Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Magda Łucyan/Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życieMagda Łucyan/Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

To tylko pół godziny, a daje spokój na kolejne miesiące. - To pierwsza ciąża, pierwsze dziecko, więc zawsze stres i nerwy. Jeżeli upewnię się, że wszystko jest dobrze, to jestem spokojniejsza - mówi jedna z pacjentek. - Daje to bardzo duży spokój później w czasie ciąży, więc jak najbardziej polecam - mówi inna pacjentka.

Chodzi o badania prenatalne, które lekarze nie tylko polecają, ale wręcz namawiają na nie pacjentki. Tym bardziej że od 5 czerwca stać już na nie wszystkie kobiety, bo dla wszystkich są za darmo.

- Liczba pacjentek od momentu, kiedy weszło w życie to rozporządzenie, zwiększyła nam się o około 40 procent - przekazuje dr hab. Rafał Iciek, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Zauważamy znaczący wzrost liczby pacjentek, i to nie tylko z Łodzi, ale również z okolicy - zauważa Tomasz Jarzębski, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

"To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające"

Do początku czerwca z darmowych badań prenatalnych korzystać mogły wyłącznie kobiety po 35. roku życia i te, które miały w przeszłości złe wyniki badań.

Reszta, jeżeli chciała sprawdzić zdrowie dziecka, musiała wydać nawet do tysiąca złotych. - To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające, że przyjęliśmy tylko i wyłącznie kryterium wieku, jakim było 35 lat - mówi dr hab. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku.

- Wiele wad może się pojawić wcześniej, nie tylko u pacjentek po 35. roku życia - zwraca uwagę dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad

Bezpłatne są badania podczas pierwszego i drugiego trymestru. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego. - Myślę, że to duży przełom dla całej rzeszy kobiet, które do tej pory tych badań z jakiegoś powodu nie miały zlecanych i wykonywanych - ocenia dr Tomasz Jarzębski.

Takie badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad. Po pierwsze, już na bardzo wczesnym etapie wyłapują wady genetyczne. - Pokazuje nam, czy pacjentka nie jest w grupie pacjentek, których płód może mieć zespół Pataua, zespół Edwardsa lub zespół Downa. To są takie trzy najważniejsze schorzenia dotyczące wad chromosomowych - mówi dr hab. Maciej Socha.

Dzięki badaniom prenatalnym w drugim trymestrze dowiemy się o tak zwanych wadach incydentalnych. - Są takie wady, zarówno w ciążach pojedynczych i ciążach mnogich, które kwalifikują się do leczenia wewnątrzmacicznego - mówi dr hab. Rafał Iciek.

To oznacza, że problem można rozwiązać, gdy dziecko jest jeszcze w łonie. - Dużo mnie to uspokoiło, że mogę pomóc swojemu dziecku - przyznaje jedna z pacjentek.

CZYTAJ TAKŻE: Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

U dziecka pani Martyny wykryto wadę na tyle wcześnie, że możliwa była niezbędna reakcja. - Wykazało ono delikatne nieprawidłowości w obrębie prawego płuca i dalej byłam skierowana właśnie do szpitala, żeby dokładnie zdiagnozować, co się dzieje - mówi pani Martyna.

Badania prenatalne to nie tylko diagnostyka nienarodzonych dzieci, ale także kobiet w ciąży. - Akurat u mnie wyszło, że mam łożysko przodujące, więc mi na pewno bardzo pomogły te badania - mówi pani Karolina. W takich przypadkach wiedza może ratować życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN2

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS