Nierówny dostęp do leczenia i wiele zaniedbań. Opieka onkologiczna w Polsce pod lupą NIK

Źródło:
Fakty TVN
Nierówny dostęp do leczenia i wiele zaniedbań. Opieka onkologiczna w Polsce pod lupą NIK
Nierówny dostęp do leczenia i wiele zaniedbań. Opieka onkologiczna w Polsce pod lupą NIK
Renata Kijowska/Fakty TVN
Nierówny dostęp do leczenia i wiele zaniedbań. Opieka onkologiczna w Polsce pod lupą NIKRenata Kijowska/Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę leczenie nowotworów w latach 2019-2023. Zdaniem kontrolerów wdrażanie Krajowej Sieci Onkologicznej nie powiodło się, choć kosztowało 130 milionów złotych. Podobnego zdania są sami onkolodzy, którzy wskazują także na inne czynniki.

U pani Urszuli, chorej na raka szyki macicy, mimo wznowy, leczenie przebiega bardzo dobrze. - Dzięki lekarzom, dzięki personelowi, który tutaj jest, są bardzo empatyczni, znają pacjentów prawie że z imion. To też daje takie poczucie, że jesteś w odpowiednim miejscu, że jesteś ważna - mówi pacjentka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

ZOBACZ TEŻ: Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Nie wszyscy pacjenci mają tyle szczęścia, a raport Najwyższej Izby Kontroli, który wziął pod lupę leczenie nowotworów w latach 2019-2023, źle je ocenia. Z raportu wynika, że wdrażanie Krajowej Sieci Onkologicznej nie powiodło się, choć kosztowało 130 milionów złotych.

- Liczba lekarzy specjalistów w niektórych regionach była niemal pięciokrotnie wyższa niż w innych, a już w województwie opolskim nie było hematologów i onkologów dziecięcych - wskazuje Marcin Marjański z Najwyższej Izby Kontroli.

- Nie monitoruje się jakości w ochronie zdrowia. Była szansa, żeby to zmienić. Niestety, ją zmarnowano - zwraca uwagę prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To sprawia, że pacjenci migrują, szukając najlepszego leczenia.

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"
W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Wybór terapii a finansowanie z NFZ

Onkolog, doktor Łukasz Kwinta przyjmuje w Krakowie chorych z odległych zakątków Polski. - Obciążenie pracą jest bardzo duże i choćbyśmy chcieli i robimy, oczywiście, wszystko, co możemy, no, na pewno nie możemy poświęcić tyle czasu pacjentom, ile wymagają - mówi onkolog.

- Ile czasu ma onkolog w poradniach onkologicznych w dużych ośrodkach? To jest 3 do 5 minut. Jest tylko czas na wypisanie recepty i sprawdzanie, czy w danej tomografii jest odpowiedź na leczenie, ale opowiedzenie o tym, spotkanie się z pacjentem, to nie istnieje - podsumowuje prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

CZYTAJ TEŻ: Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Onkolog, profesor Cezary Szczylik mówi to z własnego doświadczenia jako pacjenta właśnie. Dlatego, by nie brakowało lekarzy, za najpilniejsze uważa zachęcenie studentów medycyny, by wybierali onkologię. - Umieralność jest u nas wyższa niż w Europie o 25-30 procent i myślę, że to się nie zmieniło od dwudziestu kilku lat - zwraca uwagę profesor.

I to się nie zmieni bez wymuszenia skutecznego leczenia - uważa z kolei profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Bez wskazywania konkretnych szpitali, onkolog mówi o tych, którzy wiedzą, że dla pacjenta byłaby lepsza dana terapia, ale otrzymuje tę, za którą szpital dostanie więcej pieniędzy z NFZ.

- Nie może być tak, że lekarze mają narzędzia, którymi są wytyczne, wiedzą konkretnie, jak leczyć tych chorych, żeby ich rokowanie było jak najlepsze, a stosują leczenie takie, które jest najbardziej opłacalne dla danego szpitala - mówi profesor Piotr Wysocki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS