"Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"

19.11.2017 | "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"
19.11.2017 | "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
19.11.2017 | "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Antonii Macierewicz o zmianie temperatury w stosunkach z Rosją. - To już nie jest zimna wojna, ale wstęp do gorącej wojny - mówi minister. I nie robi tego na sejmowym korytarzu, ale na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Kanadzie.

- Z punktu widzenia Polski aktywności Korei Północnej jest ściśle połączona i skorelowane z rosyjskimi planami i z agresywną aktywnością Federacji Rosyjskiej - powiedział w Kanadzie Antoni Macierewicz. Później minister obrony mówił o ostatnich rosyjskich ćwiczeniach, a swoje wystąpienie zakończył zdaniem, że "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny". - Jeżeli po raz kolejny Macierewicz będzie tego typu rzeczy wypowiadał, to potem ani w NATO, ani na świecie, ani w Polsce nikt realnego zagrożenia nie potraktuje poważnie - komentuje Ryszard Petru z Nowoczesnej. Można się zastanawiać, co przedstawia zdjęcie szefa NATO przysłuchującego się Antoniemu Macierewiczowi - ile w tym zainteresowania albo zdumienia?

Opozycja także się zastanawia co by było, gdyby na konferencji poświęconej bezpieczeństwu o gorącej wojnie z Rosją powiedział na przykład francuski minister obrony? Politycy są pewni, że takie słowa byłyby wstrząsem dla NATO, a nie byłyby potraktowane jak teraz - jako kolejne kontrowersyjne wystąpienie ministra, który oskarżał francuskiego sojusznika o sprzedaż okrętów wojennych do Rosji za dolara.

- Opozycja powinna powściągnąć się w atakach na ministra obrony narodowej. Jest szczególnie nieodpowiedzialne żeby w czasach takiej destabilizacji na świecie atakować człowieka, który sprawuje nadzór nad polską armię - mówi Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

- Macierewicz na pewno boi się o swoją pozycję i próbuje wrzucać taką mgłę werbalną i zasłonić się nią. To dotyczy sprzętu, nominacji generalskich. Antoni Macierewicz rozbraja polską armię i powoduje, że stan polskiego bezpieczeństwa obniża się - uważa jednak Andrzej Halicki z PO.

Silna pozycja

Antoni Macierewicz zbudował swoją pozycję w PiS na kontrowersyjnych i nieudowodnionych opiniach i oskarżeniach dotyczących smoleńskiej tragedii. Gdy jego pozycja słabła, zaczynał mówić o rosyjskim albo rosyjsko-polskim spisku, który rzekomo stał za zamachem.

To w efekcie dało mu stanowisko ministra obrony o pozycji tak mocnej, że podlegająca ministrowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego zaproponowała, by prezydent osobiście się do niej zgłosił i zapoznał z dokumentacją dotyczącą jego wojskowego doradcy - gen. Kraszewskiego, którego życiorys SKW zaczęła badać, gdy odradził prezydentowi nominowanie generałów zaproponowanych przez Antoniego Macierewicza.

- Wszędzie na świecie jest raczej tak, że to dana służba, czy szef danej służby, czy jacyś oficerowie, którzy chcą przekazać panu prezydentowi ważne informacje, to winni się udać do pana prezydenta - tak tę sytuację skomentował Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

- Ponieważ, tak jak wiadomo, prezydenta zdymisjonować się nie da, to można zdymisjonować Macierewicza. Ale czy Jarosław Kaczyński tego dokona? Szczerze wątpię - mówi Robert Tyszkiewicz z PO. W Kanadzie Antoni Macierewicz zapewniał również, że rasistowskie hasła na marszu w Warszawie to była prowokacja Władimira Putina.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS