"Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

09.05.2021 | "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"
09.05.2021 | "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
09.05.2021 | "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

21 prezydentów państw członkowskich UE, w tym Andrzej Duda, pozytywnie wypowiedziało się o projekcie europejskim w Dniu Europy, który obchodzony jest 9 maja. To wyjątkowa sytuacja, bo politycy obozu rządzącego o Unii Europejskiej często mówią źle. Spadek zaufania Polaków do UE widać w badaniach Komisji Europejskiej. - Gdyby PiS porządził jeszcze kilka lat i mielibyśmy przeprowadzić referendum, tak jak Wielka Brytania, to obawiałabym się o jego wynik - komentuje posłanka PO Izabela Leszczyna.

To od początku to był projekt wyjątkowy w skali świata. Co roku w Dniu Europy odbywały się parady. Pandemia odebrała możliwość ulicznego świętowania, co nie znaczy, że odebrała radość z członkostwa w Unii Europejskiej.

W specjalnym liście 21 prezydentów napisało, że "projekt europejski to projekt pokoju i pojednania. Był taki od samego początku i takim pozostaje również dzisiaj. Opowiadamy się za wspólną wizją strategiczną dla Europy, Europy całej, wolnej, zjednoczonej i pokojowej".

List prezydentów, pod którym podpisał się również Andrzej Duda, to wyznanie wiary w integrację europejską. We wrześniu 2018 roku prezydent o Unii mówił w nieco innym tonie - jako o "wyimaginowanej wspólnocie".

Także kolejni premierzy rządu Zjednoczonej Prawicy umniejszali znaczenie Unii Europejskiej. Beata Szydło wyprowadziła flagi europejskie z sali konferencyjnej, a Mateusz Morawiecki miał wiele antyunijnych wystąpień. - Praworządność i łamanie praworządności stały się w Unii Europejskiej pałką propagandową - mówił w listopadzie 2020 roku. - Środki unijne są ważne. (...) One pomagają nam odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości - podkreślał w październiku 2018 roku.

Spada zaufanie Polaków do UE

- Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej - uważa Anna Radwan, założycielka Instytutu In.Europa.

Efekt widać w badaniach nastrojów w państwach członkowskich zlecanych przez Komisję Europejską. Tylko połowa Polaków ufa dziś Unii Europejskiej. 38 procent nie ufa, a 12 procent nie ma zdania. Tylko od zeszłego roku wskaźnik zaufania do Unii spadł w naszym kraju o 6 punktów procentowych, najwięcej z całej wspólnoty. W Portugalii, we Włoszech i na Litwie Unii ufa co najmniej 70 procent mieszkańców. Z kolei Polacy mają więcej zaufania do Unii niż Niemcy, Francuzi czy Grecy.

Ten wynik to dla Polski jeszcze nie katastrofa, ale dzwonek alarmowy. - Dopóki będzie rząd PiS-owski, dopóty będzie szczucie na Unię Europejską - twierdzi Leszek Miller, europoseł i były premier. Posłanka PO Izabela Leszczyna przypomina, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest w ciągłym konflikcie z instytucjami europejskimi.

Władza odpowiada, że to Unia Europejska odeszła od swoich wartości i wtrąca się w nie swoje sprawy - głównie zmiany dokonywane w wymiarze sprawiedliwości. - Unia Europejska uzurpuje sobie czasami prawo do ingerowania w wewnętrzne sprawy suwerennych jednak państw - przekonuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Opozycja uważa, że spór rządu z Unią podkopuje euroentuzjam Polaków, a później, tak jak w Wielkiej Brytanii, będzie już za późno. - Gdyby PiS porządził jeszcze kilka lat i mielibyśmy przeprowadzić referendum, tak jak Wielka Brytania, to obawiałabym się o jego wynik - komentuje Izabela Leszczyna.

- Żadnego referendum o wychodzeniu z Unii nie będzie i nawet nie będzie to używane jako straszak - uspokaja europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Rząd PiS bardzo sobie ceni unijne fundusze, także na chodniki. - Obecna władza bardzo sprytnie korzysta z Unii Europejskiej, korzysta przede wszystkim ze wsparcia finansowego, o czym często zapomina informować - podkreśla Anna Radwan.

Na plakatach i bilbordach o nowym unijnym budżecie i funduszu odbudowy brak jest informacji, skąd pochodzą te pieniądze. Nie ma ani jednego słowa o Unii Europejskiej.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS