Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"

18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Minister zdrowia Adam Niedzielski alarmuje, że piąta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce stała się faktem. Resort prognozuje, że w jej szczycie może być nawet 60 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Dlatego Adam Niedzielski zabiega, żeby przyjęta została ustawa poszerzająca uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

Adam Niedzielski na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim miał domagać się uchwalenia prawa, które pracodawcy umożliwi testowanie pracowników albo sprawdzanie ich certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. Minister zdrowia podczas rozmów miał usłyszeć, że Sejm do prac nad projektem wróci.

- Ta ustawa jest dla nas, jako Ministerstwa Zdrowia, kluczem do zarządzania piątą falą epidemii, kluczem, bez którego trudno tą epidemią trudno będzie zarządzać - podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Projekt, który dwa miesiące temu wpłynął do Sejmu - a od tego czasu w Polsce po zakażeniu koronawirusem zmarło ponad 23 tysiące osób - wtedy też minister zdrowia popierał.

Z kolei poseł PiS Bolesław Piecha o przeciwnikach ustawy - w tym tych z PiS - mówił tak: "albo opieramy się na nauce, albo opieramy się na różnego rodzaju fake newsach (...). Zawsze jest czas, żeby dyskutować, chociaż przyznam, że tego czasu jest mało".

Słowa i deklaracje padały, pandemia trwa, a ustawy wciąż nie uchwalono. Do tego z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego znikają eksperci i lekarze. 13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało.

- Żałuję, że zdecydowana część tej rady podała się do dymisji, bo byli to najlepsi na dzisiaj w Polsce fachowcy - ocenia poseł Piecha.

O rezygnacji tych samych fachowców posłanka Anna Maria Siarkowska z klubu PiS napisała, że "to dobra wiadomość" i "najwyższy czas na nową strategię". Wcześniej posłanka - wraz z grupą innych posłów Zjednoczonej Prawicy - uczestniczyła w spotkaniu z kierownictwem partii, po którym zapadła decyzja o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy poszerzającej uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

- To nie my jesteśmy przegranymi jako Rada Medyczna, czy jako byli członkowie Rady Medycznej, tylko cały kraj jest w takim razie przegrany, jeżeli pozwalamy takie poglądy głosić publicznie, ponieważ to kosztuje życie - uważa wirusolog prof. Krzysztof Pyrć, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Brak większości w Sejmie

Politycy PiS już nawet nie kryją, że bierność władz partii w sprawie ustaw, które mogą przyczynić się do ratowania zdrowia i życia ludzi, to efekt układu sił w Sejmie. Jarosław Kaczyński nie zdecydował się - jak dotąd - powiedzieć swoim posłom: "sprawdzam" i przegłosować ustawy razem z opozycją.

- Rząd przełamie te swoje dyskusje i podejmie decyzję. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tej ustawy pod głosowanie i zarządzenie w klubie, że nie musi być koniecznie dyscyplina - mówi poseł PiS Bolesław Piecha.

- Jeżeli chodzi o te projekty, to wszystko, co spowoduje, że będziemy ratować życie i zdrowie Polaków, będziemy popierać - podkreśla Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Jarosław Kaczyński, nawet przy sprzeciwie grupki własnych posłów, jeśli by chciał, mógłby każdy projekt nakłaniający do szczepień uchwalić, bo "za" jest dziś większość posłów opozycji.

- Gdyby doszło do takiego głosowania, gdyby się okazało, że projekty rządowe muszą przejść z poparciem opozycji, to okazałoby się, że dzisiaj kierownictwo PiS-u nie dysponuje większością w Sejmie - uważa poseł Wypij.

- Mamy rząd Prawa i Sprawiedliwości, który mówi: "nie da się", "nie możemy", "nie potrafimy". To skoro mówią, że "nie potrafią", "nie mogą", "nie chcą", to niech się podadzą do dymisji, bo naprawdę wiemy, jak ratować tych ludzi - podkreśla Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.

Warto wsłuchać się w głos lekarzy, bo to oni na szpitalnych oddziałach pytają pacjentów o powody braku szczepień przeciwko COVID-19.

- Tłumaczenia były różne: najczęściej brak czasu, brak przekonania, ale też sprzeczne informacje, które płynęły do nich od osób trzecich - przybliża Łukasz Bilaszewski, kierownik oddziału ratunkowego w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.

Weryfikowanie certyfikatów szczepień w miejscach pracy mogłoby mieć znaczący wpływ na wzrost tzw. wyszczepienia w Polsce.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS