O ustawie o IPN mówi się na całym świecie. W Izraelu, na forum ONZ i w amerykańskim Kongresie

01.02 | O ustawie o IPN mówi się na całym świecie. W Izraelu, na forum ONZ i w amerykańskim KongresieShutterstock

Fatalny moment, zawrotne tempo, nieprecyzyjny kształt. O polskiej ustawie mówią nie tylko w Knesecie, ale też na forum ONZ, w BBC i w amerykańskim Kongresie. To miał być rok Ireny Sendlerowej, poświęcony pamięci polskiej bohaterki, a jest dyplomatyczna katastrofa. Czy da się machnąć ręką na cały świat?

W ONZ miała miejsce minuta ciszy ku czci ofiar Holokaustu. To dowód, jak głośno jest o działaniach polskich władz.

- Nie możemy nigdy pozwolić na ustawy, które zaprzeczają prawdzie albo piszą historię od nowa - mówi Danny Danon, ambasador Izraela przy ONZ.

Co gorsza, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w swoim oświadczeniu internetowym dokładnie napisał, że Polska nie używa tego prawa do pisania historii na nowo, ale używa tego prawa do "poprawiania historii". Później wpis wykasował, ale reakcje i działania polskich parlamentarzystów oraz treść ustawy są komentowane w Izraelu.

- To wywołuje tu dużo gniewu - mówi dziennikarz izraelskiej telewizji Channel 10 Moav Vardi.

Gowin optymistyczny

Jak relacjonuje korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch, w Izraelu niechęć do Polaków z polityki zaczyna przenosić się już na ulice. Zdarzyło mu się w czasie pracy usłyszeć, że ktoś z nim nie porozmawia, bo jest z Polski. Izraelskie MSZ wydało w czwartek ostre oświadczenie, że z najwyższą powagą podchodzi do wszelkich prób niszczenia historii. - Żadne prawo nie zmieni faktów - dodano na końcu.

W Knesecie projekt poprawki do ustawy o ściganiu zaprzeczania Holokaustowi poparła większość posłów, którzy przekonują, że polskie władze chcą przepisać historię. Takie działania w relacjach między sojusznikami są traktowane jako ostateczność, a Izrael rozważa nawet wycofanie z Polski ambasadora.

- Polska nie może sobie pozwolić na kontynuowanie sporu o takim natężeniu emocjonalnym - ocenia wicepremier Jarosław Gowin.

Obiekcje

Tyle, że napięcie i konflikt na linii Polska-Izrael to tylko część problemu. Amerykański Departament Stanu jest zaniepokojony konsekwencjami projektu ustawy o IPN. Jeśli weszłaby ona w życie, to mogłoby to wpłynąć na strategiczne stosunki Polski także ze Stanami Zjednoczonymi. Na podziałach - pisze amerykański Departament - skorzystają tylko "nasi wrogowie".

- Ja sobie nie przypominam czegoś podobnego. W gruncie rzeczy postawiono znak zapytania nad zdolnością Polski do pozostania w stosunku partnerskim z USA - komentuje były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Jak mówi korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona, jeden z przedstawicieli środowiska żydowskiego w Waszyngtonie powiedział, że ma nadzieje, że jak ludzie coś tworzą, to również mogą to zmienić. Amerykanie liczyli na to, że jeszcze w Senacie będą poprawki. O kryzysie piszą najważniejsze amerykańskie tytuły - "The New York Times" nazywa zapisy "niepotrzebnymi, głupimi i obraźliwymi". Amerykańscy politycy wprost mówią, że liczą na weto prezydenta Andrzeja Dudy.

Decyzja Dudy

- Prosiłbym, aby się w gniewie nie zagalopować. Prosiłbym, żeby ważyć słowa - apelował w środę prezydent Duda.

Andrzej Duda we wtorek zdecydowanie wspierał ustawę, w środę łagodził język, w czwartek przeczytał apel z Kongresu Stanów Zjednoczonych, a właściwie prośbę, by zawetował ustawę.

A prezydent ma świadomość, że oprócz Stanów Zjednoczonych i Izraela nową ustawę ostro potępia Ukraina. Szef tamtejszego Instytutu Pamięci pisze wprost, że" biorąc pod uwagę fakt, że na Ukrainie pozytywnie odbierają tę ustawę wyłącznie siły prorosyjskie, dla niego staje się jasne, kogo mają zamiar popierać polscy politycy".

Głos zabrał także Donald Tusk, pisząc na Twitterze, że "kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą..."

Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą...— Donald Tusk (@donaldtusk) 1 lutego 2018

Przed pojawieniem się ustawy bardzo rzadko ktoś pisał o "polskich obozach zagłady". A jeśli tak, to szybko przepraszał. Po jej pojawieniu się w mediach i internecie to stwierdzenie pada miliony razy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS