Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona wizyt lekarskich. Jest pomysł, jak to zmienić

Źródło:
Fakty TVN
Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona lekarskich wizyt. Jest pomysł, jak to zmienić
Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona lekarskich wizyt. Jest pomysł, jak to zmienić
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona lekarskich wizyt. Jest pomysł, jak to zmienićMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Nieodwołanych przez pacjentów wizyt u lekarzy jest rocznie ponad milion. Co więcej, niektórzy zapisują się jednocześnie na kilka różnych wizyt w tym samym czasie, w kilku różnych miejscach. System e-rejestracji, który działa już pilotażowo w 150 placówkach, ma wyłapywać takie sytuacje i ułatwić nam odwołanie wizyty, jeśli wiemy, że nie dotrzemy.

Pani Tatiana na wizytę u diagnosty zapisała się jeszcze zwykłą drogą analogową, ale już wie, że kolejne badanie umówi sobie na pasujący jej termin online i dzień przed wizytą dostanie telefon przypominający.

- To jest bardzo ważne, bo przypomina. Nie wszyscy pamiętają. Ja też pamiętałam, że byłam tu dwa lata temu, ale też nie wiedziałam, w jakim miesiącu - mówi pani Tatiana.

Jedni nie pamiętają, gdzie byli, inni nie pamiętają, gdzie mieli pójść, a to mniej czy bardziej świadome zapominanie blokuje w kolejkach miejsce innym. Dzięki systemowi e-rejestracji ma się to zmienić. - Będzie monitorował również takie zachowania pacjentów, którzy rejestrują się w wielu miejscach jednocześnie. Ten system pozwoli na wyeliminowanie tego typu patologicznych zachowań - wskazuje Andrzej Stencel z Geneva Trust Polska.

Pacjenci masowo nie przychodzą na umówione wizyty. Przez to inni muszą czekać. Problem jest w całej Polsce
Pacjenci masowo nie przychodzą na umówione wizyty. Przez to inni muszą czekać. Problem jest w całej PolsceMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Pilotaż w 150 placówkach

Na nieprzetarte szlaki ruszyli jako pierwsi pacjenci 150 placówek medycznych z całego kraju, włączonych do programu pilotażowego. Na początek system sprawdzany jest na zainteresowanych cytologią i mammografią oraz na pacjentach, którzy potrzebują wsparcia kardiologa.

CZYTAJ TAKŻE: Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza Mroza

To nieprzypadkowy wybór, bo jakie są skutki zbyt późnej reakcji na zagrożenie zawałem, udarem czy rakiem - nie trzeba nikomu tłumaczyć.

- W przypadku kiedy wymagają pogłębionej diagnostyki, kiedy trzeba jeszcze coś doszacować po mammografii, wzywane są w bardzo szybkim czasie na pogłębienie, na dodatkowe zdjęcie, na dodatkową mammografię, na dodatkowe USG - wskazuje Marta Zysk, radiolożka z Białostockiego Centrum Onkologii.

Szpitale toną w długach, a koła ratunkowego nie widać
Szpitale toną w długach, a koła ratunkowego nie widaćMarek Nowicki/Fakty TVN

Jak się zarejestrować?

Biorące udział w programie placówki odnaleźć można na stronie pacjent.gov.pl i tu też można zalogować się na swoje internetowe konto pacjenta, a na tym koncie zapisać się na wybraną wizytę w wybranym miejscu.

- Jeśli chodzi o badania mammograficzne, to aż 83 procent pacjentek wybrało taką formę rejestracji, co świadczy o tym, że jest to bardzo potrzebne - podkreśla Konrad Zaradny, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznego Usług Medycznych.

ZOBACZ TEŻ: Umawiają się do lekarza i nie przychodzą. 235 tysięcy przypadków

Działanie programu pilotażowego ocenione zostanie w drugiej połowie roku. Później wnioski, korekty i odpowiednia ustawa. - W kolejnych miesiącach będziemy dołączać, już bez pilotażu, kolejne świadczenia, czyli np. zakres neurologii, dermatologii, reumatologii - przekazuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Minister cyfryzacji zapewnia, że dostęp do usług i informacji będzie dla pacjentów stale poszerzany.

- Wykorzystanie sztucznej inteligencji, baz danych, algorytmów do powiadamiania pacjentów o możliwości choroby, powiadamiania pacjentów o możliwościach dotyczących zdiagnozowania jakichś chorób, w tym tych najbardziej ciężkich, takich jak onkologiczne, jest dla nas priorytetem - wymienia wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Pełny dostęp do wszystkich usług medycznych - przez komputer czy aplikację w telefonie - wszyscy pacjenci mają mieć za cztery lata.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS