Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego

17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego
17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Nic nie wskazuje na to, by udało się stworzyć wspólne prezydium klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Taki pomysł zgłosił lider PO Grzegorz Schetyna. Inicjatywa podzieliła Nowoczesną. Były szef tego ugrupowania Ryszard Petru jest za, ale zupełnie innego zdania jest obecna liderka partii Katarzyna Lubnauer.

Jeśli coś dobrze oddaje napięcie na linii stary i nowy szef Nowoczesnej, to jest to sobotnia wymiana zdań obojga polityków. Na początek Ryszard Petru o odrzuceniu przez Katarzyny Lubnauer oferty Grzegorza Schetyny: - To nie czas na dąsy, tylko szukanie rozwiązań, z których na końcu rozliczą nas Polacy. Uważam, że z tego typu deklaracji jak "nie, nie, nie" Polacy nas rozliczą w ten sposób, że na nas nie zagłosują - mówił były przewodniczący partii.

A teraz wypowiedź Lubnauer i reakcja Ryszarda Petru w studiu "Faktów po Faktach" TVN24. - Ja myślę, że dla Ryszarda grudnie zawsze były trudne - zgryźliwie powiedziała przewodnicząca partii o poprzednim szefie Nowoczesnej. - Bez komentarza - skwitował.

Grudzień w politycznej karierze Ryszarda Petru to początek wizerunkowej katastrofy. - To był wyjazd wcześniej zaplanowany,w ważnych w sprawach partyjnych, nazwijmy to - tak 2 stycznia 2017 roku Lubnauer broniła swojego szefa. Teraz, wspominając o grudniu, czyli historią sylwestrowego wyjazdu Petru na Maderę podczas sejmowego kryzysu, uderza w twórcę Nowoczesnej.

- Przy takich charakterach emocje też działają, ale zakładam, że jest z obu stron wola bliskiego współdziałania - wskazuje Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej.

"Mamy swój program i swoje wartości"

Ostatnie 24 godziny w Nowoczesnej to mowa ciała, gesty i ostre słowa. Pokazały one, że Ryszard Petru nie zamierza schodzić na boczny tor. W roli wiceszefa partii podważa decyzje Katarzyny Lubnauer, z która przegrał w demokratycznych wyborach.

- Mamy swój program i swoje wartości, dlatego nie wyobrażam sobie żebyśmy mieli jedno prezydium z innymi partiami opozycyjnymi - twardo stwierdziła w sobotę Lubnauer.

A tak po chwili sprawę skomentował Petru, który stał tuż obok: - Jak państwo wiecie jestem zwolennikiem zjednoczonej opozycji. Bardzo ścisłej współpracy w ramach klubów parlamentarnych - zaznaczył.

- Myślę, że z czasem będzie musiał się z tym pogodzić. Przewodniczącą jest Katarzyna Lubnauer i kropka - ucina komentarze Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Platforma liczy na ostudzenie emocji

Na razie pęknięcie w tej partii wykorzystuje Platforma Obywatelska. - Zwracam się do kolegów i koleżanek z Nowoczesnej o jak najszybsze powołanie wspólnego prezydium naszych klubów parlamentarnych - zaproponował w sobotę Grzegorz Schetyna, lider PO. Propozycja, o której adresaci dowiadują się publicznie, została odebrana jako próba zastawienia pułapki i musiała spotkać się z taką reakcją.

- Chciałabym, aby najpierw Grzegorz Schetyna spotkał się z nami i ustalił pewne rzeczy, a nie zaskakiwał wszystkich w koło - uważa Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej.

Nadzieję na zmianę tego stanowiska wciąż mają politycy PO. - Czasami tak jest, że pierwsze reakcje nie są zachęcające. Ale potem po przemyśleniach i zejściu emocji, są potem lepsze - dodał Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO.

Poza Nowoczesną i Platformą pozostałe opozycyjne partie deklarują, że do przyszłorocznych wyborów samorządowych chcą iść pod własnym szyldem.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS