Japonia to kraj dla starszych ludzi. Statystyka nie kłamie - już ponad 2 miliony osób ma ponad 90 lat i ta liczba rośnie. Blisko 8 milionów, mimo 65 lat w dowodzie, wciąż pracuje. W niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
W Japonii kolejny rekord długowieczności. Z danych rządu w Tokio wynika, że aż dwa miliony obywateli tego kraju ma ponad 90 lat. To ponad półtora procent całego społeczeństwa. Skąd tak dobry wynik?. - Japońskie jedzenie uważane jest za bardzo zdrowe. Japończycy jedzą bardzo dużo ryb i owoców morza oraz ryżu. Piją też dużo zielonej herbaty - wyjaśnia Yoriko Terada z ambasady Japonii w Polsce.
To jedzenie zawiera po prostu dużo witamin, białka i antyoksydantów, a za to mało kalorii. Japończycy rzadko smażą i rzadko tyją. Zdrowe jedzenie to jednak tylko część odpowiedzi. Do tego dochodzi zdrowy tryb życia.
Tryb aktywny
- Zawsze trzymają się aktywnie. Nawet w sytuacjach, kiedy po ciężkich latach pracy przechodzą na emeryturę, to nie siedzą przed telewizorem na kanapie. Trudno mi jest wyobrazić sobie Japończyka-kanapowca - tłumaczy japonistka Wioletta Laskowska-Smoczyńska. Duża aktywność - nie tylko fizyczna, ale też twórcza - to klucz do wydłużenia życia. Aktywnych rzadziej łapie demencja, aktywnym chce się żyć.
Yoriko Terada z japońskiej ambasady z Warszawie zwraca też uwagę, że jej rodacy w dojrzałym wieku są bardzo aktywni społecznie i unikają na wszelkie sposoby samotności. Tę tajemnicę długowieczności od wielu lat odkrywają państwo Mudrewiczowie z Sokółki. - Nie kłócimy się, tylko sprzeczamy - tłumaczy Władysław Mudrewicz, który ma 94 lata. Jego małżonka - pięć lat mniej. - Co dwoje, to dwoje - mniej samotny człowiek - wyjaśnia Wanda Mudrewicz. Za Japończykami, mimo wszystko, nie nadążamy. W 1980, 90-latków było tam jedynie 120 tysięcy, w 2004 już milion, a obecnie - dwa razy tyle. Tylko od 2016 roku, seniorów "90+" przybyło w Japonii 140 tysięcy.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN