Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Źródło:
Fakty TVN
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Już nie będzie ograniczenia wiekowego 35 lat, wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne dla wszystkich kobiet. I co najważniejsze, bezpłatnie. Tych badań jest wiele i nie są tylko po to, by w razie ciężkiej wady płodu usunąć ciążę.

Mama obejrzała Igora sobie jeszcze przed jego urodzeniem. - Chciałam sprawdzić, czy wszystko jest OK z dzieckiem - mówi Natalia Holewa, matka chłopca. Za badania prenatalne zapłaciła wtedy z własnej kieszeni blisko tysiąc złotych. - Dla takiej młodej osoby no to to duże koszty - przyznaje Natalia Holewa.

Za badania drugiego dziecka, z którym teraz pani Natalia jest w ciąży, zapłaci już państwo. Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie na NFZ dla każdej kobiety w ciąży.

Do tej pory refundacja przysługiwała tylko części kobiet

- Pacjentce się to zwyczajnie po prostu należy - komentuje dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Dotychczas się nie należało, mimo że lekarze od lat powtarzali, że jedynym wskazaniem do badań prenatalnych jest po prostu ciąża. - Rodzice mają prawo wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy też mamy jakiś problem - mówi dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Refundacja przysługiwała jedynie kobietom obciążonym chorobami lub tym po 35. roku życia, choć z praktyki lekarzy wynika, że wiek nie zawsze ma znaczenie.

Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować

- Pacjentki, te które ja miałem, to najwięcej wad genetycznych, jakie były wykrywane, to były pacjentki młode, dwudziestoparoletnie. 24, 26, 28 lat - mówi Wojciech Falęcki, specjalista położnictwa i ginekologii z Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Badania prenatalne oceniają ryzyko schorzeń płodu - od letalnych zespołów chorobowych po wady, które można naprawić jeszcze przed lub zaraz po porodzie. Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować.

- Pacjentka może odbyć poród w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Unikamy wtedy przypadkowości, że dziecko ciężko chore, wymagające pilnej interwencji, rodzi się w ośrodku w ogóle do tego nieprzygotowanym - wyjaśnia profesor Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

ZOBACZ TEŻ: Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"

Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Na dziecko pani Jowity wszyscy przygotowani są, odkąd podczas USG wykryto problem. - Dzięki temu mogłam przystąpić do leczenia, które tak naprawdę uratowało życie dziecka - mówi Jowita Solnica.

Choć dziecko wciąż jest w łonie, lekarze kilkukrotnie przetoczyli mu już krew. - Stan był już taki naprawdę poważny - przyznaje Jowita Solnica.

Z dobrymi wynikami łatwiej jest szykować się do porodu

Zwykle jednak badania prenatalne przynoszą pozytywne wiadomości. - W ponad 95 procentach przypadków my możemy powiedzieć naszym kobietom ciężarnym, pacjentkom, że wszystko jest w porządku - informuje prof. Mirosław Wielgoś.

Badania, które NFZ będzie refundować, to USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A oraz USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu. Z dobrymi wynikami łatwiej jest szykować się do porodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bezwzględna walka o klienta nad polskim morzem - podpalane samochody, obrzucane jajkami drzwi. Wygląda na to, że jeden restaurator chciał zastraszyć drugiego. Policja gromadzi dowody i ma ich już sporo.

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Źródło:
Fakty TVN

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS