Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegóły

04.05.2019 | Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegóły
04.05.2019 | Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegóły
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.05.2019 | Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegółyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Grzegorz Schetyna obiecuje wywalczenie stu miliardów złotych więcej, niż na razie wywalczył PiS w projekcie unijnego budżetu. Lider PO na konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Białymstoku przedstawił pakiet medyczny, czyli szczegółową listę obietnic dotyczących służby zdrowia. Jedną z nich jest znaczne skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów.

Dla pacjentów czas jest ważny tak, jak teraz dla polityków. Wybory europejskie coraz bliżej, więc Koalicja Obywatelska zaproponowała pakiet propozycji medycznych.

- Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, bo to jest standard europejski. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut - mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna.

Aleksandra Kurowska, redaktor naczelny portalu Polityka Zdrowotna, uważa, że zapowiedzi Grzegorza Schetyny są bardzo dobrą informacją dla pacjentów. - Pytanie, czy będziemy je w stanie zrealizować - zastrzega.

Pieniądze pochodzące z Unii mają być w części przeznaczane na ochronę zdrowia.

- Myśmy uzyskali ponad 500 miliardów złotych. Oni najwyżej 400. Nasz program w tych wyborach to 100 miliardów złotych więcej, niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS - zapowiadał Grzegorz Schetyna.

- Nasi przeciwnicy zmarnowali tak około dwóch budżetów, więc ktoś, kto mówi o służbie zdrowia, o 100 miliardach, niech się uderzy we własną pierś - odpowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Warto jednak się zastanowić, na co konkretnie takie pieniądze wydać.

- Jeżeli to się wleje do dziurawego worka, no to to przecieknie - uważa profesor Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Trudno szukać wad w szybkim dostępie do specjalisty.

- To w sposób zasadniczy zmniejsza koszty leczenia - mówi profesor Jerzy Szaflik, okulista.

Jak skrócić kolejki na SOR-ach?

Tempo podkręca jeszcze sam Grzegorz Schetyna, który obiecuje, że na SOR-ach czas oczekiwania wyniesie maksymalnie 60 minut.

- Wszyscy wiedzą co dzieje się na SOR-ach. Tam, w tłumie czekających, zaczęli już umierać ludzie - mówił lider PO.

To nawiązanie do głośnych ostatnio przypadków na śląskich SOR-ach, na których - po wielogodzinnym oczekiwaniu - zmarło dwóch pacjentów.

- Ta obietnica brzmi bardzo atrakcyjnie, ale mam nadzieję, że ci, którzy ją składają zdają sobie sprawę, że zmniejszenie kolejek tak naprawdę, w odniesieniu do medycyny ratunkowej, wymaga gruntownej reformy systemu ochrony zdrowia - komentował propozycje Koalicji profesor Jakubaszko.

Bo na mniejsze kolejki musi pracować więcej lekarzy.

- Trzeba dofinansować system kształcenia lekarzy, ponieważ wciąż ten odsetek lekarzy w naszym kraju, w porównaniu do Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, jest bardzo niewielki - tłumaczy profesor Łukasz Krzych, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologi i intensywnej terapii z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Przepełnionym SOR-om szkodzi też nocna opieka medyczna.

Pomysły Koalicji

Jeśli pieniądze z europejskiego worka posypią się tak, jak obiecuje Koalicja Europejska, to dziura do zasypania jest też w systemie podstawowej opieki zdrowotnej.

- Gdyby system lekarza rodzinnego był sprawny, to co najmniej 3/4 ludzi, którzy w tej chwili zjawiają się w oddziałach ratunkowych, byliby "załatwieni" w warunkach spokojnych, u swoich lekarzy rodzinnych - uważa profesor Juliusz Jakubaszko.

Pomysłów na wydanie pieniędzy więcej ma też sama Koalicja: darmowy komplet badań dla pięćdziesięciolatków, centra profilaktyki oraz ośrodki leczenia nowotworów w każdym województwie, pakiet dla niepełnosprawnych, walka ze smogiem, darmowe leki i badania dla kobiet w ciąży oraz darmowe szczepienia.

Na sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej nie padła jednak odpowiedź na pytanie, jak pomysły wcielić w życie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS