"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?

Źródło:
Fakty TVN
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Wielokrotnie w "Faktach" informowaliśmy o tym, w jakim stanie zdrowia generalnie jesteśmy jako społeczeństwo. Informowaliśmy też o tym, jak niepokojące są dane dotyczące zdrowia psychicznego Polaków. Teraz okazuje się, że źle się dzieje także wśród personelu medycznego.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- W moim środku wszystko było czarne - tak Jagoda Hofman-Hutna, lekarka, opisuje, jak czuła się zanim zdiagnozowano u niej depresję. Ona pomoc dostała i mówi o tym otwarcie, ale dla wielu jej koleżanek i kolegów wciąż nie jest to łatwe.

- Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu - przyznaje Jagoda Hofman-Hutna, lekarka, autorka raportu na temat zdrowia psychicznego polskich medyków i medyczek z Fundacji Polki w Medycynie.

By ten wstyd przełamać, ale też by przekonać się jak daleko sięga problem, wraz z mężem przeprowadziła badania wśród dwóch tysięcy medyczek i medyków.

"Najciemniej pod latarnią"

Odpowiedź na pytanie o myśli samobójcze może porażać, bo takie myśli pojawiają się u co trzeciej osoby pracującej w ochronie zdrowia.

- Najciemniej pod latarnią - komentuje dr Wojciech Sołtys, kierownik oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu.

Ci, którzy na co dzień pomagają innym, sami tej pomocy często potrzebują. Ponad siedemdziesiąt procent badanych osób w ciągu ostatnich 30 dni miało poczucie bezużyteczności i straciło zainteresowanie tym, co sprawiało im przyjemność. A to już jasny sygnał: zaburzenia depresyjne są blisko.

CZYTAJ TAKŻE: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

- Nawet lekarz jest ślepy na swoje dolegliwości i tak samo potrzebuje wsparcia innych - zwraca uwagę Wojciech Sołtys.

Ale nie tylko lekarz, także ratownicy medyczni, fizjoterapeuci czy pielęgniarki - przypomina Jolanta Januszczak, pielęgniarka w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, członkini Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która pracuje w zawodzie od 35 lat. - Pojawiają się zespoły depresyjne, stany depresyjne, pojawiają się stany emocjonalne i lękowe, pojawiają się zaburzenia snu - wymienia. Bo system jest przeciążony, pielęgniarzy i pielęgniarek wciąż jest za mało. A presja pozostaje na najwyższym poziomie.

Półtora miliona Polaków choruje na depresję

W pandemii Wiktorii Ciechowskiej, anestezjolożce, pomogło wsparcie psychiatry. A ona pomogła koledze, który zmagał się z podobnym problemem.

- Wiedział, że ja chorowałam, że miałam taki problem, to zgłosił się do mnie po poradę i pomoc - opowiada Wiktoria Ciechowska, anestezjolożka. I to jest najważniejszy krok, bo z medyczek i medyków, którzy potrzebowali pomocy, nie zgłosiła się po nią nawet połowa. Recepta - zdaniem krajowego konsultanta ds. psychiatrii - ma tu być jedna.

- Mówić o tym temacie, bo nas to zadziwia, prawda - tyle osób z personelu medycznego ma myśli samobójcze i pojawia się pytanie: ojejku, kto mnie leczy - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczegoMarek Nowicki/Fakty TVN

Depresja może dotknąć każdego. Według ostatnich danych choruje na nią półtora miliona Polaków. A każdy i każda z nas pomocy może szukać i u specjalistów, i w organizacjach oferujących specjalistyczną pomoc.

Szukać jej mogą i powinni także dotknięci chorobą członkowie personelu medycznego. U nich, przez dodatkową presję odpowiedzialności za ludzkie życie, wzrastać ma ryzyko choroby czy uzależnień. Chociażby od alkoholu.

- Jest to taka forma "samoleczenia" zarówno u lekarzy, jak i u lekarek - wskazuje Piotr Gałecki. By jakiemukolwiek leczeniu zapobiegać, Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania- Stałe wdrożenie programu interwencji kryzysowej czy wsparcia psychologicznego dla zawodów medycznych - mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Ale by pomoc otrzymać, najpierw trzeba się po nią zgłosić. - Musimy być w jakiś sposób stabilni emocjonalnie i psychicznie, żebyśmy my mogli pomagać innym - podsumowuje Wiktoria Ciechowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS