"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?

Źródło:
Fakty TVN
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Wielokrotnie w "Faktach" informowaliśmy o tym, w jakim stanie zdrowia generalnie jesteśmy jako społeczeństwo. Informowaliśmy też o tym, jak niepokojące są dane dotyczące zdrowia psychicznego Polaków. Teraz okazuje się, że źle się dzieje także wśród personelu medycznego.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- W moim środku wszystko było czarne - tak Jagoda Hofman-Hutna, lekarka, opisuje, jak czuła się zanim zdiagnozowano u niej depresję. Ona pomoc dostała i mówi o tym otwarcie, ale dla wielu jej koleżanek i kolegów wciąż nie jest to łatwe.

- Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu - przyznaje Jagoda Hofman-Hutna, lekarka, autorka raportu na temat zdrowia psychicznego polskich medyków i medyczek z Fundacji Polki w Medycynie.

By ten wstyd przełamać, ale też by przekonać się jak daleko sięga problem, wraz z mężem przeprowadziła badania wśród dwóch tysięcy medyczek i medyków.

"Najciemniej pod latarnią"

Odpowiedź na pytanie o myśli samobójcze może porażać, bo takie myśli pojawiają się u co trzeciej osoby pracującej w ochronie zdrowia.

- Najciemniej pod latarnią - komentuje dr Wojciech Sołtys, kierownik oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu.

Ci, którzy na co dzień pomagają innym, sami tej pomocy często potrzebują. Ponad siedemdziesiąt procent badanych osób w ciągu ostatnich 30 dni miało poczucie bezużyteczności i straciło zainteresowanie tym, co sprawiało im przyjemność. A to już jasny sygnał: zaburzenia depresyjne są blisko.

CZYTAJ TAKŻE: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

- Nawet lekarz jest ślepy na swoje dolegliwości i tak samo potrzebuje wsparcia innych - zwraca uwagę Wojciech Sołtys.

Ale nie tylko lekarz, także ratownicy medyczni, fizjoterapeuci czy pielęgniarki - przypomina Jolanta Januszczak, pielęgniarka w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, członkini Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która pracuje w zawodzie od 35 lat. - Pojawiają się zespoły depresyjne, stany depresyjne, pojawiają się stany emocjonalne i lękowe, pojawiają się zaburzenia snu - wymienia. Bo system jest przeciążony, pielęgniarzy i pielęgniarek wciąż jest za mało. A presja pozostaje na najwyższym poziomie.

Półtora miliona Polaków choruje na depresję

W pandemii Wiktorii Ciechowskiej, anestezjolożce, pomogło wsparcie psychiatry. A ona pomogła koledze, który zmagał się z podobnym problemem.

- Wiedział, że ja chorowałam, że miałam taki problem, to zgłosił się do mnie po poradę i pomoc - opowiada Wiktoria Ciechowska, anestezjolożka. I to jest najważniejszy krok, bo z medyczek i medyków, którzy potrzebowali pomocy, nie zgłosiła się po nią nawet połowa. Recepta - zdaniem krajowego konsultanta ds. psychiatrii - ma tu być jedna.

- Mówić o tym temacie, bo nas to zadziwia, prawda - tyle osób z personelu medycznego ma myśli samobójcze i pojawia się pytanie: ojejku, kto mnie leczy - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczegoMarek Nowicki/Fakty TVN

Depresja może dotknąć każdego. Według ostatnich danych choruje na nią półtora miliona Polaków. A każdy i każda z nas pomocy może szukać i u specjalistów, i w organizacjach oferujących specjalistyczną pomoc.

Szukać jej mogą i powinni także dotknięci chorobą członkowie personelu medycznego. U nich, przez dodatkową presję odpowiedzialności za ludzkie życie, wzrastać ma ryzyko choroby czy uzależnień. Chociażby od alkoholu.

- Jest to taka forma "samoleczenia" zarówno u lekarzy, jak i u lekarek - wskazuje Piotr Gałecki. By jakiemukolwiek leczeniu zapobiegać, Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania- Stałe wdrożenie programu interwencji kryzysowej czy wsparcia psychologicznego dla zawodów medycznych - mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Ale by pomoc otrzymać, najpierw trzeba się po nią zgłosić. - Musimy być w jakiś sposób stabilni emocjonalnie i psychicznie, żebyśmy my mogli pomagać innym - podsumowuje Wiktoria Ciechowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Okazuje się, że nie wiedzieliśmy jeszcze wszystkiego o tym, co działo się w ośrodku wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju. Tydzień temu mówiliśmy o aresztowaniu wychowawcy, który miał kilkukrotnie pobić 13-letniego chłopca, który wciąż jest stanie śpiączki w szpitalu. Teraz dowiadujemy się o zatrzymaniu i zarzutach dla jeszcze jednego pracownika tego ośrodka.

Kolejny wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju usłyszał zarzut. Miał stosować wobec wychowanka przemoc

Kolejny wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju usłyszał zarzut. Miał stosować wobec wychowanka przemoc

Źródło:
Fakty TVN

Przepisy o wspomaganym umieraniu właśnie zostały przegłosowane przez brytyjską Izbę Gmin. Przed ustawą jeszcze długa droga, ale zwolennicy przepisów mówią o uldze i nadziei, że prawo zostanie zmienione. Wspomagane umieranie to procedura, w której śmiertelnie chory pacjent sam podaje sobie środek powodujący zgon. Medycy tylko uczestniczą w przygotowaniach. 

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. Pięć nastolatek zginęło w czasie pożaru w koszalińskim escape roomie. Do zdarzenia doszło na początku 2019 roku. W drugiej połowie listopada w tej sprawie zapadł wyrok. Na dwa lata pozbawienia wolności zostali skazani organizator i pracownik pokoju zagadek. Na rok w zawieszeniu - matka i babcia, które pomagały w biznesie. Kara jest rażąco niska - twierdzą rodzice zmarłych dziewczynek i zapowiadają apelację. Czy i jakie wnioski zostały wyciągnięte z tej tragedii w ciągu ostatnich pięciu lat?

Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"

Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS