Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny

22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny
22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny
Katarzyna Sławińska | Fakty TVN
22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjnyKatarzyna Sławińska | Fakty TVN

Przywódcy szesnastu państw przyjadą do Brukseli na spotkanie w sprawie migracji. Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie jadą. Krytykują, ale wolą stać z boku. Szczyt jest nieformalny.

Kolejny pełen imigrantów statek u włoskich wybrzeży i kolejne zdecydowane "nie" populistycznego rządu Włoch. - Moim zadaniem jest ochrona granic tego wspaniałego kraju, który nie może się stać obozem uchodźców - stwierdza Matteo Salvini, minister spraw wewnętrznych we Włoszech.

Ostre stanowisko Włoch, ostre antyimigranckie prawo na Węgrzech i groźba buntu w rządzie Angeli Merkel sprawiły, że problem migracji wraca, jako jeden z najtrudniejszych i najbardziej Unię dzielących. W niedzielę szesnastu unijnych przywódców spotka się na szczycie w Brukseli, by szukać rozwiązań. Bez Polski.

- Intencją Komisji Europejskiej, która zapraszała na to spotkanie wszystkie państwa Unii Europejskiej, było odgrzanie starych pomysłów związanych z relokacją uchodźców, którym się sprzeciwiamy - mówi Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

- Rząd PiS postawił Polskę w korytarzu przed salą, w której zapadają decyzje - komentuje sprawę Marcin Kierwiński z PO.

"Nieuczestniczenie w spotkaniach jest złym krokiem"

Nieformalne rozmowy zbojkotowała cała Grupa Wyszehradzka, która od kilku lat nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców. Coraz bardziej w kontrze do unijnej polityki występują też nowe populistyczno-prawicowe rządy Austrii i Włoch, ale ich przywódcy na spotkaniu będą.

- Nieuczestniczenie w spotkaniach jest złym krokiem, bo projekt europejski oparty jest o dialog, o porozumienie, o szukanie rozwiązań - mówi były wiceminister spraw zagranicznych Marek Grela.

W tym europejskim projekcie o dialog coraz trudniej, a dzieli też propozycja Francji i Niemiec, o stworzeniu osobnego budżetu strefy euro, co może oznaczać mniej pieniędzy dla krajów spoza tej strefy, a więc też Polski.

Reforma nie może odbywać się kosztem Unii jako całości, jedności i spójności europejskiej - stwierdza Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.

- Państwa strefy euro nie widzą w tym kontekście wspólnych interesów z państwami, które nie chcą się w rozsądnym czasie integrować ze strefą euro - komentuje prof. Artur Nowak-Far z SGH w Warszawie.

"Polska jest na uboczu"

W polskim rządzie pojawiają się głosy, że bogate kraje unii próbują "piętnować" Polskę i ograniczać unijny budżet w związku z konfliktem o praworządność. We wtorek, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wysłuchanie w sprawie łamania unijnych wartości. Polskie argumenty przedstawi wiceszef MSZ.

- Co prawda, zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości mają istotny charakter, ale nie naruszają zasady praworządności, więc nie ma powodu, by kontynuować ten toksyczny spór - stwierdza Konrad Szymański.

Końca sporu na razie nie widać. Widać pozycję Polski w Unii.

- Polska jest na uboczu i to w różnych sprawach, które są dla Polski ważne - mówi Jan Cieński, dziennikarz "Politico".

Premier Morawiecki w przyszłym tygodniu jedzie do Brukseli na szczyt wszystkich unijnych przywódców. Na stole - migracja i plany osobnego budżetu strefy euro.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS