Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"

18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Minister zdrowia Adam Niedzielski alarmuje, że piąta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce stała się faktem. Resort prognozuje, że w jej szczycie może być nawet 60 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Dlatego Adam Niedzielski zabiega, żeby przyjęta została ustawa poszerzająca uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

Adam Niedzielski na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim miał domagać się uchwalenia prawa, które pracodawcy umożliwi testowanie pracowników albo sprawdzanie ich certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. Minister zdrowia podczas rozmów miał usłyszeć, że Sejm do prac nad projektem wróci.

- Ta ustawa jest dla nas, jako Ministerstwa Zdrowia, kluczem do zarządzania piątą falą epidemii, kluczem, bez którego trudno tą epidemią trudno będzie zarządzać - podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Projekt, który dwa miesiące temu wpłynął do Sejmu - a od tego czasu w Polsce po zakażeniu koronawirusem zmarło ponad 23 tysiące osób - wtedy też minister zdrowia popierał.

Z kolei poseł PiS Bolesław Piecha o przeciwnikach ustawy - w tym tych z PiS - mówił tak: "albo opieramy się na nauce, albo opieramy się na różnego rodzaju fake newsach (...). Zawsze jest czas, żeby dyskutować, chociaż przyznam, że tego czasu jest mało".

Słowa i deklaracje padały, pandemia trwa, a ustawy wciąż nie uchwalono. Do tego z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego znikają eksperci i lekarze. 13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało.

- Żałuję, że zdecydowana część tej rady podała się do dymisji, bo byli to najlepsi na dzisiaj w Polsce fachowcy - ocenia poseł Piecha.

O rezygnacji tych samych fachowców posłanka Anna Maria Siarkowska z klubu PiS napisała, że "to dobra wiadomość" i "najwyższy czas na nową strategię". Wcześniej posłanka - wraz z grupą innych posłów Zjednoczonej Prawicy - uczestniczyła w spotkaniu z kierownictwem partii, po którym zapadła decyzja o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy poszerzającej uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

- To nie my jesteśmy przegranymi jako Rada Medyczna, czy jako byli członkowie Rady Medycznej, tylko cały kraj jest w takim razie przegrany, jeżeli pozwalamy takie poglądy głosić publicznie, ponieważ to kosztuje życie - uważa wirusolog prof. Krzysztof Pyrć, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Brak większości w Sejmie

Politycy PiS już nawet nie kryją, że bierność władz partii w sprawie ustaw, które mogą przyczynić się do ratowania zdrowia i życia ludzi, to efekt układu sił w Sejmie. Jarosław Kaczyński nie zdecydował się - jak dotąd - powiedzieć swoim posłom: "sprawdzam" i przegłosować ustawy razem z opozycją.

- Rząd przełamie te swoje dyskusje i podejmie decyzję. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tej ustawy pod głosowanie i zarządzenie w klubie, że nie musi być koniecznie dyscyplina - mówi poseł PiS Bolesław Piecha.

- Jeżeli chodzi o te projekty, to wszystko, co spowoduje, że będziemy ratować życie i zdrowie Polaków, będziemy popierać - podkreśla Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Jarosław Kaczyński, nawet przy sprzeciwie grupki własnych posłów, jeśli by chciał, mógłby każdy projekt nakłaniający do szczepień uchwalić, bo "za" jest dziś większość posłów opozycji.

- Gdyby doszło do takiego głosowania, gdyby się okazało, że projekty rządowe muszą przejść z poparciem opozycji, to okazałoby się, że dzisiaj kierownictwo PiS-u nie dysponuje większością w Sejmie - uważa poseł Wypij.

- Mamy rząd Prawa i Sprawiedliwości, który mówi: "nie da się", "nie możemy", "nie potrafimy". To skoro mówią, że "nie potrafią", "nie mogą", "nie chcą", to niech się podadzą do dymisji, bo naprawdę wiemy, jak ratować tych ludzi - podkreśla Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.

Warto wsłuchać się w głos lekarzy, bo to oni na szpitalnych oddziałach pytają pacjentów o powody braku szczepień przeciwko COVID-19.

- Tłumaczenia były różne: najczęściej brak czasu, brak przekonania, ale też sprzeczne informacje, które płynęły do nich od osób trzecich - przybliża Łukasz Bilaszewski, kierownik oddziału ratunkowego w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.

Weryfikowanie certyfikatów szczepień w miejscach pracy mogłoby mieć znaczący wpływ na wzrost tzw. wyszczepienia w Polsce.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS