Piotrowicz zapytany o wystąpienie Morawieckiego. "Pan realizuje siebie czy swoich mocodawców?"

07.06.2018 | Piotrowicz zapytany o wystąpienie Morawieckiego. "Pan realizuje siebie czy swoich mocodawców?"
07.06.2018 | Piotrowicz zapytany o wystąpienie Morawieckiego. "Pan realizuje siebie czy swoich mocodawców?"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
07.06.2018 | Piotrowicz zapytany o wystąpienie Morawieckiego. "Pan realizuje siebie czy swoich mocodawców?"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

- Przestępcy podatkowi przestali w Polsce wytyczać, że tak powiem, kierunek polityki gospodarczej - przekonywał z sejmowej trybuny premier Mateusz Morawiecki. Większą część blisko godzinnego wystąpienia poświęcił na krytykowanie działań rządu PO-PSL. Mimo, że był doradcą w radzie gospodarczej przy premierze Tusku.

O poprzednikach - w polityce - gorzej powiedzieć nie można. - Przestępcy podatkowi przestali w Polsce wytyczać, że tak powiem, kierunek polityki gospodarczej - mówił na posiedzeniu Sejmu premier Morawiecki.

Tyle, że wśród osób wytyczających kierunki polityki gospodarczej Platformy był Mateusz Morawiecki. Był doradcą Donalda Tuska w radzie gospodarczej przy premierze. - Zapomniał wół, jak cielęciem był - odpowiadał Morawieckiemu w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Człowiek korporacji

Przed Sejmem Mateusz Morawiecki wystąpił w środę jako największy krytyk polityki gospodarczej poprzedników, chociaż był gospodarczym doradcą Donalda Tuska. Mówił o tym, co jego zdaniem było i jest niebezpieczne dla gospodarki - klientelizmie i korporacjonizmie.

Korporacjonizm to doktryna, ale samo słowo "korporacja" to w życiorysie premiera ciągle słowo najważniejsze. To milionowe zarobki Mateusza Morawieckiego w ciągu jedenastu lat pracy w Banku Zachodnim WBK - sumie ponad 33 miliony złotych na koncie Mateusza Morawieckiego.

W czasach, gdy Mateusz Morawiecki zarządzał bankiem, związany był on nie tyle z korporacją, co z korporacją z zagranicznym kapitałem.

- Patriotyzmu nie będzie mnie uczył człowiek na żołdzie międzynarodowej finansjery. To pan się meldował w stolicach europejskich i zdawał raporty, nie my - odpowiadał premierowi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sprawiedliwość po ich stronie

W środę Mateusz Morawiecki także zwracał się do sędziów o poparcie tego, co PiS robi w polskim wymiarze sprawiedliwości. - Sprawiedliwość podąża za prawem. My się z tym zgadzamy, oczywiście, ale też mówimy, że jest odwrotnie - mówił.

- Kto ma określać tę sprawiedliwość, która zdaniem premiera kroczy przed praworządnością? Rodzina Morawieckich? - pyta filozof prof. Wojciech Sadurski. - Jeśli ten premier wprowadzi posłusznych władzy ludzi, to nie będą to tylko ludźmi posłusznymi tej władzy. To będą ludzie ze złamanymi kręgosłupami, posłuszni każdej władzy - dodaje prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Stanisław Piotrowicz, dzisiaj chwalony w PiS-ie, kiedyś prokurator stanu wojennego chwalony w PZPR-ze, tak zareagował na uwagi, że premier krytykuje politykę gospodarczą poprzedników, a sam poprzednikom doradzał:

- A pan realizuje siebie czy swoich mocodawców? Pan nie pyta dziennikarsko, pan się zachowuje jak polityk, bo tak panu kazali i to jest problem mediów należących do obcego kapitału - odpowiedział dziennikarzowi przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS