Mieszkańcy Radomina zainscenizowali Powstanie Warszawskie. "W tym roku mamy wykopane kanały"

Źródło:
Fakty TVN
Mieszkańcy Radomina zainscenizowali Powstanie Warszawskie. "W tym roku mamy wykopane kanały"
Mieszkańcy Radomina zainscenizowali Powstanie Warszawskie. "W tym roku mamy wykopane kanały"
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Mieszkańcy Radomina zainscenizowali Powstanie Warszawskie. "W tym roku mamy wykopane kanały"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Warszawa co roku zamiera 1 sierpnia o godzinie 17, by uczcić pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. Obchodom rocznicy towarzyszą najróżniejsze imprezy okolicznościowe. Coraz częściej także poza stolicą. Między innymi w Radominie.

Trzeci raz park wiejski w miejscowości Radomin zamienia się w Warszawę, która idzie na barykady. - Przywozimy gruz, usypujemy go, kopiemy kanały. W tym roku mamy wykopane kanały - mówi Dawid Stachowski, reżyser inscenizacji Powstania Warszawskiego w Radominie. W akcji bierze udział 40 aktorów-amatorów. To zwykli mieszkańcy i uczniowie. Pani Beata, która jest nauczycielką, uległa ich prośbom. To będzie jej powstańczy debiut. - Nie wiem, czy bym się zaangażowała, bo chyba by mnie trema zjadła - przyznaje Beata Kowalska. To niełatwe, by wejść w rolę prawdziwych bohaterów.

- Tak naprawdę mamy taką okazję oddania tego hołdu, czci, takiej pamięci tym bohaterom, którzy tak naprawdę walczyli, żebyśmy my mogli dzisiaj stać w tym miejscu, w którym jesteśmy - podkreśla uczennica Julia Silikowska.

By uczcić pamięć

Inscenizacja towarzyszy obchodom 79. rocznicy godziny "W", które rozpoczęły się też w Warszawie. - Nam przyświeca aktualnie jedna myśl. Aby to, co było przed laty pragnieniem całego polskiego społeczeństwa, wolność, niepodległość, demokracja i efektywna praca dla dobra Polski, stały się przykładem jedności narodowej - powiedział Jerzy Józef Mindziukiewicz, pseudonim "Jur", uczestnik Powstania Warszawskiego i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Z Radomina do stolicy jest prawie dwieście kilometrów - historia jednak zbliża. - Powiem szczerze, że jak na naszą małą wieś Radomin to przerosło to nasze najśmielsze oczekiwania, bo na ostatnią inscenizację przyszło około 500 osób. Jak na naszą miejscowość to jest naprawdę bardzo, bardzo dużo - przyznaje Sławomir Rożek z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radominie. Organizatorzy postarali się, by pamięć trafiła pod strzechy. - Promowaliśmy nasze przedstawienie, naszą inscenizację, chodziliśmy po wioskach, po miastach. Powstanie jest takim właśnie szczególnym wydarzeniem - twierdzi uczennica Agata Górecka.

Sprawdź program, przesłanie i hasło obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego>>

By pokazać realia wojennej stolicy, w akcję angażuje się cała okolica. - Staramy się to z różnych źródeł pozyskać, często tym źródłem są stare szafy babć, cioć - mówi Dawid Stachowski o ubraniach z epoki.

- Historia zmusza nas do tego, żebyśmy odnaleźli się w każdej sytuacji. Ci ludzie nie mogli wybierać. Urodzili się w takich czasach i musieli odpowiedzieć na potrzebę swoich czasów. Nie mieli wyboru - przypomina Beata Kowalska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN