"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?

Źródło:
Fakty TVN
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Wielokrotnie w "Faktach" informowaliśmy o tym, w jakim stanie zdrowia generalnie jesteśmy jako społeczeństwo. Informowaliśmy też o tym, jak niepokojące są dane dotyczące zdrowia psychicznego Polaków. Teraz okazuje się, że źle się dzieje także wśród personelu medycznego.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- W moim środku wszystko było czarne - tak Jagoda Hofman-Hutna, lekarka, opisuje, jak czuła się zanim zdiagnozowano u niej depresję. Ona pomoc dostała i mówi o tym otwarcie, ale dla wielu jej koleżanek i kolegów wciąż nie jest to łatwe.

- Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu - przyznaje Jagoda Hofman-Hutna, lekarka, autorka raportu na temat zdrowia psychicznego polskich medyków i medyczek z Fundacji Polki w Medycynie.

By ten wstyd przełamać, ale też by przekonać się jak daleko sięga problem, wraz z mężem przeprowadziła badania wśród dwóch tysięcy medyczek i medyków.

"Najciemniej pod latarnią"

Odpowiedź na pytanie o myśli samobójcze może porażać, bo takie myśli pojawiają się u co trzeciej osoby pracującej w ochronie zdrowia.

- Najciemniej pod latarnią - komentuje dr Wojciech Sołtys, kierownik oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu.

Ci, którzy na co dzień pomagają innym, sami tej pomocy często potrzebują. Ponad siedemdziesiąt procent badanych osób w ciągu ostatnich 30 dni miało poczucie bezużyteczności i straciło zainteresowanie tym, co sprawiało im przyjemność. A to już jasny sygnał: zaburzenia depresyjne są blisko.

CZYTAJ TAKŻE: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

- Nawet lekarz jest ślepy na swoje dolegliwości i tak samo potrzebuje wsparcia innych - zwraca uwagę Wojciech Sołtys.

Ale nie tylko lekarz, także ratownicy medyczni, fizjoterapeuci czy pielęgniarki - przypomina Jolanta Januszczak, pielęgniarka w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, członkini Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która pracuje w zawodzie od 35 lat. - Pojawiają się zespoły depresyjne, stany depresyjne, pojawiają się stany emocjonalne i lękowe, pojawiają się zaburzenia snu - wymienia. Bo system jest przeciążony, pielęgniarzy i pielęgniarek wciąż jest za mało. A presja pozostaje na najwyższym poziomie.

Półtora miliona Polaków choruje na depresję

W pandemii Wiktorii Ciechowskiej, anestezjolożce, pomogło wsparcie psychiatry. A ona pomogła koledze, który zmagał się z podobnym problemem.

- Wiedział, że ja chorowałam, że miałam taki problem, to zgłosił się do mnie po poradę i pomoc - opowiada Wiktoria Ciechowska, anestezjolożka. I to jest najważniejszy krok, bo z medyczek i medyków, którzy potrzebowali pomocy, nie zgłosiła się po nią nawet połowa. Recepta - zdaniem krajowego konsultanta ds. psychiatrii - ma tu być jedna.

- Mówić o tym temacie, bo nas to zadziwia, prawda - tyle osób z personelu medycznego ma myśli samobójcze i pojawia się pytanie: ojejku, kto mnie leczy - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczegoMarek Nowicki/Fakty TVN

Depresja może dotknąć każdego. Według ostatnich danych choruje na nią półtora miliona Polaków. A każdy i każda z nas pomocy może szukać i u specjalistów, i w organizacjach oferujących specjalistyczną pomoc.

Szukać jej mogą i powinni także dotknięci chorobą członkowie personelu medycznego. U nich, przez dodatkową presję odpowiedzialności za ludzkie życie, wzrastać ma ryzyko choroby czy uzależnień. Chociażby od alkoholu.

- Jest to taka forma "samoleczenia" zarówno u lekarzy, jak i u lekarek - wskazuje Piotr Gałecki. By jakiemukolwiek leczeniu zapobiegać, Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania- Stałe wdrożenie programu interwencji kryzysowej czy wsparcia psychologicznego dla zawodów medycznych - mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Ale by pomoc otrzymać, najpierw trzeba się po nią zgłosić. - Musimy być w jakiś sposób stabilni emocjonalnie i psychicznie, żebyśmy my mogli pomagać innym - podsumowuje Wiktoria Ciechowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS