Nominowana przez ministra Ziobrę prezes warszawskiego Sądu Okręgowego rezygnuje

27.03.2019 | Nominowana przez ministra Ziobrę prezes warszawskiego Sądu Okręgowego rezygnuje
27.03.2019 | Nominowana przez ministra Ziobrę prezes warszawskiego Sądu Okręgowego rezygnuje
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
27.03.2019 | Nominowana przez ministra Ziobrę prezes warszawskiego Sądu Okręgowego rezygnujeKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezes największego sądu w kraju odchodzi. Nominowana przez ministra Ziobrę pani prezes dostaje miażdżącą ocenę w pracy. Warszawski Sąd Okręgowy to, jak pisze ponad stu sędziów, chaos, wakaty, uciekający pracownicy i coraz dłuższy, a nie jak obiecywano krótszy, czas postępowań.

Ocena, jaką pani prezes Joannie Bitner wystawili warszawscy sędziowie, jest więcej niż zła. Sąd Okręgowy w Warszawie, którym kieruje z nadania Zbigniewa Ziobry, to nie jest po prostu jeden z sądów. To największy sąd w Polsce. Kluczowy adres na mapie wymiaru sprawiedliwości. Dymisja w tym sądzie jest zawsze symboliczna. Tu wyjątkowo symboliczna, bo prezes odchodzi sama i po miażdżącej ocenie samych sędziów.

- Sprawa Sądu Okręgowego w Warszawie jest bardzo trudna. Pracownicy odchodzą, zaległości narastają. Sędziowie uznali, że pani prezes nie jest w stanie tym sądem skutecznie zarządzać - informuje Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie i ze stowarzyszenia "Iustitia".

Ministerstwo w tej sprawie mówi tylko tyle, że ma świadomość, że pani prezes złożyła rezygnację. - Presja, pod którą pozostaje, środowiska sędziowskiego, części tego środowiska, nie może spowodować, żeby funkcje tracili tak dobrzy sędziowie, tak dobrzy prezesi - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W ministerstwie widzą też, że na 146 sędziów, aż 102 podpisało się pod krytyczną oceną prezes warszawskiej okręgówki. Przy okazji odsłaniając w swoim stanowisku kulisy tego, co dzieje się w sądzie.

"Utrzymywanie dotychczasowego bezprecedensowego stanu pogłębiającego się chaosu regulacji polityki kadrowej, skutkującej długotrwałymi wakatami na stanowiskach sędziów, polityki płacowej, skutkującej odpływem pracowników, bez których efektywne wymierzanie sprawiedliwości nie jest możliwe" - brzmi komunikat, który można przeczytać na stronie iustitia.pl.

- W całej Polsce jest dokładnie tak samo. To nie jest tylko problem sądów warszawskich - uważa Beata Morawiec, była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i członkini stowarzyszenia "Themis".

To jednostkowy przypadek?

Przyspieszenie prac sądów, usprawnienie i szybsze wyroki to był główny argument, którym posługiwali się politycy PiS-u, w tym Zbigniew Ziobro, gdy forsowali zmiany w sądach. Z pewnością dokonał się kadrowy przewrót, na którym skorzystali nominaci ministra sprawiedliwości. Teraz to sami sędziowie w Warszawie piszą o rekordowych przewlekłościach z powodu chaosu, dramatycznie kurczących się kadrach sędziowskich i wśród asystentów sędziów.

- Pogłębia się chaos systematycznie i to wcześniej czy później będzie prowadziło do jeszcze większej zapaści w jeszcze większej ilości sądów w Polsce - twierdzi Monika Frąckowiak ze stowarzyszenia sędziowskiego "Iustitia".

- Jednostkowy przypadek. W żaden sposób nie może stanowić podstaw do jakiejś oceny całości reformy sądownictwa czy generalnie nawet sytuacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie - mówi Marek Ast z PiS-u.

To nie jest jednostkowy i nie jedyny przypadek w tym sądzie. Już w 2018 roku sędziowie alarmowali, że wiceprezes sądu pełni swoją funkcję iluzorycznie. Że nie wypełnia swoich obowiązków, że właściwie nie robi nic. Dariusz Drajewicz to kolejny nominat ministra sprawiedliwości. Awansowany ze szczebla rejonowego na stanowisko wiceprezesa największego sądu w Polsce.

Potrzeba refleksji

- Mam nadzieję, że przyjdzie refleksja, żeby o sprawach ważnych dla wymiaru sprawiedliwości i obywatela przede wszystkim, rozmawiać spokojnie - uważa Barbara Piwnik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Minister sprawiedliwości, przy okazji powołania nowego prezesa, wymienił całe kierownictwo Sądu Okręgowego w Warszawie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS