Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"

18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Minister zdrowia Adam Niedzielski alarmuje, że piąta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce stała się faktem. Resort prognozuje, że w jej szczycie może być nawet 60 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Dlatego Adam Niedzielski zabiega, żeby przyjęta została ustawa poszerzająca uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

Adam Niedzielski na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim miał domagać się uchwalenia prawa, które pracodawcy umożliwi testowanie pracowników albo sprawdzanie ich certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. Minister zdrowia podczas rozmów miał usłyszeć, że Sejm do prac nad projektem wróci.

- Ta ustawa jest dla nas, jako Ministerstwa Zdrowia, kluczem do zarządzania piątą falą epidemii, kluczem, bez którego trudno tą epidemią trudno będzie zarządzać - podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Projekt, który dwa miesiące temu wpłynął do Sejmu - a od tego czasu w Polsce po zakażeniu koronawirusem zmarło ponad 23 tysiące osób - wtedy też minister zdrowia popierał.

Z kolei poseł PiS Bolesław Piecha o przeciwnikach ustawy - w tym tych z PiS - mówił tak: "albo opieramy się na nauce, albo opieramy się na różnego rodzaju fake newsach (...). Zawsze jest czas, żeby dyskutować, chociaż przyznam, że tego czasu jest mało".

Słowa i deklaracje padały, pandemia trwa, a ustawy wciąż nie uchwalono. Do tego z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego znikają eksperci i lekarze. 13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało.

- Żałuję, że zdecydowana część tej rady podała się do dymisji, bo byli to najlepsi na dzisiaj w Polsce fachowcy - ocenia poseł Piecha.

O rezygnacji tych samych fachowców posłanka Anna Maria Siarkowska z klubu PiS napisała, że "to dobra wiadomość" i "najwyższy czas na nową strategię". Wcześniej posłanka - wraz z grupą innych posłów Zjednoczonej Prawicy - uczestniczyła w spotkaniu z kierownictwem partii, po którym zapadła decyzja o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy poszerzającej uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

- To nie my jesteśmy przegranymi jako Rada Medyczna, czy jako byli członkowie Rady Medycznej, tylko cały kraj jest w takim razie przegrany, jeżeli pozwalamy takie poglądy głosić publicznie, ponieważ to kosztuje życie - uważa wirusolog prof. Krzysztof Pyrć, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Brak większości w Sejmie

Politycy PiS już nawet nie kryją, że bierność władz partii w sprawie ustaw, które mogą przyczynić się do ratowania zdrowia i życia ludzi, to efekt układu sił w Sejmie. Jarosław Kaczyński nie zdecydował się - jak dotąd - powiedzieć swoim posłom: "sprawdzam" i przegłosować ustawy razem z opozycją.

- Rząd przełamie te swoje dyskusje i podejmie decyzję. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tej ustawy pod głosowanie i zarządzenie w klubie, że nie musi być koniecznie dyscyplina - mówi poseł PiS Bolesław Piecha.

- Jeżeli chodzi o te projekty, to wszystko, co spowoduje, że będziemy ratować życie i zdrowie Polaków, będziemy popierać - podkreśla Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Jarosław Kaczyński, nawet przy sprzeciwie grupki własnych posłów, jeśli by chciał, mógłby każdy projekt nakłaniający do szczepień uchwalić, bo "za" jest dziś większość posłów opozycji.

- Gdyby doszło do takiego głosowania, gdyby się okazało, że projekty rządowe muszą przejść z poparciem opozycji, to okazałoby się, że dzisiaj kierownictwo PiS-u nie dysponuje większością w Sejmie - uważa poseł Wypij.

- Mamy rząd Prawa i Sprawiedliwości, który mówi: "nie da się", "nie możemy", "nie potrafimy". To skoro mówią, że "nie potrafią", "nie mogą", "nie chcą", to niech się podadzą do dymisji, bo naprawdę wiemy, jak ratować tych ludzi - podkreśla Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.

Warto wsłuchać się w głos lekarzy, bo to oni na szpitalnych oddziałach pytają pacjentów o powody braku szczepień przeciwko COVID-19.

- Tłumaczenia były różne: najczęściej brak czasu, brak przekonania, ale też sprzeczne informacje, które płynęły do nich od osób trzecich - przybliża Łukasz Bilaszewski, kierownik oddziału ratunkowego w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.

Weryfikowanie certyfikatów szczepień w miejscach pracy mogłoby mieć znaczący wpływ na wzrost tzw. wyszczepienia w Polsce.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS