Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolitycznie

15.08.2018 | Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolitycznie
15.08.2018 | Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolitycznie
Paweł Płuska | Fakty TVN
15.08.2018 | Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolityczniePaweł Płuska | Fakty TVN

Losowy przydział spraw w sądach - to był koronny argument ministra Ziobry. Składy będą niezależne, a sędziowie kierowani do spraw losowo, a nie politycznie. Ale złośliwy los krzyżuje plany i system nie działa.

Losowy, komputerowy dobór sędziów do spraw - to był jeden ze sztandarowych pomysłów ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zapowiadał, że już nikt nigdy nie będzie miał wpływu na to, który sędzia, którą sprawę poprowadzi. Poza losem. Trudno jednak zrzucić na los odpowiedzialność za to, że właśnie wchodzi w życie kolejna nowelizacja regulaminu sądów powszechnych, która wprowadza zmiany do losowego przydziału spraw.

- Te zmiany, które wchodzą teraz w życie, pokazują, że ministerstwo nie potrafi zbudować systemu, który by prawidłowo działał - twierdzi Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia.

Sędziowie ostrzegali, że to może się nie udać, ale druga strona problemu nie widziała. Ministrowie prezentowali, jak działa, jak losuje sprawy. Tłumaczyli, że bierze nawet pod uwagę liczbę tomów akt, by równomiernie obarczać sędziów pracą, i że to, co było dotąd, to już historia, bo jak apelował Zbigniew Ziobro - my ten system demolujemy.

Powstanie kasta sędziów?

Fakt, że system, opierający się na listach alfabetycznych sędziów i dodawaniu do nich kolejno spraw, został zdemolowany. Nowy, jak mówią sędziowie, jest nietransparentny, bo nikt, poza ministerstwem, nie wie, jaki jest algorytm losowania i zawiera masę wyjątków, dotyczących tych, których minister wybrał na stanowiska.

- Te nowelizacje zmierzają do tego, żeby stworzyć w systemie kastę sędziów, którzy nie będą zajmowali się rozstrzyganiem spraw - przekonuje Bartłomiej Przymusiński.

Mieli głównie zarządzać, ale po krytyce to zmieniono. Jeśli chodzi o przydział spraw, to teoretycznie nikt nie miał mieć na to wpływu. W praktyce, na przykład w Krakowie pełniąca obowiązki prezesa - jak mówi sędzia Waldemar Żurek - działanie systemu elektronicznego przydziału zawiesiła, a ręczny dobór spraw to ryzyko dla obywateli.

Wina systemu vs czynnik ludzki

- Polityk, szef partii, jednocześnie prokurator generalny, będzie, poprzez tak zwanych sowich prezesów, miał wpływ na to, komu jaką sprawę przydzielić - twierdzi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

- Ministerstwo sprawiedliwości odeszło od pomysłu zwiększenia orzecznictwa sędziów funkcyjnych i powoli zaczyna odchodzić od losowego przydzielania spraw - stwierdza Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej.

Ministerstwo twierdzi, że tak nie jest, że zmiany w regulaminie dotyczą tylko przydzielania spraw nowym sędziom w wydziałach, a że czasami jednemu sędziemu da kilkadziesiąt spraw, a innemu jedną nieskomplikowaną, to nie wina systemu.

- Środowiska nieprzychylne, które próbują zniszczyć reformowanie wymiaru sprawiedliwości, próbują wykorzystać te sytuacje, które nie są winą systemu, a czasami czynnik ludzki zawodzi - mówi Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

W związku z tym, że jest tak dobry, ministerstwo pracuje nad korektą jego algorytmu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS