Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne

Źródło:
Fakty TVN
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczneKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Są audyty w ministerstwach, pracują komisje śledcze, prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli. Zapytaliśmy Polaków, czy rządząca koalicja powinna rozliczać rządzącą przez 8 lat Zjednoczoną Prawicę. Zdecydowana większość ankietowanych uznała, że powinna. Skala nieprawidłowości, afer i nadużyć to jeden z głównych tematów w kampanii wyborczej.

Politycy obecnie rządzącej koalicji obiecali jeszcze w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku rozliczenie nieprawidłowości z czasów rządów PiS. Co udało się dotychczas osiągnąć? Po pół roku od zaprzysiężenia rządu jest wniosek o odebranie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości - obecnie to poseł Suwerennej Polski Michał Woś.

- Rozumiem tę niecierpliwość milionów Polek i Polaków - powiedział w środę premier Donald Tusk.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 potwierdza ocenę, że Polacy są zniecierpliwieni. Na pytanie, czy obecna władza powinna rozliczać rządy poprzedników, twierdząco odpowiedziało 65 procent badanych. 29 procent stwierdziło, że nie powinna rozliczać. 6 procent wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy obecna władza powinna rozliczać rządy poprzedników?Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24Opinia24/Fakty TVN

- To jest wyraźnie pokazujące, jak duży bunt, złość i wściekłość Polek i Polaków budzi fakt, że pieniądze publiczne były rozkradane - skomentowała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.

Politycy PiS próbują bagatelizować zapowiedzi rozliczeń. - Mamy rozliczenia, z których nic nie wychodzi - ocenił Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na europosła.

- Prędzej czy później te krzesła się zapełnią, a jeśli nie krzesła na komisjach śledczych, to krzesła czy ławy na salach sądowych - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat KO w wyborach do europarlamentu.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

Nierychliwie, ale sprawiedliwie

Nieodmiennie pojawia się jeden argument: prokuratura jest niezależna. Działa skrupulatnie. - To, że w tej chwili nie ma spektakularnych akcji, to, że w tej chwili przed wami nie stoi minister Ziobro i nie komunikuje, kogo za chwilę wsadzi, to, że nie ma w więzieniach na zasadzie aresztu wydobywczego tych wszystkich, których akurat władza nie lubi, to uważam za rzecz jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o osiągnięcia po wyborach 15 października tu w Polsce - powiedział Donald Tusk.

Kontrola Funduszu Sprawiedliwości już przyniosła konkretne informacje. Ministerstwo odkryło, że ponad 200 milionów złotych trafiło tam, skąd kandydowali politycy Suwerennej Polski.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości a okręgi wyborczeFakty TVN/Ministerstwo Sprawiedliwości

- Trzeba nie mieć sumienia, żeby zabierać potrzebującym. Trzeba mieć Boga tylko na ustach, a nie w sercu, żeby zabrać pieniądze najbardziej potrzebującym kobietom, ofiarom przestępstw - powiedział Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, kandydat Lewicy w wyborach do PE.

- Jeśli były nieprawidłowości, to trzeba je wyjaśnić. Proszę położyć dowody na stół. Póki co, mamy tylko i wyłącznie zeznania człowieka, który jest wykorzystywany - powiedziała Beata Szydło, eurodeputowana PiS i kandydatka PiS w wyborach od PE, mówiąc o zeznaniach Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Tomasz Mraz przedstawił nagrania o ustawianiu konkursów. Prokuratura ma ich dziesiątki godzin. Zdaniem Ryszarda Petru, kandydata Trzeciej Drogi w wyborach do PE, kluczowe jest jak najszybsze postawienie zarzutów politykom, którzy są podejrzewani o złamanie prawa.

Środki publiczne na kampanię wyborczą? Negatywna ocena badanych

61 procent respondentów w sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 stwierdziło, że żle oceniłoby możliwe wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej polityków Zjednoczonej Prawicy. 23 procent badanych oceniłoby to pozytywnie. 16 procent wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24
Środki z Funduszu Sprawiedliwości - ocena PolakówWyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24Opinia24/Fakty TVN

Oba badania zostały wykonane przez Opinia24 za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, w dniach 4-5 czerwca 2024 roku.

Pod lupą jest kolejne ministerstwo. NIK zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra sportu Kamila Bortniczuka. Skala i mechanizm nieprawidłowości są porównywalne z tymi znanymi z Funduszu Sprawiedliwości, jak przekazał w środę Janusz Pawelczyk z NIK.

ZOBACZ TEŻ: Czym kierował się Kamil Bortniczuk, przyznając dotacje? "Sport dla wszystkich" czy jednak dla wybranych?

Według NIK chodzi o program "Sport dla wszystkich", a nieprawidłowości miały sięgnąć 90 milionów złotych. Obecny minister sportu i turystyki Sławomir Nitras potwierdził, że Kamil Bortniczuk nakazywał zmianę wyników, protokołów, podejmował inne decyzje niż komisja i przyznawał pieniądze według uznania.

Prokuratura prowadzi też śledztwo w sprawie współpracy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z prywatną firmą odzieżową Red is Bad, reklamowaną przez Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę. W tym przypadku chodzi o nieprawidłowości sięgające setek milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dostawca wszystkiego, zarabiał na pandemii i na wojnie. Dzięki zamówieniom od PiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bezwzględna walka o klienta nad polskim morzem - podpalane samochody, obrzucane jajkami drzwi. Wygląda na to, że jeden restaurator chciał zastraszyć drugiego. Policja gromadzi dowody i ma ich już sporo.

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Źródło:
Fakty TVN

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Sześcioletni Daniel cierpi na białaczkę, a w wyniku agresywnej chemioterapii rozwinęła się u niego sepsa i masywne zapalenie płuc. Był całkowicie pozbawiony odporności, miał duże zaburzenia krzepnięcia krwi. Ratunek dla dziecka przyszedł na szpitalnym oddziale intensywnej terapii dla dorosłych, gdzie podłączono sześciolatka do ECMO. Teraz Daniel ma się już znacznie lepiej.

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie Tatr - na szlakach wolontariusze, którzy pozbierają wszystko, co zostawili po sobie turyści. To już 13. edycja tej akcji na Podhalu. Kiedy zaczynali, Tatrzański Park Narodowy odwiedzało dwa i pół miliona turystów, teraz prawie pięć milionów, a śmieci na szlakach - jak wyliczają organizatorzy - jest 20 razy mniej.

Ruszyła kolejna edycja akcji sprzątania Tatr. Z roku na rok worki są coraz lżejsze i jest ich mniej

Ruszyła kolejna edycja akcji sprzątania Tatr. Z roku na rok worki są coraz lżejsze i jest ich mniej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS