W Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusem

19.04 | W Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusemtvn24

Boris Johnson ma kolejny problem. Telefony kancelarii brytyjskiego premiera miały być szpiegowane Pegasusem. Nie wiadomo, czy także telefon Johnsona. Wyjaśnienia sprawy trwa. Tymczasem w Parlamencie Europejskim ruszyły prace komisji do spraw inwigilacji Pegasusem.

W wtorek komisja śledcza w Parlamencie Europejskim do spraw Pegasusa rozpoczęła prace.

- Bardzo ważne jest to, aby Parlament Europejski zawsze opowiadał się po stronie ofiar takich ataków - mówił Jeroen Lenaers, eurodeputowany z Holandii, przewodniczący komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw zbadania stosowania oprogramowania Pegasus.

38 europosłów, w tym pięcioro Polaków, przez rok będzie wyjaśniać, kto i kogo inwigilował, a także dlaczego podsłuchiwano polityków, dziennikarzy oraz działaczy społecznych. Komisja chce też sprawdzić, czy robiły to unijne rządy.

- Ta praca będzie dotyczyła całej Europy, ale Polska z całą pewnością będzie jednym z głównych wątków - mówi Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO, członek komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw zbadania stosowania oprogramowania Pegasus.

Badacze z Citizen Lab ujawnili przed komisją, że w całej Unii zidentyfikowali już 65 osób, których telefony były zainfekowane Pegasusem - systemem pełnej inwigilacji. Nie tylko umożliwiającym podsłuchiwanie, ale też przeglądanie całej zawartości telefonu, a nawet wysyłanie z niego wiadomości bez wiedzy właściciela.

- Musimy wyjaśnić, kto i na czyje zlecenie i przeciwko komu tej broni używał - podkreśla Arłukowicz.

Polski wątek

Polski wątek będzie w komisji śledczej Parlamentu Europejskiego jednym z kluczowych, bo to w Polsce inwigilowano senatora, gdy przed wyborami był szefem sztabu opozycji.

- Wierzę w to, że komisja w Parlamencie Europejskim ustali, co się stało i jak duży miało to wpływ na wynik wyborów, bo ten wpływ był - mówi Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

W Polsce inwigilowany miał być też adwokat Roman Giertych, gdy był pełnomocnikiem Donalda Tuska, prokurator Ewa Wrzosek, która chciała wszcząć śledztwo w sprawie wyborów kopertowych, działacz rolniczy Michał Kołodziejczak występujący przeciwko władzy oraz Andrzej Malinowski, były prezes Pracodawców RP.

- Chciałbym, żeby komisja była w stanie wezwać ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro - mówi Łukasz Kohut, eurodeputowany Nowej Lewicy, członek komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw zbadania stosowania oprogramowania Pegasus.

Ale nawet jeśli komisja wezwie ministra sprawiedliwości, to nie ma on obowiązku się stawić. Komisja może tylko apelować o przyjście.

- Odmowa uczestniczenia również jest jakąś informacją - uważa Róża Thun, eurodeputowana, członkini komisji śledczej PE.

Na celowniku biuro brytyjskiego premiera

Afera Pegasusa dotyczy już niemal całej Europy. Szpiegowani mieli być urzędnicy Komisji Europejskiej, w tym komisarz sprawiedliwości. Inwigilowani byli katalońscy opozycjoniści.

Ślady Pegasusa znaleziono też w siedzibie brytyjskiego premiera. Co dokładnie wykradli hakerzy, nie wiadomo, ale agenci brytyjskiego cyberwywiadu sprawdzili nawet telefon Borisa Johnsona. Brytyjczykom udało się także wykryć co najmniej pięć włamań w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w czasie od czerwca 2020 roku do końca 2021 roku.

Za atakami Pegasusem na Wyspach stać mają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Cypr i Jordania.

W Polsce był wniosek o komisję śledczą i było nawet porozumienie opozycji w tej sprawie, ale do dziś marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie poddała wniosku pod głosowanie.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN