Spór o poprawki i oskarżenia o obstrukcję. Fundusz odbudowy czeka na ratyfikację Senatu

12.05.2021 | Spór o poprawki i oskarżenia o obstrukcję. Fundusz odbudowy czeka na ratyfikację Senatu
12.05.2021 | Spór o poprawki i oskarżenia o obstrukcję. Fundusz odbudowy czeka na ratyfikację Senatu
Paweł Płuska | Fakty TVN
12.05.2021 | Spór o poprawki i oskarżenia o obstrukcję. Fundusz odbudowy czeka na ratyfikację SenatuPaweł Płuska | Fakty TVN

Za ponad dwa tygodnie Senat ma zająć się ustawą o ratyfikacji funduszu odbudowy. Decyzję marszałka Tomasza Grodzkiego krytykuję partia rządząca, a polityczny spór toczy się teraz głównie o to, czy do ustawy można składać poprawki.

Czas w sprawie ratyfikacji funduszu odbudowy nagle zaczął mieć znaczenie, choć niecały miesiąc temu słyszeliśmy, że nie trzeba się spieszyć. Teraz jest inaczej. Od momentu, gdy marszałek Grodzki ogłosił, że Senat wprawdzie zajmie się ratyfikacją funduszu na obecnym posiedzeniu, ale to posiedzenie będzie miało dwutygodniową przerwę.

- Mistrzostwa świata w obstrukcji senackiej i w takiej hipokryzji, bo marszałek Grodzki wyjdzie teraz i powie "no jak to, przecież rozpatrzymy ratyfikację na tym posiedzeniu" – uważa Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z KP PiS.

- W międzyczasie odbędą się liczne komisje, prawdopodobnie jeszcze jedno wysłuchanie społeczne i 27 (maja – przyp. red.) będziemy decydować – przekazał Tomasz Grodzki, marszałek Senatu z PO.

Chociaż politycy PiS przyznają, że szybka ratyfikacja niczego nie zmieni, choćby dlatego, że wiele innych państw Unii też jeszcze funduszu nie ratyfikowało, to jednak domagają się, by ustawa przeszła przez Senat szybko i bez poprawek, bo - jak twierdzą - być ich nie może.

Druga strona sporu ma inne zdanie.

- Mamy opinię (prawną – przyp. red.), że oczywiście do każdej ustawy Sejm i Senat mogą zgłaszać poprawki. Jeżeli nie moglibyśmy zgłaszać, to marszałek Sejmu nie powinna poddawać poprawek w Sejmie pod głosowania, a je poddała – przekonuje prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Spór na opinie

Za jedną z poprawek głosował nawet prezes Kaczyński, ale dziś politycy PiS powołują się między innymi na opinię sędziego, którego dotąd raczej krytykowali, niż uznawali za autorytet – byłego wiceprezesa TK Stanisława Biernata, który w wywiadzie dla OKO.press powiedział, że dotąd wśród konstytucjonalistów była zgoda co do tego, że ustawa ratyfikacyjna powinna składać się z dwóch elementów – zgody na ratyfikację i daty wejścia w życie.

- Profesor Stanisław Biernat, profesor prawa europejskiego, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego powiedział, że absolutnie ratyfikacja powinna zostać przyjęta bez poprawek – podkreśla senator PiS Marek Pęk.

Profesor Biernat wyraził także opinię, że razem z ratyfikacją powinna zostać uchwalona odrębna ustawa wdrażająca Krajowy Plan Odbudowy – z przepisami dotyczącymi treści planu i procedury jego kontroli.

Z drugiej strony prezentowane są przez senatora Marcina Bosackiego ekspertyzy dostarczone przez zespół do spraw konstytucyjności ustaw, który działa przy marszałku Senatu. - Mamy ekspertyzę sześciu wybitnych prawników, że możemy do ustawy ratyfikacyjnej dodawać poprawki, uzupełnienia, być może w formie preambuły na przykład – mówi Marcin Bosacki, senator z PO.

Senackie rozmowy, wysłuchania strony społecznej i samorządowców już się rozpoczęły.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS