Jadwiga Emilewicz już poza Porozumieniem. "To jest wrogie przejęcie przez PiS"

26.09.2020 | Jadwiga Emilewicz już poza Porozumieniem. "To jest wrogie przejęcie przez PiS"
26.09.2020 | Jadwiga Emilewicz już poza Porozumieniem. "To jest wrogie przejęcie przez PiS"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.09.2020 | Jadwiga Emilewicz już poza Porozumieniem. "To jest wrogie przejęcie przez PiS"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W nowym rządzie może nie być miejsca dla obecnej wicepremier Jadwigi Emilewicz, a na pewno ona sama nie widzi dla siebie miejsca w Porozumieniu - partii Jarosława Gowina. Minister Emilewicz przekonuje, że z prezesem partii dzieli ją nie tymczasowy spór, ale zasadnicze różnice.

Jadwiga Emilewicz zdecydowała się na opuszczenie partii Jarosława Gowina z przytupem. Wicepremier i minister rozwoju stwierdziła, że z liderem Porozumienia znaleźli się "po przeciwnych stronach sporu".

"Jestem wiceprzewodnicząca Porozumienia - partii, w której nazwie znajduje się nazwisko Jarosława Gowina. Wydaje mi się, że uczciwość nakazuje opuścić podobną partię, gdy przestaniemy utożsamiać się z linią jej lidera" - powiedziała. - Jest nam przykro, ale z drugiej strony też się nie dziwię, bo widzieliśmy, że pani Jadwiga Emilewicz była już po drugiej stronie - skomentował poseł Porozumienia Michał Wypij.

Emilewicz straci resort rozwoju?

To, że Jadwiga Emilewicz odejdzie z Ministerstwa Rozwoju, stało się jasne w czasie ostatnich negocjacji z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości dotyczących rekonstrukcji rządu.

Porozumienie zamiast dwóch ministerstw otrzymało jedno. Do rządu postanowił zaś wrócić Jarosław Gowin i to dokładnie do ministerstwa zarządzanego przez Emilewicz.

- Podejmę się zadania kierowania resortem rozwoju, resortem znacznie poszerzonym - zadeklarował w piątek lider porozumienia Jarosław Gowin.

Nie dało się ukryć, że od miesięcy między obecną wicepremier, a prawdopodobnie przyszłym wicepremierem jest źle. Teraz wiadomo to już oficjalnie.

"Znaleźliśmy się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to - w moim przekonaniu - kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod" - zaznaczyła minister Jadwiga Emilewicz.

Początek nieporozumień

Konflikt między Emilewicz a Gowinem miał zacząć się w maju, kiedy trwał wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów prezydenckich. Wówczas lider Porozumienia blokował pomysł PiS-u, by wybory prezydenckie przeprowadzić korespondencyjnie. Z kolei minister rozwoju optowała za tym, żeby wybory zorganizować w sposób mieszany.

Rozwód przypieczętowało jednak głosowanie nad ustawą o ochronie zwierząt. Jarosław Gowin i posłowie Porozumienia projektu ustawy nie poparli, a Jadwiga Emilewicz jako jedyna posłanka tej partii głosowała "za".

- Lojalność nie jest jedną z opcji - zwrócił uwagę poseł Michał Wypij. - To jest dla mnie czymś oczywistym, tak jak dla moich koleżanek i kolegów z Porozumienia - dodał polityk.

"To jest wrogie przejęcie"

Według informacji "Faktów" TVN Jadwiga Emilewicz przynajmniej na razie nie wejdzie do rządu i nie wstąpi do Prawa i Sprawiedliwości.

Emilewicz będzie posłem niezrzeszonym, ale w Sejmie będzie współpracowała z PiS-em, w ich klubie - bez partyjnej legitymacji.

- Jesteśmy otwarci na takie osoby i czekamy na panią premier - przyznał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda.

- To jest wrogie przejęcie przez PiS pani premier Emilewicz - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Według informacji "Faktów" TVN, Prawo i Sprawiedliwość szuka furtki, by Jadwiga Emilewicz mogła formalnie wstąpić do tej partii bez naruszania porozumienia z Jarosławem Gowinem.

Dotychczasowa umowa koalicyjna zabraniała trzem partiom podbierania sobie posłów. Tyle tylko, że umowa - według PiS-u - przestała obowiązywać w zeszłym tygodniu.

Nowa umowa koalicyjna została podpisana przez liderów trzech ugrupowań w sobotę po godzinie 12.00, a Jadwiga Emilewicz o odejściu z Porozumienia poinformowała rano, czyli - w interpretacji wielu polityków PiS-u - gdy starej umowy już nie było.

Waldemar Buda zapytany, czy zaprasza Jadwigę Emilewicz do partii Prawa i Sprawiedliwości, odpowiedział z uśmiechem, że "bardzo chętnie, bym ją tam widział".

Obecna wicepremier w sobotę spotkała się z Jarosławem Gowinem, by oficjalnie wręczyć mu swoją rezygnację.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS