Komunikat MON, milczenie premier i komentarz szefa BBN. "Niepokojący serial" w relacjach Duda-Macierewicz


Minister obrony zaprasza prezydenta do rozmów na temat armii. Zaprasza zaskakująco - poprzez komunikat prasowy. To kolejny już sygnał, że relacja najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych z ministrem obrony nie układa się dobrze. Politycy PiS-u pocieszają, że przecież oficjalnie Andrzej Duda i Antoni Macierewicz podają sobie ręce, ale czy to wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo?

Politycy PiS uważnie obserwowali, jak podczas Święta Wojska Polskiego zachowywali się prezydent Duda i minister Macierewicz wobec siebie.

- Widziałem, jak panowie stali obok siebie na defiladzie. Wyglądali na zadowolonych. Gdybym tylko z tego miał oceniać, to widać, że współpraca jest doskonała - mówi Karol Karski, europoseł PiS.

Zakomunikowane zaproszenie

Tyle tylko, że MON w piątek za pośrednictwem komunikatu ogłosił, że "ponawia zaproszenie dla Pana Prezydenta do wspólnego przedyskutowania systemu dowodzenia siłami zbrojnymi oraz innych, ewentualnych pytań i wątpliwości odnośnie raportu Strategicznego Przeglądu Obronnego", czyli tajnego dokumentu zawierającego na przykład prognozy finansowania budżetu obronnego.

Pytanie, dlaczego ministerstwo Antoniego Macierewicza porozumiewa się z prezydentem - najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych - za pomocą komunikatów?

Byli ministrowie obrony są przekonani, że taka forma komunikowania się ministra z głową państwa - nawet taka, gdy wyznaczenie miejsca i czasu spotkania oddaje się prezydentowi - jest nie na miejscu i obraźliwa.

- Od wielu miesięcy mamy do czynienia z niepokojącym serialem, w którym minister obrony narodowej, prawdopodobnie działając z ramienia rządu, ustawia prezydenta w roli petenta - ocenia Bogdan Klich. - Żołnierz nie może mieć dwóch przełożonych, żołnierz nie może obserwować sytuacji, w której minister poucza i poniża prezydenta - dodaje Tomasz Siemoniak

- Gdy chodzi o temperaturę relacji prezydenta i szefa MON-u, to może to nie jest Afryka, ale już nie jest Arktyka - ocenia z kolei europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Bez komentarza

Wątpliwości mogłaby rozwiać premier, ale milczy w tej sprawie. A spory na linii MON-Pałac Prezydencki i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego narastają. Chodzi między innymi o wojskowych attache, o kadrowe decyzje ministra, niekonsultowane z prezydentem, o certyfikaty bezpieczeństwa i brak nominacji generalskich.

- To jest komunikat MON-u, ale jest po prostu normalna wymiana korespondencji w sprawie systemu dowodzenia - komentuje sprawę szef BBN Paweł Soloch. Pytany przez reportera TVN24, czy ta wymiana korespondencji będzie się odbywać przez komunikaty prasowe, odparł: - Nie. Komunikat prasowy wydał MON, a nie my.

Minister obrony, gdyby w piątek odpowiadał na pytania, mógłby powiedzieć, dlaczego w czwartek osobiście w Lubinie nie przekazał prezydentowi zaproszenia do rozmów i konsultacji, i dlaczego w piątek posłużył się komunikatem.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS