Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN
Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Największe ćwiczenia artyleryjskie NATO w historii
Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Największe ćwiczenia artyleryjskie NATO w historii
Artur Molęda/Fakty TVN
Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Największe ćwiczenia artyleryjskie NATO w historiiArtur Molęda/Fakty TVN

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

To największe ćwiczenia artyleryjskie NATO w historii. Czołgi, haubice, wyrzutnie rakiet, najnowocześniejszy sprzęt z różnych krajów i sprawdzenie koordynacji pomiędzy żołnierzami z różnych państw.

- Środowisko operacyjne w Finlandii jest dla nas zupełnie nowe. Musimy nabyć tu nowych nawyków, aby nauczyć się innych elementów taktyki. Ale Finowie są w tym mistrzami i od nich się tego uczymy - mówi ppłk Pete Winton z Wielonarodowej Brygady Artylerii Polowej.

Ćwiczenie Dynamic Front odbywa się od Morza Czarnego po Arktykę, czyli wzdłuż wschodniej flanki NATO. Łącznie to ponad pięć tysięcy żołnierzy z 28 krajów, w tym z Polski. Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy.

- Korpus Szybkiego Reagowania współpracuje z naszymi kolegami. To oznacza, że brytyjskie radary potrafią działać razem z bronią na przykład z Francji czy Szwecji - wskazuje brygadier Rob Alston z Korpusu Szybkiego Reagowania.

Jak atak Rosji na Ukrainę wpłynął na Europę, NATO i Zachód?
Jak atak Rosji na Ukrainę wpłynął na Europę, NATO i Zachód?Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Chemy po prostu pokazać, że mamy moc"

Całość kierowana jest ze wsparciem komputerów. To cyfrowe systemy przekazują sobie informacje o celu i wybierają tę broń, która w danej sytuacji zadziała najlepiej. Niezależnie od flag na mundurach żołnierzy.

- Jeśli jakikolwiek kraj chce zaatakować Finlandię lub zaatakować NATO, to chcemy po prostu pokazać, że mamy moc. Mamy sojuszników, mamy przyjaciół, aby dalej walczyć i przetrwać - podkreśla porucznik Olli Taskinen z fińskich wojsk lądowych.

Klimat w rejonie koła podbiegunowego jest dość nieprzyjemny. Mróz, śnieg i wiatr. Choć dla żołnierzy z francuskiego 93 Pułku Artylerii Górskiej pogoda nie stanowi większego problemu. - Przywykliśmy do ćwiczeń w zimowych warunkach. Więc tutaj jest jak w domu, lubimy trenować i pracować w takich warunkach - zapewnia płk Baudoin Aumonier, dowódca pułku.

Artyleria jest wciąż królową wojny

Jak przyznaje dowódca, takie ćwiczenia to świetna okazja do poznania się z żołnierzami z innych krajów i wymiany doświadczeń.

- Dla nas to bezcenne. Najważniejsza w tym ćwiczeniu jest koordynacja, którą nazywamy interoperacyjnością, a pierwszym celem interoperacyjności jest wzajemne poznanie się - wyjaśnia Baudoin Aumonier.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana doktryny nuklearnej Rosji. Szef NATO: niepotrzebnie czynimy przeciwników mądrzejszymi

- Mamy tu niezłą mieszankę różnych narodowości. Wszyscy potrafimy się porozumieć, zawsze z łatwością realizujemy wspólne misje - podsumowuje płk Alex Forbes, dowódca Wielonarodowej Brygady Artylerii Polowej.

Rosyjska inwazja w Ukrainie pokazała, że artyleria jest królową wojny. Tak naprawdę z jej pomocą wojnę się albo wygrywa, albo przegrywa. A NATO tymi ćwiczeniami udowadnia, że doskonale sobie zdaje z tego sprawę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W dużym uproszczeniu historia wygląda tak - dwaj bracia nie utrzymują kontaktów ze sobą, jeden zostaje złapany na jeździe po pijanemu i zrzuca winę na brata, który o tym nie wie. Policja nie sprawdza żadnych dokumentów i niewinny kierowca traci prawo jazdy. W poniedziałek sprawę próbował rozwikłać sąd, pomógł w tym też reporter "Faktów" TVN.

Jego brat jechał po pijanemu, podczas kontroli podał się za niego. Pan Mariusz musi walczyć o uniewinnienie

Jego brat jechał po pijanemu, podczas kontroli podał się za niego. Pan Mariusz musi walczyć o uniewinnienie

Źródło:
Fakty TVN

To nie jest problem wszystkich rodzących kobiet i wszystkich porodówek. Jednak mogłoby się wydawać, że był czas, by tę lekcję odrobić. Niestety, ból i brak empatii to wciąż doświadczenie zbyt wielu kobiet. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. 

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Źródło:
Fakty TVN

Jest projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one między innymi Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua czy Mariusza Kamińskiego. Komisja swoje prace rozpoczęła w lutym. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania rządzącej koalicji w sprawie rozliczania nieprawidłowości z czasów rządów PiS. 50 procent respondentów na to pytanie odpowiedziało twierdząco.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad połowa ankietowanych Polaków (53 proc.) negatywnie ocenia prace podkomisji smoleńskiej, której szefem był poseł PiS Antoni Macierewicz. Tak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Jest też zawiadomienie do prokuratury dotyczące Antoniego Macierewicza w sprawie programu Karkonosze, czyli zakupu wspólnie z innymi państwami samolotu do tankowania w powietrzu. Macierewicz podjął jednoosobowo decyzję, by wycofać się z programu.

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Karol Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko obywatela Jarosława Kaczyńskiego, który sam zdecydował, kogo Prawo i Sprawiedliwość ma poprzeć, bo wstydzi się ośmiu lat rządów - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister klimatu, rzecznik PSL Miłosz Motyka. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) oceniła, że "PiS-owski szyld jest celowo schowany i nie można pozwolić zapomnieć o tym wyborczyniom i wyborcom". Oboje odnieśli się też do wyniku sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

"Szyld jest celowo schowany"

"Szyld jest celowo schowany"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Naukowcy i aktywiści często są sfrustrowani, że politycy nie słuchają ich w sprawie klimatu. Ale pojawił się promyk nadziei. W weekend na szczycie klimatycznym w Baku udało się osiągnąć porozumienie o zwiększeniu środków dla biedniejszych krajów na ochronę klimatu. - Wiele kwestii, które musimy poprawić, może nie nadaje się na nagłówki w mediach, ale są kołami ratunkowymi dla miliardów ludzi - zwracał uwagę Simon Stiell, sekretarz wykonawczy ONZ do spraw zmian klimatu. 

Zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku. Co udało się wynegocjować?

Zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku. Co udało się wynegocjować?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS