PO wyciąga wnioski ze słabego wyniku koalicjantów: ludzie chcą rozliczenia PiS-u. Polska 2050 ma inne wyjaśnienie

Źródło:
Fakty TVN
PO wyciąga wnioski ze słabego wyniku koalicjantów: ludzie chcą rozliczenia afer PiS-u. Polska 2050 ma inne wyjaśnienie
PO wyciąga wnioski ze słabego wyniku koalicjantów: ludzie chcą rozliczenia afer PiS-u. Polska 2050 ma inne wyjaśnienie
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
PO wyciąga wnioski ze słabego wyniku koalicjantów: ludzie chcą rozliczenia afer PiS-u. Polska 2050 ma inne wyjaśnienieKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Komentując 9 czerwca wieczorem słabszy wynik swoich koalicjantów w wyborach, lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że ludzie nie chcą kompromisu ze złem. Trudno nie rozumieć tych słów inaczej, jak wezwanie do tego, by konsekwentniej rozliczać poprzednią władzę. Ze strony polityków Polski 2050 słychać, że rozliczanie PiS to nie wszystko, a wyborcom chodzi o gospodarkę.

Rozliczenie rządów Prawa i Sprawiedliwości - z afer, nadużyć władzy, zwykłego złodziejstwa - było jednym z głównych haseł kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej.

- Ta nazwa "rozliczenia" oznacza jakieś takie ustawienie się w pozycji zemsty, poszukiwania zaspokojenia krzywdy. Nie, prawo po prostu ma być stosowane. Jeżeli były czyny bezprawne, to one muszą być rozliczone - komentuje profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.

Diagnoza Koalicji Obywatelskiej jest taka, że hasło rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości pozwoliło im wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego i uzyskać w nich wynik znacząco lepszy od wyniku koalicjantów - Lewicy, a przede wszystkim Trzeciej Drogi.

Rozważania Hołowni nad sensem rozliczania polityków PiS-u

- Na finiszu kampanii niezbyt fortunna wypowiedź Szymona Hołowni, który powiedział, że "to nie jest takie ważne" mogła sprawić, że część elektoratu Trzeciej Drogi zdecydowała się zagłosować być może na Koalicję Obywatelską, która jasno deklaruje twardy kurs w sprawie rozliczeń albo pozostać w domu - komentuje Dorota Łoboda, posłanka KO.

Szymon Hołownia publicznie się zastanawiał, czy rozliczanie Prawa i Sprawiedliwości ma sens. - Czy oni pójdą siedzieć, czy nie pójdą. Być może powinni pójść siedzieć, ale czy od tego będzie nam lepiej? - pytał pod koniec maja marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

CZYTAJ TAKŻE: Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne

Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczneKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Marszałek Sejmu wypowiadał swoje słowa w czasie, gdy Tomasz Mraz ujawniał skalę nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości - ustawianie konkursów i pompowanie publicznych pieniędzy w wyborcze okręgi ludzi Zbigniewa Ziobry.

Polska 2050 ma inne wytłumaczenie niskiego wyniku Trzeciej Drogi

- Polacy chcą tego, żeby zło było nazwane złem. Naprawdę. Chcą, żeby osoby, które łamały prawo, kradły, oszukiwały, poniosły za to konsekwencje - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu z Koalicji Obywatelskiej.

- To nie jest sprawa nawet rozliczeń. To jest sprawa elementarnego porządku w gospodarstwie - mówi Waldemar Pawlak, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zawarła układ z producentem odzieży patriotycznej - reklamowanej przez prezydenta i premiera. Wyprowadzono w ten sposób pół miliarda złotych publicznych pieniędzy.

ZOBACZ TEŻ: Zawiadomienie do prokuratury. Możliwość popełnienia przestępstwa przez byłego ministra sportu

Wtedy Donald Tusk napisał: "Zadaniem Prokuratora Generalnego będzie sprawdzenie wszystkich przypadków 'kradzieży zgodnej z procedurami'. Ten rosyjski patent stosowany przez Prawo i Sprawiedliwość na wielką skalę nie będzie w Polsce patentem na bezkarność".

- Nie da się zbudować sprawiedliwego państwa bez rozliczenia tych, którzy ostatnie osiem lat to państwo niszczyli - mówi Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Polska 2050 wyciąga inne wnioski ze słabego wyniku wyborczego. "Nasz elektorat nie oczekuje wyłącznie rozliczeń. Chce również naprawy gospodarki" - można przeczytać we wpisie Ryszarda Petru, posła Trzeciej Drogi, na platformie "X".

- Anty-PiS i rozliczenia to nie wszystko - ocenia Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Prawnicy mają jedną radę dla niecierpliwych i dla polityków

Jak można się spodziewać, ta retoryka podoba się PiS-owi, bo przecież żadnych oskarżonych nie ma. - Prokuratura ma na celu uprawdopodobnienie tego podejrzenia popełnienia przestępstwa i rozumiem, że z tym jest gigantyczny kłopot - mówi Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Rządzący odpierają zarzuty, że nic się nie dzieje w sprawie afer Zjednoczonej Prawicy.

- Trzy osoby aresztowane, ogromna praca na materiałach i dowodach, pierwsze uchylenie immunitetu. Zapowiedź następnych - wymienia Tomasz Siemoniak (KO), minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych.

Dla niecierpliwych i dla polityków prawnicy mają jedną radę. - Jeżeli wracamy już do zasad praworządności, żeby politycy wszelkiej maści i wszelkich kolorów dali spokój organom, które mają w sposób niezależny kontrolować prawo. Prokuraturze, sądom - apeluje sędzia Włodzimierz Wróbel.

Śledztwa się toczą. Nie tylko w sprawie Funduszu Sprawiedliwości i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Także w sprawie wyprowadzenia z Orlenu półtora miliarda złotych, a to nie koniec listy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS