"Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta

04.08.2020 | "Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta
04.08.2020 | "Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta
Fakty TVN
04.08.2020 | "Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydentaFakty TVN

Lekarze, pracownicy sanepidu i minister zdrowia od miesięcy robią wszystko, by przekonać Polaków do zakrywania nosa i ust. W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda choć zachęca do maseczek, to dodaje, że "nie każdy może, nie każdy lubi" je nosić.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kraków, gdzie spotkał się z mieszkańcami i turystami. Prezydent, jak i większość zebranych, nie miał zasłoniętych ust i nosa. Nie było zachowanego również dystansu społecznego.

Nie umknęło to uwadze dziennikarzy, którzy później dopytywali prezydenta o warunki na spotkaniu.

- Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i jeżeli ktoś może, to oczywiście też zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi, a jesteśmy na wolnym powietrzu - mówił prezydent.

Andrzej Duda wypowiadając te niejednoznaczne słowa i to w dniach, gdy w Polsce padają kolejne rekordy liczby odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem, a Senat zmaga się z najtrudniejszą od początku pandemii sytuacją, naraził się na krytykę ze strony lekarzy.

- To są niepotrzebne i kompromitujące prezydenta wypowiedzi, zupełnie dezawuujące nasze działania jako Polaków, jako służby zdrowia. Maski trzeba nosić, szczepić się trzeba - ocenia prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu.

"Te słowa nie powinny paść"

W sprawie obowiązku zakrywania nosa i ust wypowiedział się również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który z zawodu jest lekarzem.

- Tutaj nie ma naprawdę żadnych wymówek medycznych, bo gdy ktoś nie może maseczki nosić, to może nosić przyłbicę - mówił w poniedziałek minister Szumowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Rozdźwięk w apelach najważniejszych osób w państwie pomiędzy "nie każdy lubi", a "nie ma wymówek" nie pomaga działaniom rządu, który od kilku dni próbuje dyscyplinować Polaków.

- Każdego z nas obowiązuje dystans, każdego z nas obowiązuje maseczka. Nie ma żadnych wyłączeń w Polsce dla nikogo - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Pan prezydent w trosce o ludzi, w trosce o społeczeństwo, o ewentualnych pacjentów powinien się szybko z nich wycofać. Te słowa nie powinny paść - zaznaczył lekarz i senator Lewicy Wojciech Konieczny.

- Rządzący tracą wiarygodność. Powinni wydać klarowne wytyczne dla ludzi, gdzie i kiedy nosić maseczki i jakie są konsekwencje nie noszenia maseczek - dodaje lekarz i senator Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Gorgoń-Komor.

Liczba wykonanych testów w ciągu doby

Prezydent Andrzej Duda komentując w poniedziałek sytuację epidemiologiczną w Polsce stwierdził, że "w związku z tym, że 35 tysięcy testów jest realizowanych dziennie, mamy tych przypadków koronawirusa wykrywanych dużo".

Jednak dziennikarze portalu tvn24.pl sięgnęli po twarde dane i przypomnieli, że w ostatnich dniach więcej niż 30 tysięcy testów wykonano w Polsce tylko raz - 31 lipca.

W pozostałe dni średnia wynosiła niespełna 25 tysięcy testów na dobę, a w poniedziałek - nieco ponad 17 tysięcy.

- Słowa prezydenta ważą tonę. Ludzie tego słuchają i wyciągają błędne wnioski - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Groszki.

Prezydent na wtorkowe spotkania już założył maseczkę. O swoich poniedziałkowych słowach nie chciał już rozmawiać.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS