Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego

17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego
17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Nic nie wskazuje na to, by udało się stworzyć wspólne prezydium klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Taki pomysł zgłosił lider PO Grzegorz Schetyna. Inicjatywa podzieliła Nowoczesną. Były szef tego ugrupowania Ryszard Petru jest za, ale zupełnie innego zdania jest obecna liderka partii Katarzyna Lubnauer.

Jeśli coś dobrze oddaje napięcie na linii stary i nowy szef Nowoczesnej, to jest to sobotnia wymiana zdań obojga polityków. Na początek Ryszard Petru o odrzuceniu przez Katarzyny Lubnauer oferty Grzegorza Schetyny: - To nie czas na dąsy, tylko szukanie rozwiązań, z których na końcu rozliczą nas Polacy. Uważam, że z tego typu deklaracji jak "nie, nie, nie" Polacy nas rozliczą w ten sposób, że na nas nie zagłosują - mówił były przewodniczący partii.

A teraz wypowiedź Lubnauer i reakcja Ryszarda Petru w studiu "Faktów po Faktach" TVN24. - Ja myślę, że dla Ryszarda grudnie zawsze były trudne - zgryźliwie powiedziała przewodnicząca partii o poprzednim szefie Nowoczesnej. - Bez komentarza - skwitował.

Grudzień w politycznej karierze Ryszarda Petru to początek wizerunkowej katastrofy. - To był wyjazd wcześniej zaplanowany,w ważnych w sprawach partyjnych, nazwijmy to - tak 2 stycznia 2017 roku Lubnauer broniła swojego szefa. Teraz, wspominając o grudniu, czyli historią sylwestrowego wyjazdu Petru na Maderę podczas sejmowego kryzysu, uderza w twórcę Nowoczesnej.

- Przy takich charakterach emocje też działają, ale zakładam, że jest z obu stron wola bliskiego współdziałania - wskazuje Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej.

"Mamy swój program i swoje wartości"

Ostatnie 24 godziny w Nowoczesnej to mowa ciała, gesty i ostre słowa. Pokazały one, że Ryszard Petru nie zamierza schodzić na boczny tor. W roli wiceszefa partii podważa decyzje Katarzyny Lubnauer, z która przegrał w demokratycznych wyborach.

- Mamy swój program i swoje wartości, dlatego nie wyobrażam sobie żebyśmy mieli jedno prezydium z innymi partiami opozycyjnymi - twardo stwierdziła w sobotę Lubnauer.

A tak po chwili sprawę skomentował Petru, który stał tuż obok: - Jak państwo wiecie jestem zwolennikiem zjednoczonej opozycji. Bardzo ścisłej współpracy w ramach klubów parlamentarnych - zaznaczył.

- Myślę, że z czasem będzie musiał się z tym pogodzić. Przewodniczącą jest Katarzyna Lubnauer i kropka - ucina komentarze Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Platforma liczy na ostudzenie emocji

Na razie pęknięcie w tej partii wykorzystuje Platforma Obywatelska. - Zwracam się do kolegów i koleżanek z Nowoczesnej o jak najszybsze powołanie wspólnego prezydium naszych klubów parlamentarnych - zaproponował w sobotę Grzegorz Schetyna, lider PO. Propozycja, o której adresaci dowiadują się publicznie, została odebrana jako próba zastawienia pułapki i musiała spotkać się z taką reakcją.

- Chciałabym, aby najpierw Grzegorz Schetyna spotkał się z nami i ustalił pewne rzeczy, a nie zaskakiwał wszystkich w koło - uważa Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej.

Nadzieję na zmianę tego stanowiska wciąż mają politycy PO. - Czasami tak jest, że pierwsze reakcje nie są zachęcające. Ale potem po przemyśleniach i zejściu emocji, są potem lepsze - dodał Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO.

Poza Nowoczesną i Platformą pozostałe opozycyjne partie deklarują, że do przyszłorocznych wyborów samorządowych chcą iść pod własnym szyldem.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS