Miały wzmocnić ochronę drzew w Polsce. Na czym stanęła inicjatywa lasów społecznych?

Źródło:
Fakty TVN
Miały wzmocnić ochronę drzew w Polsce. Na czym stanęła inicjatywa lasów społecznych?
Miały wzmocnić ochronę drzew w Polsce. Na czym stanęła inicjatywa lasów społecznych?
Magda Łucyan/Fakty TVN
Miały wzmocnić ochronę drzew w Polsce. Na czym stanęła inicjatywa lasów społecznych? Magda Łucyan/Fakty TVN

Na początku był nowatorski i ciekawy pomysł. Później był czas dyskusji i negocjacji, a teraz ostateczną decyzję podejmie ministra klimatu Paulina Henning-Kloska. Chodzi o lasy społeczne - tysiące hektarów miały zostać wydzielone i wyłączone z wycinki.

Jedenaście tysięcy hektarów lasów w okolicach Poznania ma się stać lasami społecznymi. To brzmi jak sukces, ale - niestety - bliżej mu do trudnego, żeby nie powiedzieć, zgniłego kompromisu.

- Niestety, ten proces wyglądał bardzo, bardzo źle i był właśnie takim blamażem. Próbą stworzenia kolejnej fasady - ocenia Marta Jagusztyn z inicjatywy Lasy i Obywatele.

- Często mieliśmy do czynienia z burzliwymi rozmowami, natomiast uważam, że to jest niezwykle ważne, że w ogóle to się odbyło - komentuje Anna Pikus z Wydziału Społecznych Funkcji Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Lasy społeczne mają wzmacniać ochronę lasów w Polsce. To inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Pracujemy nad lasami społecznymi w kilkunastu aglomeracjach w Polsce. Poznań jest prymusem, który najszybciej wypracował porozumienie między Lasami Państwowymi a stroną społeczną - wskazuje ministra klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska.

CZYTAJ TAKŻE: Dariusz Matecki zarobił fortunę w Lasach Państwowych. "Może zajmował się organizowaniem siatki hejterów"

"Dano klucze do kurnika lisowi"

Jednak nadzór nad samym procesem ministerstwo oddało właśnie Lasom Państwowym, co jest mocnym zarzutem ze strony społecznej. - Dano klucze do kurnika lisowi. Powiedziano temu lisowi, żeby zarządził kurami i wypracował jakiś kompromis - komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

O ten kompromis ciężko w każdej aglomeracji, w której lasy społeczne mają powstać, bo kluczowe jest tu pytanie: czy lasy społeczne będą wolne od pił?

- Mocno zmienimy nasz sposób gospodarowania. Będzie inny, delikatny, będzie bardziej naśladował naturę, ale dalej musimy dbać, żeby ten las istniał - zaznacza Wiesław Krzewina z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

To w interpretacji Lasów Państwowych oznacza właśnie wycinkę. To widać na przykładzie choćby Poznania.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"
Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Obietnica rządu

- Pozyskanie drewna na praktycznie 99 procentach tej powierzchni lasów społecznych, które zostały wyznaczone, będzie takie samo jak do tej pory. To znaczy, że drzewa będą wycięte jak dotychczas, tylko trochę innymi metodami - zauważa Robert Kalak ze Stowarzyszenia Prawo do Przyrody.

Dla obecnej władzy lasy od początku były jednym z ważniejszych tematów. Premier mówił o tym w exposé. W umowie koalicyjnej rządzący obiecali wyłączenie 20 procent cennych obszarów leśnych z wycinki. Problem w tym, że na tę chwilę do spełnienia obietnicy droga daleka.

- Ten proces utknął tak naprawdę na około jednym procencie. Nadal są prowadzone wycinki w Bieszczadach, nadal prowadzone są wycinki w Beskidach - wymienia Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Także w wielu innych ważnych i dzikich lasach.

To, jak ostatecznie będą wyglądały lasy społeczne, czy będą w nich wycinki i jak duże, zależy od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów oddał pijany żołnierz w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN