Opozycja zapewnia o współpracy. "Chcemy pokazać, że inna polityka jest możliwa"

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja mobilizując wyborców, zapewnia o współpracy. "Chcemy pokazać, że inna polityka jest możliwa"
Opozycja mobilizując wyborców, zapewnia o współpracy. "Chcemy pokazać, że inna polityka jest możliwa"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
2 kkzKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Opozycja od dawna mówi o szansie na wspólny rząd po wyborach, ale jeszcze nigdy nie mówiła "my" tak przekonująco jak teraz. Na ostatniej prostej kampanii wyborczej Donald Tusk odwołuje się do takich pojęć jak wspólnota, współpraca, pojednanie. W ślad za nim idą też liderzy Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.

Władza za wszelką cenę dążyła do polaryzacji - stawiała na odwieczną wojnę PiS-Platforma Obywatelska i odwiecznego wroga - Donalda Tuska. Jednak na ostatniej prostej kampanii lider PO ignoruje ataki ze strony partii Kaczyńskiego i zmienia język. Od niedzielnego Marszu Miliona Serc Donald Tusk odwołuje się do takich pojęć jak wspólnota, współpraca, pojednanie. "Wy" zastępuje słowem "my". - Ludzie mówią "wygrajmy", a nie "wygrajcie" - podkreślał podczas marszu.

Lider Platformy chce zatem odebrać Kaczyńskiemu oręż polaryzacji, monopol na patriotyzm, a nawet przewrotnie monopol na miłość do kotów. To, czego dziś potrzeba Tuskowi, jak sam mówi, to wygrana, nawet niewielka, Koalicji Obywatelskiej z PiS-em.

Czytaj również: Kandydaci do Sejmu w okręgach - na kogo możesz zagłosować?

Gdyby Trzecia Droga lub Lewica nie weszły do Sejmu, może zyskać na tym PiS. - Wybór jest prosty: albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS-u - wskazuje Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i współzałożyciel Trzeciej Drogi.

Donald Tusk nie namawia wyborców Koalicji Obywatelskiej, by głosowali na kogoś innego. Namawia tylko, żeby wyborcy innych partii głosowali na swoich, nie ulegając presji, że ich głos się zmarnuje. - Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich wyborców Trzeciej Drogi: głosujcie na swoich, nie zawahajcie się ani chwili - przekonuje lider PO. - Chodzi o to, żeby taki ktoś nie został w domu. Platforma w ten sposób realizuje główny cel swojej kampanii: mobilizację osób niezdecydowanych - wyjaśnia prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Donald Tusk przygarnął kota na Podkarpaciu. Nazwał go "Rudy"
Donald Tusk przygarnął kota na Podkarpaciu. Nazwał go "Rudy"TVN24

"Atakujemy razem, bo chodzi o ten sam cel"

To, że współdziałanie opozycji zaniepokoiło PiS, pokazują ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Gra na zepchnięcie Trzeciej Drogi pod wyborczy próg jest czytelna, ale - według opozycji - nieskuteczna.

Tak samo jak Tusk, tak i polityczny nestor Lewicy namawia, by nie kalkulować, tylko głosować. - Wszyscy, którzyście kochali Hołownię, zagłosujcie na Hołownię - przekonuje były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Strategia może wydawać się zaskakująca, bo w końcu po to jest kampania, żeby ze sobą konkurować. - Szukanie wroga to nie jest w tej chwili polityka opozycji. Chcemy pokazać, że inna polityka jest możliwa - zapewnia Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, poseł Nowej Lewicy.

Zobacz także: Najnowsze sondaże na finiszu kampanii. Kto będzie trzecią siłą w Sejmie?

Trzecia Droga już w swojej umowie koalicyjnej deklarowała współpracę. - Naszym celem jest utworzenie wspólnego rządu - mówił wtedy Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i współzałożyciel Trzeciej Drogi. Pakt o nieagresji obowiązuje do dziś. - Atakujemy razem, bo chodzi o ten sam cel - zapewnia Hołownia.

Skoro zatem nie powstała jedna lista opozycji, to wspólna jest strategia. - Pokazywanie, że dla polityków liczy się współpraca, że dla nich liczy się bardziej interes wspólny niż interes poszczególnych partii - ocenia prof. Rychard.

Marsz Miliona Serc przeszedł ulicami Warszawy
Marsz Miliona Serc przeszedł ulicami WarszawyTVN24

Wyborcy dostali także jednobrzmiący sygnał na marszu od przedstawicieli Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Swoje wsparcie podczas trasy Trzeciej Drogi wyrazili także Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. - Ten marsz zmienił dynamikę całej kampanii, bo pokazał, że my jesteśmy pozytywni, że my jesteśmy uśmiechnięci - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W Przemyślu Donald Tusk zaczął od podziękowań dla mieszkańców, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą dla ukraińskich uchodźców, odwołując się tym samym do idei solidarności, która już kiedyś zbudowała wspólnotę Polaków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS