Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN
Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"
Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"Arleta Zalewska/Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Byli ministrowie, bohaterowie afer, Jarosław Kurski, Daniel Obajtek - to na nich między innymi w wyborach do europarlamentu chce postawić Jarosław Kaczyński. Odpowiedzią Donalda Tuska na PiS-owskich kandydatów mają być posłowie - w tym szefowie komisji śledczych - którzy przez ostatnie lata zajmowali się kontrolowaniem władzy PiS-u i wykrywaniem spraw i afer z ich udziałem.

- Jestem politykiem od roboty i kapitan mi wyznacza, gdzie jest moja rola (...). Jestem gotowy na kolejną pracę - podkreśla Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. - Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych (kandydatów - red.) - zdradza wyborcze plany Koalicji Obywatelskiej poseł tej formacji Dariusz Joński.

Narady w siedzibie PiS

- Pan Kurski był kiedyś europosłem, więc ma to doświadczenie parlamentarne. Jeśli zaś chodzi o panów Kamińskiego i Wąsika, to dobrze odnaleźliby się w komisji LIBE. Tej komisji, która jest tożsama z funkcją, którą pełnili w rządzie - uważa Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana PiS.

Od kilku dni w siedzibie PiS-u odbywają się polityczne narady z udziałem najważniejszych polityków tej partii oraz kandydatów, którzy - tak jak Beata Szydło czy Adam Bielan - mają pewne miejsca na liście. Pewniakiem jest też Jadwiga Wiśniewska, a za nią na liście śląskiej - Patryk Jaki. - Tam będzie mieszanka doświadczenia. Ludzi, którzy mają duże doświadczenie pracy w Parlamencie Europejskim, znają języki, znają procedury unijne, z pewnym elementem świeżej krwi - wyjaśnia Adam Bielan, europoseł PiS.

Partie szykują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego
Partie szykują się do wyborów do Parlamentu EuropejskiegoTVN24

ZOBACZ TEŻ: Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

- Dlatego jest tak ważne, kto pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Czy oddamy polskie głosy w ręce panów Kamińskiego i Wąsika, czy być może pojedzie ekipa, która jednak chce współpracy, chce kompromisu - przekonuje Bartosz Arłukowicz z PO.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej po południu ruszyli na wyjazdowe posiedzenie klubu, gdzie Donald Tusk ma nakreślić strategię przed kampanią europejską. Na środę wieczór posiedzenie klubu w tej samej sprawie zwołał Jarosław Kaczyński. Dla Tuska i Kaczyńskiego 9 czerwca cel będzie jeden: zdobyć więcej głosów niż druga największa partia. Decydująca w tej kwestii będzie frekwencja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS