Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne

Źródło:
Fakty TVN
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczneKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Są audyty w ministerstwach, pracują komisje śledcze, prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli. Zapytaliśmy Polaków, czy rządząca koalicja powinna rozliczać rządzącą przez 8 lat Zjednoczoną Prawicę. Zdecydowana większość ankietowanych uznała, że powinna. Skala nieprawidłowości, afer i nadużyć to jeden z głównych tematów w kampanii wyborczej.

Politycy obecnie rządzącej koalicji obiecali jeszcze w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku rozliczenie nieprawidłowości z czasów rządów PiS. Co udało się dotychczas osiągnąć? Po pół roku od zaprzysiężenia rządu jest wniosek o odebranie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości - obecnie to poseł Suwerennej Polski Michał Woś.

- Rozumiem tę niecierpliwość milionów Polek i Polaków - powiedział w środę premier Donald Tusk.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 potwierdza ocenę, że Polacy są zniecierpliwieni. Na pytanie, czy obecna władza powinna rozliczać rządy poprzedników, twierdząco odpowiedziało 65 procent badanych. 29 procent stwierdziło, że nie powinna rozliczać. 6 procent wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy obecna władza powinna rozliczać rządy poprzedników?Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24Opinia24/Fakty TVN

- To jest wyraźnie pokazujące, jak duży bunt, złość i wściekłość Polek i Polaków budzi fakt, że pieniądze publiczne były rozkradane - skomentowała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.

Politycy PiS próbują bagatelizować zapowiedzi rozliczeń. - Mamy rozliczenia, z których nic nie wychodzi - ocenił Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na europosła.

- Prędzej czy później te krzesła się zapełnią, a jeśli nie krzesła na komisjach śledczych, to krzesła czy ławy na salach sądowych - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat KO w wyborach do europarlamentu.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

Nierychliwie, ale sprawiedliwie

Nieodmiennie pojawia się jeden argument: prokuratura jest niezależna. Działa skrupulatnie. - To, że w tej chwili nie ma spektakularnych akcji, to, że w tej chwili przed wami nie stoi minister Ziobro i nie komunikuje, kogo za chwilę wsadzi, to, że nie ma w więzieniach na zasadzie aresztu wydobywczego tych wszystkich, których akurat władza nie lubi, to uważam za rzecz jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o osiągnięcia po wyborach 15 października tu w Polsce - powiedział Donald Tusk.

Kontrola Funduszu Sprawiedliwości już przyniosła konkretne informacje. Ministerstwo odkryło, że ponad 200 milionów złotych trafiło tam, skąd kandydowali politycy Suwerennej Polski.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości a okręgi wyborczeFakty TVN/Ministerstwo Sprawiedliwości

- Trzeba nie mieć sumienia, żeby zabierać potrzebującym. Trzeba mieć Boga tylko na ustach, a nie w sercu, żeby zabrać pieniądze najbardziej potrzebującym kobietom, ofiarom przestępstw - powiedział Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, kandydat Lewicy w wyborach do PE.

- Jeśli były nieprawidłowości, to trzeba je wyjaśnić. Proszę położyć dowody na stół. Póki co, mamy tylko i wyłącznie zeznania człowieka, który jest wykorzystywany - powiedziała Beata Szydło, eurodeputowana PiS i kandydatka PiS w wyborach od PE, mówiąc o zeznaniach Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Tomasz Mraz przedstawił nagrania o ustawianiu konkursów. Prokuratura ma ich dziesiątki godzin. Zdaniem Ryszarda Petru, kandydata Trzeciej Drogi w wyborach do PE, kluczowe jest jak najszybsze postawienie zarzutów politykom, którzy są podejrzewani o złamanie prawa.

Środki publiczne na kampanię wyborczą? Negatywna ocena badanych

61 procent respondentów w sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 stwierdziło, że żle oceniłoby możliwe wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej polityków Zjednoczonej Prawicy. 23 procent badanych oceniłoby to pozytywnie. 16 procent wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24
Środki z Funduszu Sprawiedliwości - ocena PolakówWyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24Opinia24/Fakty TVN

Oba badania zostały wykonane przez Opinia24 za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, w dniach 4-5 czerwca 2024 roku.

Pod lupą jest kolejne ministerstwo. NIK zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra sportu Kamila Bortniczuka. Skala i mechanizm nieprawidłowości są porównywalne z tymi znanymi z Funduszu Sprawiedliwości, jak przekazał w środę Janusz Pawelczyk z NIK.

ZOBACZ TEŻ: Czym kierował się Kamil Bortniczuk, przyznając dotacje? "Sport dla wszystkich" czy jednak dla wybranych?

Według NIK chodzi o program "Sport dla wszystkich", a nieprawidłowości miały sięgnąć 90 milionów złotych. Obecny minister sportu i turystyki Sławomir Nitras potwierdził, że Kamil Bortniczuk nakazywał zmianę wyników, protokołów, podejmował inne decyzje niż komisja i przyznawał pieniądze według uznania.

Prokuratura prowadzi też śledztwo w sprawie współpracy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z prywatną firmą odzieżową Red is Bad, reklamowaną przez Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę. W tym przypadku chodzi o nieprawidłowości sięgające setek milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dostawca wszystkiego, zarabiał na pandemii i na wojnie. Dzięki zamówieniom od PiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS