Politycy nie uzdrowili ochrony zdrowia. Głodówką chcą to zmienić lekarze

09.10.2017 | Politycy nie uzdrowili ochrony zdrowia. Głodówką chcą to zmienić lekarze
09.10.2017 | Politycy nie uzdrowili ochrony zdrowia. Głodówką chcą to zmienić lekarze
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.10.2017 | Politycy nie uzdrowili ochrony zdrowia. Głodówką chcą to zmienić lekarzeMarek Nowicki | Fakty TVN

Młodzi lekarze głodują od ponad tygodnia, a minister zdrowia tłumaczył się z ich protestu w Sejmie. I kiedy opozycja punktuje rząd, to warto wszystkich rozliczyć z obietnic. Miała być wyższa zdrowotna składka, miało być więcej pieniędzy w systemie, ale skończyło się na obietnicach.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśniał w poniedziałek na specjalnym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, jak radzi sobie ze strajkiem głodowym młodych lekarzy. Jego tłumaczeń słuchali sami zainteresowani.

- Głoduję nie tylko w celu wypełnienia własnej kieszeni. Robię to po to, by poprawić działanie całej ochrony zdrowia - nie ukrywał Jan Czarnecki, lekarz rezydent.

Kulminacja protestu

Młodzi medycy domagają się przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procenta PKB w ciągu trzech lat. Ich głodówka jest kulminacją trwającego już od roku protestu.

Wtedy okazało się, że w tej kadencji, pomimo wyborczych zapowiedzi PiS, nie ma na to szansy. - Dojdziemy do tego tak, jak się zobowiązaliśmy - zapowiada premier Beata Szydło.

Obecny rząd obiecuje, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 procent PKB dopiero w 2025 roku - czyli nie w tej, ani nawet w następnej kadencji. Na to nie godzą się młodzi lekarze. I mają w tym poparcie opozycji.

- Strajkujący rezydenci nie walczą o podniesienie swoich pensji, ale o wzrost finansowania w całej ochronie zdrowia. Apel do ministra Radziwiłła - niech pan rozwiąże ten problem - podkreśliła Beata Małecka-Libera, posłanka PO i była wiceminister zdrowia.

Platforma także obiecywała wzrost składki

Jednak przez osiem lat swoich rządów, Platforma Obywatelska nie podniosła składki na ubezpieczenie zdrowotne, pomimo złożonych obietnic. - Chcemy podnieść składkę w 2010 roku o jeden punkt procentowy - obiecywała dziewięć lat temu Ewa Kopacz, ówczesna minister zdrowia. Na obietnicach się skończyło.

W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, minister Radziwiłł był atakowany przez posłów z PO. Prawie w ogóle nie mówił o głównym postulacie rezydentów: wzroście PKB na ochronę zdrowia.

Choć przez lata to właśnie on, jako szef samorządu lekarskiego, domagał się zwiększenia nakładów. - Nie da się zreformować ochrony zdrowia bez zwiększenia finansowania tego sektora - podkreślał przed laty Radziwiłł.

Sejmowej przepychanki między lekarzami - tymi, którzy rządzą i tymi, którzy rządzili - nie wytrzymała obecna na sali głodująca pani doktor. Zasłabła, ale wyszła o własnych siłach. Strajk głodowy lekarzy rezydentów trwa ósmy dzień.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS