W Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusem

19.04 | W Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusemtvn24

Boris Johnson ma kolejny problem. Telefony kancelarii brytyjskiego premiera miały być szpiegowane Pegasusem. Nie wiadomo, czy także telefon Johnsona. Wyjaśnienia sprawy trwa. Tymczasem w Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusem.

W wtorek komisja śledcza w Parlamencie Europejskim do spraw Pegasusa rozpoczęła prace.

- Bardzo ważne jest to, aby Parlament Europejski zawsze opowiadał się po stronie ofiar takich ataków - mówił Jeroen Lenaers, eurodeputowany z Holandii, przewodniczący komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw zbadania stosowania oprogramowania Pegasus.

38 europosłów, w tym pięcioro Polaków, przez rok będzie wyjaśniać, kto i kogo inwigilował, a także dlaczego podsłuchiwano polityków, dziennikarzy oraz działaczy społecznych. Komisja chce też sprawdzić, czy robiły to unijne rządy.

- Ta praca będzie dotyczyła całej Europy, ale Polska z całą pewnością będzie jednym z głównych wątków - mówi Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO, członek komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw zbadania stosowania oprogramowania Pegasus.

Badacze z Citizen Lab ujawnili przed komisją, że w całej Unii zidentyfikowali już 65 osób, których telefony były zainfekowane Pegasusem - systemem pełnej inwigilacji. Nie tylko umożliwiającym podsłuchiwanie, ale też przeglądanie całej zawartości telefonu, a nawet wysyłanie z niego wiadomości bez wiedzy właściciela.

- Musimy wyjaśnić, kto i na czyje zlecenie i przeciwko komu tej broni używał - podkreśla Arłukowicz.

Polski wątek

Polski wątek będzie w komisji śledczej Parlamentu Europejskiego jednym z kluczowych, bo to w Polsce inwigilowano senatora, gdy przed wyborami był szefem sztabu opozycji.

- Wierzę w to, że komisja w Parlamencie Europejskim ustali, co się stało i jak duży miało to wpływ na wynik wyborów, bo ten wpływ był - mówi Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

W Polsce inwigilowany miał być też adwokat Roman Giertych, gdy był pełnomocnikiem Donalda Tuska, prokurator Ewa Wrzosek, która chciała wszcząć śledztwo w sprawie wyborów kopertowych, działacz rolniczy Michał Kołodziejczak występujący przeciwko władzy oraz Andrzej Malinowski, były prezes Pracodawców RP.

- Chciałbym, żeby komisja była w stanie wezwać ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro - mówi Łukasz Kohut, eurodeputowany Nowej Lewicy, członek komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw zbadania stosowania oprogramowania Pegasus.

Ale nawet jeśli komisja wezwie ministra sprawiedliwości, to nie ma on obowiązku się stawić. Komisja może tylko apelować o przyjście.

- Odmowa uczestniczenia również jest jakąś informacją - uważa Róża Thun, eurodeputowana, członkini komisji śledczej PE.

Na celowniku biuro brytyjskiego premiera

Afera Pegasusa dotyczy już niemal całej Europy. Szpiegowani mieli być urzędnicy Komisji Europejskiej, w tym komisarz sprawiedliwości. Inwigilowani byli katalońscy opozycjoniści.

Ślady Pegasusa znaleziono też w siedzibie brytyjskiego premiera. Co dokładnie wykradli hakerzy, nie wiadomo, ale agenci brytyjskiego cyberwywiadu sprawdzili nawet telefon Borisa Johnsona. Brytyjczykom udało się także wykryć co najmniej pięć włamań w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w czasie od czerwca 2020 roku do końca 2021 roku.

Za atakami Pegasusem na Wyspach stać mają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Cypr i Jordania.

W Polsce był wniosek o komisję śledczą i było nawet porozumienie opozycji w tej sprawie, ale do dziś marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie poddała wniosku pod głosowanie.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS