Procedury dochowane, dokumenty przedstawione - mija prawie rok, a decyzji w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie naziemne dla kanału TVN7 wciąż nie ma. We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w uchwale wyrażającej zgodę na przedłużenie koncesji dla TVN24 uznała, że struktura właścicielska TVN S.A. jest zgodna z prawem. Amerykańscy politycy głośno wyrażają swoje zaniepokojenie tym, że zagrożona może być koncesja dla TVN7, która wygasa 25 lutego 2022 roku.
Po TVN24, która na koncesję czekała niemal do ostatniej chwili, podobny los spotyka TVN7. - Walka TVN-u się nie skończyła, atak na TVN się nie skończył - podkreśla Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.
W całkowicie bezpłatnym kanale naziemnym, który oferuje darmową rozrywkę, może ukazać się czarna plansza z hasłem "tu miał być twój ulubiony program". TVN24 jest kanałem satelitarnym i kablowym, więc koncesję na jego nadawanie można było uzyskać w innym kraju UE. Nie można jednak za granicą uzyskać koncesji na nadawanie naziemne w Polsce.
25 lutego 2022 roku kończy się 10-letnia koncesja na nadawanie naziemne dla TVN7. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 22 grudnia 2020 roku.
- To jest jakby próba generalna przed tym, co stanie się z koncesją głównej stacji (TVN - przyp. red.). Za dwa lata będzie termin jej odnowienia - twierdzi dyrektor programowy TVN.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmawia odpowiedzi na pytanie, skąd zwłoka w przedłużeniu koncesji.
Struktura właścicielska TVN
Decyzja o rekoncesji - zgodnie z ustawą - jest jedną z najprostszych decyzji administracyjnych. - Ta koncesja jest przedłużana, o ile tylko nadawca nie łamał prawa - zwraca uwagę Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Kolejny odcinek opery mydlanej pod tytułem: jak uprzykrzyć życie stacjom telewizyjnym, których nie lubimy - ocenia Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl.
Partia, która przejęła już media publiczne i większość lokalnych gazet, uznaje za przeszkodę na drodze do pełni władzy wolne, niezależne, kontrolujące rządzących dziennikarstwo.
- Boją się, że jeżeli nie opanują całkowicie mediów, to zwycięstwo w następnych wyborach stoi pod dużym znakiem zapytania - twierdzi Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
KRRiT cały czas wyraża wątpliwości co do legalności struktury właścicielskiej TVN S.A. - Taka sytuacja, że w ciągu kilku miesięcy na podstawie tych samych przepisów i w niezmienionej strukturze właścicielskiej, miałoby się raz koncesję przedłużyć, a raz odmówić przedłużenia, to sytuacja byłaby jakaś dziwna - ocenia Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W strukturze właścicielskiej TVN S.A., która jest częścią grupy Discovery i do której należą TVN24 i TVN7, nic się nie zmieniło od września, gdy koncesję otrzymał kanał TVN24. Teraz zagrożony jest kanał TVN7, który ma charakter rozrywkowy - część największej w Polsce amerykańskiej inwestycji.
Relacje z USA
- Napinanie relacji ze Stanami Zjednoczonymi w tej chwili oznacza realne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego - uważa Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
Wobec napięcia na granicy polsko-białoruskiej i groźby inwazji Ukrainy przez Rosję Stany Zjednoczone są naszym kluczowym sojusznikiem. Amerykańscy senatorowie chwalą współpracę militarną z Polską, ale już jakość demokracji budzi wątpliwości zarówno wśród demokratów, jak i republikanów.
- Niedawne próby przegłosowania w Polsce ustawy, która miałaby uniemożliwić przedłużenie koncesji kanałowi TVN24, są naprawdę niepokojące. Napisaliśmy niedawno list do naszych przyjaciół w Polsce. Ja nie mam zamiaru pouczać was na temat demokracji, mamy w tym zakresie swoją własną pracę do wykonania, ale świat naprawdę się bacznie temu przygląda - oświadczył Lindsey Graham, senator Partii Republikańskiej. - Jedna z rzeczy, które są niezmiernie ważne w silnej demokracji, to wolne media. (...) To, że rząd Polski grozi, że nie odnowi koncesji dla TVN24, która jest jedną z najbardziej oglądanych niezależnych stacji w Polsce, było bardzo rozczarowujące - skomentowała Jeanne Shaheen, senator Partii Demokratycznej.
Tu nie chodzi nawet o ponadpartyjne porozumienie, ale o wspólne przywiązanie do wartości, które definiują demokrację.
- Wolność mediów jest podstawowym elementem demokracji. Przyglądaliśmy się uważnie temu, co działo się ze stacją TVN24 i przedłużeniem jej koncesji. Prawo, które jej zagrażało, zostało zamrożone w Sejmie, ale władza może skorzystać z drugiego podejścia w lutym i zagrozić koncesji TVN7 - mówił w amerykańskim Senacie Mark Brzezinski, nominowany na ambasadora USA w Polsce.
W czwartek prezydent Andrzej Duda słuchał amerykańskiego prezydenta, który na zwołanym przez siebie szczycie dla demokracji podkreślał znaczenie wolnych mediów i zapowiedział starania w Kongresie o wsparcie finansowe dla mediów wszędzie tam, gdzie wolność słowa jest zagrożona.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24