Wiceminister sprawiedliwości "otwarty na zmiany" w ustawie o IPN. "Nie ma przepisów idealnych"


Wiceminister Patryk Jaki chwali się, że ma otwartą głowę i jest otwarty na zmiany prawa, które sam przeforsował. Według opozycji, dotąd "szedł jak czołg", narzucał ekspresowe tempo i nie zważał na krytykę, a teraz mówi o możliwych błędach, bo został do tego zmuszony.

Patryk Jaki to polityk popularny i lubiany przez media. Opozycja liczy na to, że dobra passa właśnie się kończy. - Przede wszystkim nie może być tak, że prawo jest pisane przez amatorów i populistów - uważa Borys Budka (PO). - Patryk Jaki ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej dość jednoznacznie przynajmniej utrudnił sobie dalszą karierę polityczną - ocenia Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Ustawa o IPN i pomysł karania więzieniem Polaków i cudzoziemców za - w uproszczeniu - przypisywanie Narodowi czy Państwu Polskiemu współudziału w Holokauście to istotnie potknięcie jej autora - Patryka Jakiego właśnie. - Jestem też człowiekiem, popełniam błędy - mówi.

Wiceminister sprawiedliwości dodaje, że przecież wszystko można naprawić. - Staramy się mieć wszyscy otwarte głowy i staramy się poprawić sytuację Polski na arenie międzynarodowej - podkreśla.

Zdecydowana inicjatywa

Otwartych głów zabrakło jednak od samego początku. Projekt ustawy Patryk Jaki przedstawił ponad dwa lata temu. Od początku chodziło o karanie autorów sformułowań typu "polskie obozy śmierci", także - co mocno podkreślano - autorów za granicą. - Będzie nam łatwiej bronić dobrego imienia i godności Polski za granicą - przekonywał w sierpniu 2016 roku Zbigniew Ziobro.

Do tego miał służyć istniejący od początku w ustawie artykuł 55b i już wtedy prawnicy ostrzegali jednym głosem: przepisy nie będą działały. - Polskie prawo karne obowiązuje na terenie Polski - zaznaczał adwokat i były polityk Ryszard Kalisz. - Współpraca międzynarodowa jest w takich sprawach trudna - dodawał adwokat Łukasz Chojniak. Obaj wypowiadali się w tej sprawie 15 lutego 2016 roku.

Do identycznego wniosku Prokurator Generalny doszedł po dokładnie dwóch latach, miesiącu i pięciu dniach. Najnowsza opinia jest taka, że państwo polskie za granicą nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa, a artykuł 55b narusza konstytucję.

"Musi się znaleźć jakiś chłopiec do bicia"

Patryk Jaki próbuje przerzucić winę na posłów Kukiz'15, że dodali do ustawy zapis o banderowcach i niby stąd cały problem. - Te przepisy zgłosili posłowie i my jako ministerstwo byliśmy przeciwni - mówi wiceminister. Przedstawiciele ugrupowania przekonują, że to nieprawda.

- Musi się znaleźć jakiś chłopiec do bicia. Samodzielnie rządzą, nie wiem w czym jest problem - podkreśla Marek Jakubiak (Kukiz'15).

I tu już nie ma dobrej odpowiedzi. Patryk Jaki przyznaje, że on i Zbigniew Ziobro zagłosowali za nowelizacją ustawy o IPN, ale "dzisiaj są otwarci na zmiany".

Otwartość przydałaby się zanim wybuchł skandal i kryzys na linii Polska-Stany Zjednoczone i Polska-Izrael, zanim pojawiły się zarzuty, że Polska chce ukrywać prawdę o udziale Polaków w mordowaniu Żydów i zakłamywać historię.

Mówi się o relacjach i wizerunku zepsutym na lata. - Są ustawy w Polsce, które są dziesięciokrotnie poprawiane - tłumaczy Jaki. - Nie ma przepisów idealnych - zauważa.

Ustawa o IPN jest w Trybunale Konstytucyjnym.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS