Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"

26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"
26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Nieformalny "strajk" policjantów w Malborku. Cała jednostka patrolowo-interwencyjna nieobecna w pracy. Funkcjonariusze protestują przeciw - ich zdaniem - zmuszaniu przez komendanta do nękania mieszkańców. On mówi o wykrywalności, a oni o mobbingu.

Malbork to miasto wyjątkowe, obecnie przez bunt w policji. Funkcjonariusze skorzystali ze zwolnienia lekarskiego jako "formy strajku". Ich zdaniem to "wołanie o pomoc".

Wszyscy policjanci z jednostki patrolowo-interwencyjnej w Malborku są poza służbą, a jest ich w sumie piętnastu. Dwóch poszło na urlop, trzynastu na zwolnienie lekarskie. I nie ukrywają - to choroba dyplomatyczna.

Wojna z mieszkańcami

- Chory system, który funkcjonuje w policji - ocenia jeden z policjantów z Malborka, który jak inni nie chce pokazywać twarzy, bo mają rodziny. I twierdzą, że komendant wysłał ich na wojnę z każdym obywatelem.

- Chodzi tu głównie o rowery, telefony i nieletnich. To nieważne, czy taki zwykły obywatel idzie ulicą, czy on jest przez nas podejrzany. Mamy sprawdzić mu telefon czy rower - tłumaczy policjant z Malborka.

Zdaniem policjantów, zamiast ścigania przestępców, jest to klasyczne nękanie zwykłego człowieka. Im słabszy - tym lepiej.

- Przyjedziemy przykładowo nad Nogat, jedzie jakiś rowerzysta składakiem, starsza osoba, to on (komendant - red.) już z góry zakłada, że taki nie przyjdzie i się nie naskarży. A jeżeli sprawdzimy mu rower, telefon, to w tabelce się zgadza - dodaje inny policjant z Malborka.

Kara za brak normy

Nie wyrobisz normy karania - sam jesteś karany.

- Straszą nas postępowaniami, że pozabierają nam pieniądze w postaci dodatków, trzynastek - opowiada funkcjonariusz.

Rzeczniczka malborskiej komendy twierdzi, że właśnie statystyki to znak, że w komendzie dobrze się dzieje.

Podane przez rzeczniczkę liczby 70% wykrywalności przestępstw - jej zdaniem - "mogą świadczyć zarówno o ciężkiej pracy policjantów, jak i o skutecznym zarządzaniu jednostką".

Została ona też spytana o to, czy jeśli jednostka byłaby faktycznie skutecznie zarządzana, to czy policjanci poszliby na zwolnienia lekarskie jednocześnie.

- Funkcjonariusze rzeczywiście przebywają na zwolnieniach lekarskich, z przyczyn mi nieznanych - odpowiada asp. Katarzyna Marczyk, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

Sam komendant rozmawiać nie chce.

Kontrowersje

O miejscach, gdzie dowodził wcześniej było głośno. Inspektor Michał Zapolski usuwał siłą właścicieli działki, co sąd uznał za bezprawne zatrzymanie.

Dużo mówiło się też o efektach pracy jego podwładnych w Prabutach, którzy bili i wywozili do lasu nietrzeźwych, a także o jego podkomendnych, którzy zatrzymali burmistrza Sztumu, niszczącego baner konkurenta i zrezygnowali z badania alkomatem. Komendant awansuje, jego kolejny zespół strajkuje.

- Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wszczął procedurę antymobbingową. Na miejsce pojadą wyznaczeni przez niego policjanci - mówi nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Na patrole w Malborku jeżdżą policjanci z innych wydziałów. O proteście nie mówią.

Komendant Główny Policji przypomina, że tabelki to narzędzie, a nie cel pracy funkcjonariuszy.

- Absolutnie zakazuje zadaniowania policjantów i pracy pod statystykę - mówi nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Policjanci z Malborka czekają na wyniki kontroli. Przedłużyli zwolnienia.

- Pan komendant wyraźnie powiedział, że "wy możecie wygrać jedną bitwę, ale całej wojny ze mną nie wygracie" - opowiada policjant z Malborka.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS