Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźców
Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźców
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźcówTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

"Jestem całym sercem po stronie Ukrainy" kontra "na Ukrainie cały czas traktują nas jak frajerów" oraz "Ukraińcy w Polsce wydłużają kolejki do lekarza". To nie są skrajne stanowiska wygłaszane przez dwie strony sporu. To skrajne stanowiska jednej strony, a nawet jednego człowieka - kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena. W 2022 roku polityk Konfederacji podkreślał, jak pozytywna jest obecność pracowników z Ukrainy w Polsce. Dziś zwraca uwagę na coś innego - na rzekomo nieusprawiedliwione benefity dla Ukraińców mieszkających w Polsce.

O Ukrainie Sławomir Mentzen mówi już tylko źle. Przekonuje, że Ukraińcy wydłużają kolejki u lekarzy. W lutym na wiecu mówił, że na Ukrainie "traktują nas jak frajerów". W marcu to sformułowanie powtórzył w wywiadzie dla Polsat News.

Trzy lata temu Sławomir Mentzen stwierdził, że "byłoby dla nas wybitnie niekorzystne, gdyby Rosjanie zajęli też Ukrainę". Podkreślał, że Polska nie może dać się wciągnąć w wojnę z Rosją, ale też nie może "tylko czekać" na rozwój wydarzeń.

- Przede wszystkim polski rząd powinien dbać o polski interes. Tak się w tym momencie składa, że w trosce o polski interes należy wspierać Ukrainę - mówił w wywiadzie 27 lutego 2022 roku. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem Rosji. Nie popieram tej agresji. Jestem całym sercem po stronie Ukrainy - podkreślał w innym wywiadzie w marcu 2022 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nieprawdy i manipulacje. Konkret24 przyjrzał się tezom Mentzena

Trzy lata później Rosja nadal zagraża Polsce. Jej wojska nadal mogą być przy polskiej granicy, a Ukraina nadal się broni. Jednak serce Sławomira Mentzena bije już zupełnie po innej stronie. W marcu w wywiadzie dla Polsat News podkreślał, że nie mamy żadnego sojuszu z Ukrainą.

- Od samego początku mówię, że Ukrainie trzeba stawiać jakiekolwiek warunki. My wszystko im wysyłamy, nie stawiając jakichkolwiek warunków - stwierdził w wywiadzie w lutym 2025 roku.

- Gdyby nie Polska, to już nie byłoby Ukrainy. Cała Ukraina wisiała na pomocy Stanów Zjednoczonych, polskiej pomocy. Polska zapewniała logistykę na cały ten proces - powiedział Sławomir Mentzen w tym miesiącu.

Jeszcze w październiku 2022 roku niepodległa Ukraina była dla polskiego bezpieczeństwa - zdaniem Mentzena - jedną z kwestii kluczowych. - W naszym najlepiej pojętym interesie jest to, żeby Ukraińcy obronili się przed Rosją, i należy im pomagać militarnie - powiedział.

Starcie zwolenników i przeciwników Sławomira Mentzena w Kościanie
Starcie zwolenników i przeciwników Sławomira Mentzena w KościanieMłodzi .Nowocześni

Sławomir Mentzen był za pomaganiem wszystkim uchodźcom z Ukrainy

- Chcemy, oczywiście, pomagać Ukrainie, chcemy otoczyć opieką uchodźców, chcemy tam wysyłać jakiś zaopatrzenie - wymieniał Sławomir Mentzen w marcu 2022 roku. Podkreślał, że chodzi o wszystkich uchodźców. - Nie wyobrażam sobie tego, że będziemy mieli kolejki matek z dziećmi uciekającymi przed wojną na polskiej granicy i ich nie wpuścimy. Więc to zupełnie naturalne, że chcemy tym ludziom pomóc, okazać miłosierdzie - mówił wówczas w Radiu Plus.

- W Polsce od lat pracuje bardzo dużo Ukraińców. Mają pewne umiejętności, kompetencje, które nie są dostępne na polskim rynku pracy. Jest to zjawisko jak najbardziej korzystne dla polskiej gospodarki - mówił 27 lutego 2022 roku Sławomir Mentzen.

- Pod kątem demograficznym nasze społeczeństwo być może trochę odmłodnieje, będziemy mieli więcej młodych ludzi, więcej dzieci, których naprawdę bardzo potrzebujemy. Pod kątem gospodarczym również, ponieważ mamy w Polsce problem z rękami do pracy - tak o korzyściach obecności w Polsce ukraińskich uchodźców mówi Sławomir Mentzen w marcu 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Kandydat Konfederacji na prezydenta od samego początku też przestrzegał, że w pewnym momencie entuzjazm do pomocy Ukraińcom opadnie, że mogą się pojawić konflikty i problemy.

- Musimy mieć świadomość, że obecna euforia, niestety, minie. Musimy być na to gotowi. Powinniśmy też zachować zimną krew. Nie dajmy się ponieść emocjom. Naprawdę, nikomu nie zależy na tym, aby w Polsce dochodziło do jakiś sporów pomiędzy Polakami a Ukraińcami - przestrzegał w marcu 2022 roku. - Bardzo szybko pojawią się pewne wyzwania. To znaczy: miejsca w szkołach, przedszkolach, w żłobkach, dostęp do lekarza, dostęp do systemu ochrony zdrowia - wymieniał.

Kandydat Konfederacji krytykuje socjal dla ukraińskich uchodźców

Również o dostępie do lekarzy i służby zdrowia Sławomir Mentzen mówił w ostatnich tygodniach:

- Jaki my mamy interes w fundowaniu darmowych lekarstw mieszkańcom Ukrainy? Nie rozumiem, jaki mamy interes w fundowaniu darmowej nauki na uniwersytetach i politechnikach mieszkańcom Ukrainy - mówił Sławomir Mentzen w styczniu 2025 roku w Sejmie. - Za darmo leczymy Ukraińców w Polsce, którzy nawet nie płacą składki zdrowotnej - twierdził potem w lutym. - W zamian dostajemy jakieś oszczerstwa i nas obrażają, i nie wykazują absolutnie żadnej wdzięczności - przekonywał w tym miesiącu.

- Nie chcemy wypłacać emerytur Ukraińcom, którzy przepracowali w Polsce zaledwie jeden dzień - tak Sławomir Mentzen mówi teraz na TikToku. Kandydat Konfederacji nie wspomina, że taka emerytura to będzie kilka groszy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

Pracę ma niemal 80 procent uchodźców z Ukrainy, więc płacą składki i podatki, i zwiększyli polski PKB o piętnaście miliardów złotych. Pięciokrotnie więcej niż pobrali w ramach programu Rodzina 800 plus.

- Miejmy nadzieję, że nasz rynek pracy wchłonie jak najwiecej uchodźców. Każda kolejna rodzina, która się utrzymuje z pracy własnych rąk, a nie jakichś zasiłków, jest dla nas wielką korzyścią - podkreślał w marcu 2022 roku Sławomir Mentzen. Tłumaczył, że polski rynek pracy potrzebuje pracowników.

W październiku 2022 roku w wywiadzie dla Radia Zet Sławomir Mentzen nie zaprzeczył, że jest cyniczny. - Piłkarz musi faulować - ocenił, porównując politykę do gry na boisku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS