Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN
Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"
Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"Arleta Zalewska/Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Byli ministrowie, bohaterowie afer, Jarosław Kurski, Daniel Obajtek - to na nich między innymi w wyborach do europarlamentu chce postawić Jarosław Kaczyński. Odpowiedzią Donalda Tuska na PiS-owskich kandydatów mają być posłowie - w tym szefowie komisji śledczych - którzy przez ostatnie lata zajmowali się kontrolowaniem władzy PiS-u i wykrywaniem spraw i afer z ich udziałem.

- Jestem politykiem od roboty i kapitan mi wyznacza, gdzie jest moja rola (...). Jestem gotowy na kolejną pracę - podkreśla Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. - Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych (kandydatów - red.) - zdradza wyborcze plany Koalicji Obywatelskiej poseł tej formacji Dariusz Joński.

Narady w siedzibie PiS

- Pan Kurski był kiedyś europosłem, więc ma to doświadczenie parlamentarne. Jeśli zaś chodzi o panów Kamińskiego i Wąsika, to dobrze odnaleźliby się w komisji LIBE. Tej komisji, która jest tożsama z funkcją, którą pełnili w rządzie - uważa Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana PiS.

Od kilku dni w siedzibie PiS-u odbywają się polityczne narady z udziałem najważniejszych polityków tej partii oraz kandydatów, którzy - tak jak Beata Szydło czy Adam Bielan - mają pewne miejsca na liście. Pewniakiem jest też Jadwiga Wiśniewska, a za nią na liście śląskiej - Patryk Jaki. - Tam będzie mieszanka doświadczenia. Ludzi, którzy mają duże doświadczenie pracy w Parlamencie Europejskim, znają języki, znają procedury unijne, z pewnym elementem świeżej krwi - wyjaśnia Adam Bielan, europoseł PiS.

Partie szykują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego
Partie szykują się do wyborów do Parlamentu EuropejskiegoTVN24

ZOBACZ TEŻ: Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

- Dlatego jest tak ważne, kto pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Czy oddamy polskie głosy w ręce panów Kamińskiego i Wąsika, czy być może pojedzie ekipa, która jednak chce współpracy, chce kompromisu - przekonuje Bartosz Arłukowicz z PO.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej po południu ruszyli na wyjazdowe posiedzenie klubu, gdzie Donald Tusk ma nakreślić strategię przed kampanią europejską. Na środę wieczór posiedzenie klubu w tej samej sprawie zwołał Jarosław Kaczyński. Dla Tuska i Kaczyńskiego 9 czerwca cel będzie jeden: zdobyć więcej głosów niż druga największa partia. Decydująca w tej kwestii będzie frekwencja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS