Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób

12.10.2018 | Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób
12.10.2018 | Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.10.2018 | Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osóbKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ostatni tydzień kampanii i ostatni moment, by dopisać się do rejestru wyborców wyborców. Takie wnioski można składać zarówno w urzędzie, jak i przez internet. Urząd ma 3 dni na dopisanie chętnego do rejestru. W Warszawie zrobiło to już ponad 11 tysięcy osób. To ponad dwa razy więcej niż przy poprzednich wyborach samorządowych.

W kategorii "absurdy kampanii" kandydat na radnego z Gniezna byłby na podium. Jeśli ktoś się zastanawia, po co Bogdan Bentyn wspiął się na 50 metrowy komin, i po co postawił na nogi trzy zastępy straży, pogotowie i policję, to odpowiedź jest prosta: by zaistnieć. I zaistniał.

Ale happening kandydata na radnego to tylko ciekawostka wyborcza.

W Warszawie na tydzień przed ciszą wyborczą temat jest jeden: słowa Piotra Guziała o braku wsparcia finansowego dla stolicy w przypadku wgranej Rafała Trzaskowskiego.

Radni Platformy wysłali w piątek listy do posłów PiS-u, by ci odcięli się od zapowiedzi sztabowca Patryka Jakiego, że jeśli wybory w stolicy wygra kandydat opozycji, to rząd PiS-u odetnie Warszawie dodatkowe pieniądze na inwestycje.

- To jest skandal i mam nadzieję, że posłowie PiS-u się z tego wycofają - mówi Michał Matejka z warszawskiej PO.

Ale Piotr Guział nawet nie rozważa wycofania się z tych słów.

- No tak nie ma. Jeśli nasze dziecko w domu zachowuje się niegrzecznie, pluje, krzyczy, nie słucha się rodziców, a potem mówi: chcę na kino, to jest duża wątpliwość, czy na kino powinno dostać - mówi były burmistrz Ursynowa.

Patryka Jakiego nie udało się w piątek spytać o słowa jego człowieka. Nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji. Ale publiczną deklarację złożył Rafał Trzaskowski.

- Jestem otwarty na współpracę z każdym. Nawet z rządem PiS-u - zapewnia kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Ostatni moment na rejestrację

Ostatni tydzień kampanii to też ostatni moment, by w Warszawie, w Gdańsku, Krakowie czy w Zambrowie dopisać się do rejestru wyborców wyborców. To najkrótsza instrukcja:

- Aby głosować w Warszawie, trzeba mieszkać w Warszawie, lub uprawdopodobnić, że się tu przebywa - instruuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

By zagłosować - na przykład w Warszawie - trzeba udowodnić, że nie jest się tu przejazdem. Sposobów na udowodnienie jest wiele. Można to zrobić pokazując PIT, pokazując umowę najmu mieszkania, zaświadczenie, że dziecko chodzi do przedszkola, a nawet rachunek za prąd. Skłamać jest trudno.

W Warszawie do listy wyborców dopisało się ponad 11 tysięcy osób. To ponad dwa razy więcej niż przy poprzednich wyborach samorządowych. Urzędnicy mogą weryfikować i weryfikują, czy ktoś nie skłamał.

W Katowicach odwiedzają nawet mieszkania. - Ponad 100 osób otrzymało pozytywną decyzję. Niestety w 10 przypadkach, na ten moment, były decyzje odmowne - informuje Ewa Biskupska-Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta w Katowicach.

Wahający się wyborcy będą mieli okazję skonfrontować programy warszawskich kandydatów. W piątek o 20:30 w TVN24 będzie transmitowana debata, która organizowana jest na prośbę kandydatów przez trzy telewizje.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS