"Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta

04.08.2020 | "Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta
04.08.2020 | "Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta
Fakty TVN
04.08.2020 | "Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydentaFakty TVN

Lekarze, pracownicy sanepidu i minister zdrowia od miesięcy robią wszystko, by przekonać Polaków do zakrywania nosa i ust. W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda choć zachęca do maseczek, to dodaje, że "nie każdy może, nie każdy lubi" je nosić.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kraków, gdzie spotkał się z mieszkańcami i turystami. Prezydent, jak i większość zebranych, nie miał zasłoniętych ust i nosa. Nie było zachowanego również dystansu społecznego.

Nie umknęło to uwadze dziennikarzy, którzy później dopytywali prezydenta o warunki na spotkaniu.

- Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i jeżeli ktoś może, to oczywiście też zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi, a jesteśmy na wolnym powietrzu - mówił prezydent.

Andrzej Duda wypowiadając te niejednoznaczne słowa i to w dniach, gdy w Polsce padają kolejne rekordy liczby odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem, a Senat zmaga się z najtrudniejszą od początku pandemii sytuacją, naraził się na krytykę ze strony lekarzy.

- To są niepotrzebne i kompromitujące prezydenta wypowiedzi, zupełnie dezawuujące nasze działania jako Polaków, jako służby zdrowia. Maski trzeba nosić, szczepić się trzeba - ocenia prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu.

"Te słowa nie powinny paść"

W sprawie obowiązku zakrywania nosa i ust wypowiedział się również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który z zawodu jest lekarzem.

- Tutaj nie ma naprawdę żadnych wymówek medycznych, bo gdy ktoś nie może maseczki nosić, to może nosić przyłbicę - mówił w poniedziałek minister Szumowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Rozdźwięk w apelach najważniejszych osób w państwie pomiędzy "nie każdy lubi", a "nie ma wymówek" nie pomaga działaniom rządu, który od kilku dni próbuje dyscyplinować Polaków.

- Każdego z nas obowiązuje dystans, każdego z nas obowiązuje maseczka. Nie ma żadnych wyłączeń w Polsce dla nikogo - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Pan prezydent w trosce o ludzi, w trosce o społeczeństwo, o ewentualnych pacjentów powinien się szybko z nich wycofać. Te słowa nie powinny paść - zaznaczył lekarz i senator Lewicy Wojciech Konieczny.

- Rządzący tracą wiarygodność. Powinni wydać klarowne wytyczne dla ludzi, gdzie i kiedy nosić maseczki i jakie są konsekwencje nie noszenia maseczek - dodaje lekarz i senator Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Gorgoń-Komor.

Liczba wykonanych testów w ciągu doby

Prezydent Andrzej Duda komentując w poniedziałek sytuację epidemiologiczną w Polsce stwierdził, że "w związku z tym, że 35 tysięcy testów jest realizowanych dziennie, mamy tych przypadków koronawirusa wykrywanych dużo".

Jednak dziennikarze portalu tvn24.pl sięgnęli po twarde dane i przypomnieli, że w ostatnich dniach więcej niż 30 tysięcy testów wykonano w Polsce tylko raz - 31 lipca.

W pozostałe dni średnia wynosiła niespełna 25 tysięcy testów na dobę, a w poniedziałek - nieco ponad 17 tysięcy.

- Słowa prezydenta ważą tonę. Ludzie tego słuchają i wyciągają błędne wnioski - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Groszki.

Prezydent na wtorkowe spotkania już założył maseczkę. O swoich poniedziałkowych słowach nie chciał już rozmawiać.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS