KE wnosi skargę przeciwko Polsce. Chodzi o ścieki i złą jakość wód

10.02.2022 | KE wnosi skargę przeciwko Polsce. Chodzi o ścieki i złą jakość wód
10.02.2022 | KE wnosi skargę przeciwko Polsce. Chodzi o ścieki i złą jakość wód
Magda Łucyan | Fakty TVN
10.02.2022 | KE wnosi skargę przeciwko Polsce. Chodzi o ścieki i złą jakość wódMagda Łucyan | Fakty TVN

Komisja Europejska znów skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o nieprzestrzeganie - mimo upomnień - dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych z 2015 roku.

Patyczki do uszu, środki higieniczne i włosy - to śmieci, które znalazł na początku tego roku w rzece Bóbr pan Mateusz. Swoje odkrycie sfotografowała, ale - jak mówi - podobnych zdjęć wykonał już wiele.

- To nie jest normalne środowisko dla tych ryb. To są po prostu ścieki. Zapach tych ścieków jest często nie do wytrzymania - podkreśla Mateusz Mazur z Fundacji "SWP Nasze Wody" i programu "Strażnicy Rzek WWF".

Po wezwaniu na miejsce policji i przedstawicieli Wód Polskich prokuratura wszczęła śledztwo, ale właśnie je umorzyła, bo nie wykryto sprawców.

Kilka dni temu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził, że do rzeki trafiają niedostatecznie oczyszczone ścieki z miejskiej oczyszczalni w Jeleniej Górze.

Skarga Komisji Europejskiej

Widok śmieci w rzekach nie jest w Polsce rzadkością. Do nielegalnych zrzutów można doliczyć tysiące kolejnych z miast, gdzie oczyszczalni brakuje.

- W Europie wyróżniamy się bardzo złą jakością wód - podkreśla Piotr Nieznański z Koalicji "Ratujmy Rzeki".

Dlatego Komisja Europejska znów skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za nieprzestrzeganie - mimo upomnień - dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych z 2015 roku.

- Ten temat nie jest tylko polską bolączką. Kilkanaście krajów też ma podobne postępowania - zaznacza Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że Komisja zaostrzyła kryteria, przez co Polska nie była w stanie im sprostać. Dodaje, że odpowiedzialność ponoszą też samorządy.

- Trudno wskazać jednego winnego, ale na pewno główne decyzje są po stronie tych, którzy gospodarują polską wodą w kraju, czyli rząd i w naszym przypadku to są Wody Polskie - podkreśla prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Komisja Europejska uzasadnia swoją skargę między innymi tym, że nieoczyszczone ścieki mogą mieć w sobie bakterie i wirusy, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. To i tak tylko początek długiej listy.

- Do polskich wód trafiają substancje niebezpieczne, łącznie z pozostałościami leków. W rzekach lądują również wody zasolone z przemysłu i kopalni - wymienia Piotr Nieznański z Koalicji "Ratujmy Rzeki".

Do tego azot, fosfor, nikiel, rtęć - by wymienić wszystkie potrzebna jest niemal cała tablica Mendelejewa.

- Polska jest absolutnym liderem w zanieczyszczeniu Morza Bałtyckiego - uważa prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rząd zapowiada, że gospodarka wodno-ściekowa będzie priorytetem w Polskim Ładzie.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię nowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS