Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN
Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia jest minimalna lub po prostu żadna"
Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia jest minimalna lub po prostu żadna"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia jest minimalna lub po prostu żadna"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

- Co jest niepokojące? Na pewno to, że rośnie liczba osób korzystających z niepublicznej opieki zdrowotnej - alarmuje Klara Klinger, redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl. Wizyty u lekarza - zamiast na NFZ - coraz częściej są prywatne. W ubiegłym roku za wizytę zapłaciło z własnej kieszeni 40 procent Polek i Polaków.

- Mamy dość dużą lukę w systemie. Jesteśmy w stanie umówić się do lekarza POZ, w krytycznych sytuacjach trafić na izbę przyjęć, ale jeżeli chodzi o lekarzy specjalistów to - nazwijmy to po imieniu - w większości jest to katastrofa - zwraca uwagę Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu cowzdrowiu.pl.

CZYTAJ TEŻ: Ogromna strata NFZ. Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów

Lukę w systemie pacjenci zasypują z własnych pieniędzy. 90 procent wydatków na leczenie specjalistyczne jest finansowanych poza NFZ. Częściej za prywatne leczenie płacą rodziny z małymi dziećmi oraz ci z większych miast i z zasobniejszym portfelem. Ale u wszystkich wychodzi więcej niż w poprzednich latach - średnio 80 złotych miesięcznie na osobę wydane na ochronę zdrowia.

Gospodarstwa domowe korzystające z usług medycznych niefinansowanych przez NFZGUS

- Politycy w Polsce nazwali koszyk świadczeń gwarantowanym, a de facto gwarancji żadnych tutaj nie ma. Gwarantowane są jedynie kolejki - wskazuje Krzysztof Łanda z Fundacji Watch Health Care.

Główne przyczyny

To właśnie kolejki są głównym powodem tego, że pacjenci zamiast czekać - wolą zapłacić. Prywatnie znaczy po prostu szybciej. Co ciekawe - wcale nie lepiej. Tylko 11 procent pacjentów uważa, że prywatny specjalista to lepszy specjalista.

Główne przyczyny korzystania z usług medycznych niefinansowanych w ramach NFZGUS

- Dostępność do publicznej ochrony zdrowia jest minimalna lub po prostu żadna. System ochrony zdrowia abdykował. Nie widać, żeby było lepiej, a wręcz z roku na rok liczby osób korzystających z prywatnej opieki są coraz wyższe - przyznaje Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis
Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwisMarek Nowicki/Fakty TVN

Jak zwiększyć dostępność?

To pacjenci i pacjentki z chorobami tarczycy, chorobą niedokrwienną serca oraz z depresją najczęściej mówią, że muszą się leczyć prywatnie.

- Jeżeli ktoś ma depresję, jeżeli ktoś nagle traci włosy, puchnie i podejrzewa chorobę tarczycy, nie może czekać 8-10 miesięcy na lekarza specjalistę - podkreśla Aleksandra Kurowska. - Zwiększa się zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną, a dostępność do psychiatrów nie rośnie, wręcz odwrotnie - maleje - alarmuje Klara Klinger.

ZOBACZ TEŻ: Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

System szwankuje, więc pacjent płaci. - Postawić na zwiększenie dostępności poprzez proste rozwiązania, jak e-rejestracja, żeby pacjent mógł zobaczyć, gdzie kolejka jest najkrótsza, gdzie może się zapisać i dostać do lekarza specjalisty - sugeruje Łukasz Jankowski.

W ubiegłym roku pacjenci nie odwołali ponad miliona wizyt. Te wizyty przepadły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS