Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"

26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"
26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Nieformalny "strajk" policjantów w Malborku. Cała jednostka patrolowo-interwencyjna nieobecna w pracy. Funkcjonariusze protestują przeciw - ich zdaniem - zmuszaniu przez komendanta do nękania mieszkańców. On mówi o wykrywalności, a oni o mobbingu.

Malbork to miasto wyjątkowe, obecnie przez bunt w policji. Funkcjonariusze skorzystali ze zwolnienia lekarskiego jako "formy strajku". Ich zdaniem to "wołanie o pomoc".

Wszyscy policjanci z jednostki patrolowo-interwencyjnej w Malborku są poza służbą, a jest ich w sumie piętnastu. Dwóch poszło na urlop, trzynastu na zwolnienie lekarskie. I nie ukrywają - to choroba dyplomatyczna.

Wojna z mieszkańcami

- Chory system, który funkcjonuje w policji - ocenia jeden z policjantów z Malborka, który jak inni nie chce pokazywać twarzy, bo mają rodziny. I twierdzą, że komendant wysłał ich na wojnę z każdym obywatelem.

- Chodzi tu głównie o rowery, telefony i nieletnich. To nieważne, czy taki zwykły obywatel idzie ulicą, czy on jest przez nas podejrzany. Mamy sprawdzić mu telefon czy rower - tłumaczy policjant z Malborka.

Zdaniem policjantów, zamiast ścigania przestępców, jest to klasyczne nękanie zwykłego człowieka. Im słabszy - tym lepiej.

- Przyjedziemy przykładowo nad Nogat, jedzie jakiś rowerzysta składakiem, starsza osoba, to on (komendant - red.) już z góry zakłada, że taki nie przyjdzie i się nie naskarży. A jeżeli sprawdzimy mu rower, telefon, to w tabelce się zgadza - dodaje inny policjant z Malborka.

Kara za brak normy

Nie wyrobisz normy karania - sam jesteś karany.

- Straszą nas postępowaniami, że pozabierają nam pieniądze w postaci dodatków, trzynastek - opowiada funkcjonariusz.

Rzeczniczka malborskiej komendy twierdzi, że właśnie statystyki to znak, że w komendzie dobrze się dzieje.

Podane przez rzeczniczkę liczby 70% wykrywalności przestępstw - jej zdaniem - "mogą świadczyć zarówno o ciężkiej pracy policjantów, jak i o skutecznym zarządzaniu jednostką".

Została ona też spytana o to, czy jeśli jednostka byłaby faktycznie skutecznie zarządzana, to czy policjanci poszliby na zwolnienia lekarskie jednocześnie.

- Funkcjonariusze rzeczywiście przebywają na zwolnieniach lekarskich, z przyczyn mi nieznanych - odpowiada asp. Katarzyna Marczyk, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

Sam komendant rozmawiać nie chce.

Kontrowersje

O miejscach, gdzie dowodził wcześniej było głośno. Inspektor Michał Zapolski usuwał siłą właścicieli działki, co sąd uznał za bezprawne zatrzymanie.

Dużo mówiło się też o efektach pracy jego podwładnych w Prabutach, którzy bili i wywozili do lasu nietrzeźwych, a także o jego podkomendnych, którzy zatrzymali burmistrza Sztumu, niszczącego baner konkurenta i zrezygnowali z badania alkomatem. Komendant awansuje, jego kolejny zespół strajkuje.

- Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wszczął procedurę antymobbingową. Na miejsce pojadą wyznaczeni przez niego policjanci - mówi nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Na patrole w Malborku jeżdżą policjanci z innych wydziałów. O proteście nie mówią.

Komendant Główny Policji przypomina, że tabelki to narzędzie, a nie cel pracy funkcjonariuszy.

- Absolutnie zakazuje zadaniowania policjantów i pracy pod statystykę - mówi nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Policjanci z Malborka czekają na wyniki kontroli. Przedłużyli zwolnienia.

- Pan komendant wyraźnie powiedział, że "wy możecie wygrać jedną bitwę, ale całej wojny ze mną nie wygracie" - opowiada policjant z Malborka.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS