Opozycja chce maksymalnie wykorzystać debatę. "Część widzów TVP zobaczy, że Tusk mówi po polsku"

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja chce maksymalnie wykorzystać debatę. "Część widzów TVP zobaczy, że Tusk mówi po polsku"
Opozycja chce maksymalnie wykorzystać debatę. "Część widzów TVP zobaczy, że Tusk mówi po polsku"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Opozycja chce maksymalnie wykorzystać debatę. "Część widzów TVP zobaczy, że Tusk mówi po polsku"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Ostatnią kampanijną niedzielę prezes PiS-u spędził tak, jak lubi najbardziej - bezpiecznie, wśród klaszczących zwolenników, krytykując i strasząc Donaldem Tuskiem. Spotkania twarzą w twarz z liderem PO Jarosław Kaczyński unika. Tymczasem Donald Tusk poważnie podchodzi do poniedziałkowej debaty w TVP - odwołał spotkania, by się przygotować.

Jarosław Kaczyński nie musi się przygotowywać do debaty, bo mimo, że to on rządzi Polską od ośmiu lat, odmówił wzięcia w niej udziału. Ku żalowi nawet niektórych jego zwolenników, którzy chcieliby zobaczyć starcie Tusk-Kaczyński.

PiS zdaje sobie sprawę z rangi debaty i potencjalnych korzyści, stąd uczestnictwo Mateusza Morawieckiego. - Tam będzie zderzenie osiągnięć i całkowitego braku osiągnięć - twierdzi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, KP PiS.

Lider PiS nie tylko nie chce debatować z liderami opozycji, ale nawet nie debatuje w swoim własnym okręgu - w Kielcach - z pozostałymi kandydatami. O tchórzostwie Kaczyńskiego, jego ucieczce od debaty, od piątku nieustannie przypomina opozycja. Sam Kaczyński dał do tego pretekst. - Uciekł z Warszawy przed Tuskiem, a teraz boi się stanąć do debaty - wyjaśnia Borys Budka z PO, Koalicji Obywatelskiej. - Panicznie boi się zetknięcia z politykami opozycji demokratycznej, Kaczyński jest odważny wtedy, kiedy jest otoczony swoimi klakierami - ocenia Michał Kobosko, KKW Trzecia Droga, Polska 2050.

Debata w telewizji rządowej bez szefa PiS. "Jarosław Kaczyński potwornie boi się Donalda Tuska"
Debata w telewizji rządowej bez szefa PiS. "Jarosław Kaczyński potwornie boi się Donalda Tuska"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Donald Tusk nie boi się TVP

Opozycja też publicznie się dziwi, że Kaczyński nie idzie do rządowej telewizji, która jest tubą propagandową PiS-u i nie pokazuje żadnych aktywności opozycji w kampanii. Dlatego spodziewają się wszystkiego. - Oni jak zobaczą, że im nie idzie, to ja bym się absolutnie nie zdziwił, gdyby podczas debaty po pięciu minutach wysiadł prąd - przekonuje Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

- Nawet, jeśli oni staną na głowie. Nawet, jeśli zgaszą światło, dorobią mi rogi albo zrobią ze mnie już ultra rudzielca, albo będą dawali napisy po niemiecku, jak ja będę mówił. Diabli wiedzą, co im do głowy przyjdzie - mówi Donald Tusk. Mimo takiego ryzyka Koalicja Obywatelska jest pewna, że Tusk tylko na debacie zyska. - Część widzów TVP zobaczy, że Tusk mówi po polsku, mówi ciekawie, ma pomysł na Polskę - wyjaśnia Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, Koalicja Obywatelska.

Opozycja chce debatę wykorzystać maksymalnie. Chce w debacie prezentować się nie tylko jako indywidualne polityczne byty, ale też jako drużyna, która chce rządzić po wyborach. - W tej debacie przedstawiciele opozycji pokażą wyborcom, że każdy może sobie coś wybrać - mówi Magdalena Biejat z Razem, Nowa Lewica.

ZOBACZ WIĘCEJ: Nie będzie debaty Kaczyński-Tusk. Prezes PiS odmówił udziału

To ostatnia niedziela tej kampanii. Kaczyński w Jasionce głównie atakował Tuska, a także jego wyborców. - Nawet słyszę czasem słowa, że mają (przeciwnicy polityczni Kaczyńskiego -przyp. red.) obrzydzenie do polskości, to niech idą do diabła - mówił Kaczyński. Opozycja uważa, że takie wypowiedzi tylko jej pomagają. - Zmiana już jest na ulicach - zauważa Adrian Zandberg z Razem, Nowa Lewica. - Od świtu do nocy nasi kandydaci, nie na tysiącu, nie na dwóch tysiącach, na dziesięciu tysiącach spotkań są cały czas - mówi Władysław Kosiniak Kamysz, lider PSL, Trzecia Droga. W poniedziałek zaczyna się ostatnie pięć dni kampanii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS