Wiceminister sprawiedliwości "otwarty na zmiany" w ustawie o IPN. "Nie ma przepisów idealnych"


Wiceminister Patryk Jaki chwali się, że ma otwartą głowę i jest otwarty na zmiany prawa, które sam przeforsował. Według opozycji, dotąd "szedł jak czołg", narzucał ekspresowe tempo i nie zważał na krytykę, a teraz mówi o możliwych błędach, bo został do tego zmuszony.

Patryk Jaki to polityk popularny i lubiany przez media. Opozycja liczy na to, że dobra passa właśnie się kończy. - Przede wszystkim nie może być tak, że prawo jest pisane przez amatorów i populistów - uważa Borys Budka (PO). - Patryk Jaki ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej dość jednoznacznie przynajmniej utrudnił sobie dalszą karierę polityczną - ocenia Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Ustawa o IPN i pomysł karania więzieniem Polaków i cudzoziemców za - w uproszczeniu - przypisywanie Narodowi czy Państwu Polskiemu współudziału w Holokauście to istotnie potknięcie jej autora - Patryka Jakiego właśnie. - Jestem też człowiekiem, popełniam błędy - mówi.

Wiceminister sprawiedliwości dodaje, że przecież wszystko można naprawić. - Staramy się mieć wszyscy otwarte głowy i staramy się poprawić sytuację Polski na arenie międzynarodowej - podkreśla.

Zdecydowana inicjatywa

Otwartych głów zabrakło jednak od samego początku. Projekt ustawy Patryk Jaki przedstawił ponad dwa lata temu. Od początku chodziło o karanie autorów sformułowań typu "polskie obozy śmierci", także - co mocno podkreślano - autorów za granicą. - Będzie nam łatwiej bronić dobrego imienia i godności Polski za granicą - przekonywał w sierpniu 2016 roku Zbigniew Ziobro.

Do tego miał służyć istniejący od początku w ustawie artykuł 55b i już wtedy prawnicy ostrzegali jednym głosem: przepisy nie będą działały. - Polskie prawo karne obowiązuje na terenie Polski - zaznaczał adwokat i były polityk Ryszard Kalisz. - Współpraca międzynarodowa jest w takich sprawach trudna - dodawał adwokat Łukasz Chojniak. Obaj wypowiadali się w tej sprawie 15 lutego 2016 roku.

Do identycznego wniosku Prokurator Generalny doszedł po dokładnie dwóch latach, miesiącu i pięciu dniach. Najnowsza opinia jest taka, że państwo polskie za granicą nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa, a artykuł 55b narusza konstytucję.

"Musi się znaleźć jakiś chłopiec do bicia"

Patryk Jaki próbuje przerzucić winę na posłów Kukiz'15, że dodali do ustawy zapis o banderowcach i niby stąd cały problem. - Te przepisy zgłosili posłowie i my jako ministerstwo byliśmy przeciwni - mówi wiceminister. Przedstawiciele ugrupowania przekonują, że to nieprawda.

- Musi się znaleźć jakiś chłopiec do bicia. Samodzielnie rządzą, nie wiem w czym jest problem - podkreśla Marek Jakubiak (Kukiz'15).

I tu już nie ma dobrej odpowiedzi. Patryk Jaki przyznaje, że on i Zbigniew Ziobro zagłosowali za nowelizacją ustawy o IPN, ale "dzisiaj są otwarci na zmiany".

Otwartość przydałaby się zanim wybuchł skandal i kryzys na linii Polska-Stany Zjednoczone i Polska-Izrael, zanim pojawiły się zarzuty, że Polska chce ukrywać prawdę o udziale Polaków w mordowaniu Żydów i zakłamywać historię.

Mówi się o relacjach i wizerunku zepsutym na lata. - Są ustawy w Polsce, które są dziesięciokrotnie poprawiane - tłumaczy Jaki. - Nie ma przepisów idealnych - zauważa.

Ustawa o IPN jest w Trybunale Konstytucyjnym.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS