Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Źródło:
Fakty TVN
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Już nie będzie ograniczenia wiekowego 35 lat, wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne dla wszystkich kobiet. I co najważniejsze, bezpłatnie. Tych badań jest wiele i nie są tylko po to, by w razie ciężkiej wady płodu usunąć ciążę.

Mama obejrzała Igora sobie jeszcze przed jego urodzeniem. - Chciałam sprawdzić, czy wszystko jest OK z dzieckiem - mówi Natalia Holewa, matka chłopca. Za badania prenatalne zapłaciła wtedy z własnej kieszeni blisko tysiąc złotych. - Dla takiej młodej osoby no to to duże koszty - przyznaje Natalia Holewa.

Za badania drugiego dziecka, z którym teraz pani Natalia jest w ciąży, zapłaci już państwo. Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie na NFZ dla każdej kobiety w ciąży.

Do tej pory refundacja przysługiwała tylko części kobiet

- Pacjentce się to zwyczajnie po prostu należy - komentuje dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Dotychczas się nie należało, mimo że lekarze od lat powtarzali, że jedynym wskazaniem do badań prenatalnych jest po prostu ciąża. - Rodzice mają prawo wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy też mamy jakiś problem - mówi dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Refundacja przysługiwała jedynie kobietom obciążonym chorobami lub tym po 35. roku życia, choć z praktyki lekarzy wynika, że wiek nie zawsze ma znaczenie.

Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować

- Pacjentki, te które ja miałem, to najwięcej wad genetycznych, jakie były wykrywane, to były pacjentki młode, dwudziestoparoletnie. 24, 26, 28 lat - mówi Wojciech Falęcki, specjalista położnictwa i ginekologii z Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Badania prenatalne oceniają ryzyko schorzeń płodu - od letalnych zespołów chorobowych po wady, które można naprawić jeszcze przed lub zaraz po porodzie. Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować.

- Pacjentka może odbyć poród w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Unikamy wtedy przypadkowości, że dziecko ciężko chore, wymagające pilnej interwencji, rodzi się w ośrodku w ogóle do tego nieprzygotowanym - wyjaśnia profesor Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

ZOBACZ TEŻ: Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"

Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Na dziecko pani Jowity wszyscy przygotowani są, odkąd podczas USG wykryto problem. - Dzięki temu mogłam przystąpić do leczenia, które tak naprawdę uratowało życie dziecka - mówi Jowita Solnica.

Choć dziecko wciąż jest w łonie, lekarze kilkukrotnie przetoczyli mu już krew. - Stan był już taki naprawdę poważny - przyznaje Jowita Solnica.

Z dobrymi wynikami łatwiej jest szykować się do porodu

Zwykle jednak badania prenatalne przynoszą pozytywne wiadomości. - W ponad 95 procentach przypadków my możemy powiedzieć naszym kobietom ciężarnym, pacjentkom, że wszystko jest w porządku - informuje prof. Mirosław Wielgoś.

Badania, które NFZ będzie refundować, to USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A oraz USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu. Z dobrymi wynikami łatwiej jest szykować się do porodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS