Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Źródło:
Fakty TVN
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Już nie będzie ograniczenia wiekowego 35 lat, wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne dla wszystkich kobiet. I co najważniejsze, bezpłatnie. Tych badań jest wiele i nie są tylko po to, by w razie ciężkiej wady płodu usunąć ciążę.

Mama obejrzała Igora sobie jeszcze przed jego urodzeniem. - Chciałam sprawdzić, czy wszystko jest OK z dzieckiem - mówi Natalia Holewa, matka chłopca. Za badania prenatalne zapłaciła wtedy z własnej kieszeni blisko tysiąc złotych. - Dla takiej młodej osoby no to to duże koszty - przyznaje Natalia Holewa.

Za badania drugiego dziecka, z którym teraz pani Natalia jest w ciąży, zapłaci już państwo. Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie na NFZ dla każdej kobiety w ciąży.

Do tej pory refundacja przysługiwała tylko części kobiet

- Pacjentce się to zwyczajnie po prostu należy - komentuje dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Dotychczas się nie należało, mimo że lekarze od lat powtarzali, że jedynym wskazaniem do badań prenatalnych jest po prostu ciąża. - Rodzice mają prawo wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy też mamy jakiś problem - mówi dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Refundacja przysługiwała jedynie kobietom obciążonym chorobami lub tym po 35. roku życia, choć z praktyki lekarzy wynika, że wiek nie zawsze ma znaczenie.

Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować

- Pacjentki, te które ja miałem, to najwięcej wad genetycznych, jakie były wykrywane, to były pacjentki młode, dwudziestoparoletnie. 24, 26, 28 lat - mówi Wojciech Falęcki, specjalista położnictwa i ginekologii z Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Badania prenatalne oceniają ryzyko schorzeń płodu - od letalnych zespołów chorobowych po wady, które można naprawić jeszcze przed lub zaraz po porodzie. Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować.

- Pacjentka może odbyć poród w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Unikamy wtedy przypadkowości, że dziecko ciężko chore, wymagające pilnej interwencji, rodzi się w ośrodku w ogóle do tego nieprzygotowanym - wyjaśnia profesor Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

ZOBACZ TEŻ: Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"

Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Na dziecko pani Jowity wszyscy przygotowani są, odkąd podczas USG wykryto problem. - Dzięki temu mogłam przystąpić do leczenia, które tak naprawdę uratowało życie dziecka - mówi Jowita Solnica.

Choć dziecko wciąż jest w łonie, lekarze kilkukrotnie przetoczyli mu już krew. - Stan był już taki naprawdę poważny - przyznaje Jowita Solnica.

Z dobrymi wynikami łatwiej jest szykować się do porodu

Zwykle jednak badania prenatalne przynoszą pozytywne wiadomości. - W ponad 95 procentach przypadków my możemy powiedzieć naszym kobietom ciężarnym, pacjentkom, że wszystko jest w porządku - informuje prof. Mirosław Wielgoś.

Badania, które NFZ będzie refundować, to USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A oraz USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu. Z dobrymi wynikami łatwiej jest szykować się do porodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24