Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Źródło:
Fakty TVN
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologiiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Jeśli tak dalej pójdzie, to będzie nam dramatycznie brakować onkologów. Dlaczego studenci tak rzadko wybierają taką specjalizacje i tak często ją porzucają?

Dla Michała Siwika onkologia kliniczna to był oczywisty wybór. Jest już na piątym roku. - To jest specjalizacja piękna - mówi Michał Siwik, lekarz rezydent z Narodowego Instytutu Onkologii. - Sukcesem nie jest tylko to, że my wyleczymy pacjenta z choroby nowotworowej, ale czasem sukcesem jest to, że nasz pacjent żyje coraz dłużej - dodaje.

Śmiało można powiedzieć, że pan Michał jest wzorem dla każdego, kto zastanawia się nad wyborem specjalizacji. Z prostego powodu - lekarzy tej specjalizacji brakuje.

Problem widać w całym kraju

- Potrzebujemy młodych onkologów. Mamy wolne miejsca specjalizacyjne, chociaż mamy ich kilkudziesięciu w tej chwili - przekazuje doktor Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Myślę, że mamy około 10 wolnych miejsc w tej chwili - dodaje.

To perspektywa Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Problem widać jednak w całym kraju.

- Sytuacja w onkologii klinicznej jest trudna. Mamy dużo miejsc, ale wciąż mniej chętnych - komentuje doktor Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

ZOBACZ TEŻ: W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"
W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Z danych, które przekazało "Faktom" TVN Ministerstwo Zdrowia wynika, że wiosną tego roku na specjalizację onkologia kliniczna przyjęto tylko 15 osób na 186 miejsc. Jesienią ubiegłego roku 60 na 200 miejsc. Ale to nie koniec niepokojących informacji.

- Jedna piąta lekarzy, którzy zakwalifikują się na specjalizację z onkologii, w trakcie szkolenia rezygnuje - zauważa Łukasz Jankowski. - Świadczy to o tym, że specjalizacja z onkologii jest skrajnie trudna - podkreśla.

I tu padają przykłady: nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne.

- Szczególnie jeżeli leczymy pacjentów dłuższy czas, spotykamy się z nimi dłuższy czas i w końcu dochodzimy do pewnego momentu, że nie mamy możliwości kontynuacji terapii - wskazuje Michał Siwik.

Prognozy na najbliższe lata

Onkologia to specjalizacja, która jest wymagająca, ale też dużo oferuje i dynamicznie się rozwija - mówią lekarze. Ministerstwo Zdrowia zachęca, proponując 150 milionów złotych na stypendia dla studentów medycyny wybranych kierunków. Szacuje jednocześnie, że w najbliższych latach liczba specjalistów onkologii klinicznej powinna wzrosnąć o 30-40 procent.

Żeby lekarzy było jeszcze więcej i nigdy ich nie zabrakło, powstało Onkoforum, gdzie studenci razem z lekarzami Narodowego Instytutu Onkologii promują tę dziedzinę.

- Jeżeli nie będziemy rozmawiać z tymi młodymi ludźmi, to nie będziemy w stanie pokonać tej bariery - przekonuje doktor Beata Jagielska.

WHO szacuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków nowotworów na świecie wzrośnie o 77 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS