Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób

12.10.2018 | Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób
12.10.2018 | Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.10.2018 | Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osóbKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ostatni tydzień kampanii i ostatni moment, by dopisać się do rejestru wyborców wyborców. Takie wnioski można składać zarówno w urzędzie, jak i przez internet. Urząd ma 3 dni na dopisanie chętnego do rejestru. W Warszawie zrobiło to już ponad 11 tysięcy osób. To ponad dwa razy więcej niż przy poprzednich wyborach samorządowych.

W kategorii "absurdy kampanii" kandydat na radnego z Gniezna byłby na podium. Jeśli ktoś się zastanawia, po co Bogdan Bentyn wspiął się na 50 metrowy komin, i po co postawił na nogi trzy zastępy straży, pogotowie i policję, to odpowiedź jest prosta: by zaistnieć. I zaistniał.

Ale happening kandydata na radnego to tylko ciekawostka wyborcza.

W Warszawie na tydzień przed ciszą wyborczą temat jest jeden: słowa Piotra Guziała o braku wsparcia finansowego dla stolicy w przypadku wgranej Rafała Trzaskowskiego.

Radni Platformy wysłali w piątek listy do posłów PiS-u, by ci odcięli się od zapowiedzi sztabowca Patryka Jakiego, że jeśli wybory w stolicy wygra kandydat opozycji, to rząd PiS-u odetnie Warszawie dodatkowe pieniądze na inwestycje.

- To jest skandal i mam nadzieję, że posłowie PiS-u się z tego wycofają - mówi Michał Matejka z warszawskiej PO.

Ale Piotr Guział nawet nie rozważa wycofania się z tych słów.

- No tak nie ma. Jeśli nasze dziecko w domu zachowuje się niegrzecznie, pluje, krzyczy, nie słucha się rodziców, a potem mówi: chcę na kino, to jest duża wątpliwość, czy na kino powinno dostać - mówi były burmistrz Ursynowa.

Patryka Jakiego nie udało się w piątek spytać o słowa jego człowieka. Nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji. Ale publiczną deklarację złożył Rafał Trzaskowski.

- Jestem otwarty na współpracę z każdym. Nawet z rządem PiS-u - zapewnia kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Ostatni moment na rejestrację

Ostatni tydzień kampanii to też ostatni moment, by w Warszawie, w Gdańsku, Krakowie czy w Zambrowie dopisać się do rejestru wyborców wyborców. To najkrótsza instrukcja:

- Aby głosować w Warszawie, trzeba mieszkać w Warszawie, lub uprawdopodobnić, że się tu przebywa - instruuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

By zagłosować - na przykład w Warszawie - trzeba udowodnić, że nie jest się tu przejazdem. Sposobów na udowodnienie jest wiele. Można to zrobić pokazując PIT, pokazując umowę najmu mieszkania, zaświadczenie, że dziecko chodzi do przedszkola, a nawet rachunek za prąd. Skłamać jest trudno.

W Warszawie do listy wyborców dopisało się ponad 11 tysięcy osób. To ponad dwa razy więcej niż przy poprzednich wyborach samorządowych. Urzędnicy mogą weryfikować i weryfikują, czy ktoś nie skłamał.

W Katowicach odwiedzają nawet mieszkania. - Ponad 100 osób otrzymało pozytywną decyzję. Niestety w 10 przypadkach, na ten moment, były decyzje odmowne - informuje Ewa Biskupska-Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta w Katowicach.

Wahający się wyborcy będą mieli okazję skonfrontować programy warszawskich kandydatów. W piątek o 20:30 w TVN24 będzie transmitowana debata, która organizowana jest na prośbę kandydatów przez trzy telewizje.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS