brzegu Dniepru są bardzo poważne, ale jeśli dacie nam jeszcze popracować w ciszy, to efekty będą z pewnością pozytywne - zapewnia Natalia Humeniuk z Ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe".

Według zachodnich źródeł Ukraińcy na koniec kwietnia mieli przygotować 12 brygad szturmowych, czyli niemal 50 tysięcy ludzi.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS