Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona wizyt lekarskich. Jest pomysł, jak to zmienić

Źródło:
Fakty TVN
Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona lekarskich wizyt. Jest pomysł, jak to zmienić
Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona lekarskich wizyt. Jest pomysł, jak to zmienić
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Polacy rocznie nie odwołują ponad miliona lekarskich wizyt. Jest pomysł, jak to zmienićMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Nieodwołanych przez pacjentów wizyt u lekarzy jest rocznie ponad milion. Co więcej, niektórzy zapisują się jednocześnie na kilka różnych wizyt w tym samym czasie, w kilku różnych miejscach. System e-rejestracji, który działa już pilotażowo w 150 placówkach, ma wyłapywać takie sytuacje i ułatwić nam odwołanie wizyty, jeśli wiemy, że nie dotrzemy.

Pani Tatiana na wizytę u diagnosty zapisała się jeszcze zwykłą drogą analogową, ale już wie, że kolejne badanie umówi sobie na pasujący jej termin online i dzień przed wizytą dostanie telefon przypominający.

- To jest bardzo ważne, bo przypomina. Nie wszyscy pamiętają. Ja też pamiętałam, że byłam tu dwa lata temu, ale też nie wiedziałam, w jakim miesiącu - mówi pani Tatiana.

Jedni nie pamiętają, gdzie byli, inni nie pamiętają, gdzie mieli pójść, a to mniej czy bardziej świadome zapominanie blokuje w kolejkach miejsce innym. Dzięki systemowi e-rejestracji ma się to zmienić. - Będzie monitorował również takie zachowania pacjentów, którzy rejestrują się w wielu miejscach jednocześnie. Ten system pozwoli na wyeliminowanie tego typu patologicznych zachowań - wskazuje Andrzej Stencel z Geneva Trust Polska.

Pacjenci masowo nie przychodzą na umówione wizyty. Przez to inni muszą czekać. Problem jest w całej Polsce
Pacjenci masowo nie przychodzą na umówione wizyty. Przez to inni muszą czekać. Problem jest w całej PolsceMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Pilotaż w 150 placówkach

Na nieprzetarte szlaki ruszyli jako pierwsi pacjenci 150 placówek medycznych z całego kraju, włączonych do programu pilotażowego. Na początek system sprawdzany jest na zainteresowanych cytologią i mammografią oraz na pacjentach, którzy potrzebują wsparcia kardiologa.

CZYTAJ TAKŻE: Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza Mroza

To nieprzypadkowy wybór, bo jakie są skutki zbyt późnej reakcji na zagrożenie zawałem, udarem czy rakiem - nie trzeba nikomu tłumaczyć.

- W przypadku kiedy wymagają pogłębionej diagnostyki, kiedy trzeba jeszcze coś doszacować po mammografii, wzywane są w bardzo szybkim czasie na pogłębienie, na dodatkowe zdjęcie, na dodatkową mammografię, na dodatkowe USG - wskazuje Marta Zysk, radiolożka z Białostockiego Centrum Onkologii.

Szpitale toną w długach, a koła ratunkowego nie widać
Szpitale toną w długach, a koła ratunkowego nie widaćMarek Nowicki/Fakty TVN

Jak się zarejestrować?

Biorące udział w programie placówki odnaleźć można na stronie pacjent.gov.pl i tu też można zalogować się na swoje internetowe konto pacjenta, a na tym koncie zapisać się na wybraną wizytę w wybranym miejscu.

- Jeśli chodzi o badania mammograficzne, to aż 83 procent pacjentek wybrało taką formę rejestracji, co świadczy o tym, że jest to bardzo potrzebne - podkreśla Konrad Zaradny, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznego Usług Medycznych.

ZOBACZ TEŻ: Umawiają się do lekarza i nie przychodzą. 235 tysięcy przypadków

Działanie programu pilotażowego ocenione zostanie w drugiej połowie roku. Później wnioski, korekty i odpowiednia ustawa. - W kolejnych miesiącach będziemy dołączać, już bez pilotażu, kolejne świadczenia, czyli np. zakres neurologii, dermatologii, reumatologii - przekazuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Minister cyfryzacji zapewnia, że dostęp do usług i informacji będzie dla pacjentów stale poszerzany.

- Wykorzystanie sztucznej inteligencji, baz danych, algorytmów do powiadamiania pacjentów o możliwości choroby, powiadamiania pacjentów o możliwościach dotyczących zdiagnozowania jakichś chorób, w tym tych najbardziej ciężkich, takich jak onkologiczne, jest dla nas priorytetem - wymienia wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Pełny dostęp do wszystkich usług medycznych - przez komputer czy aplikację w telefonie - wszyscy pacjenci mają mieć za cztery lata.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS