Macron kontra Le Pen. Co historia drugiej tury mówi o nadchodzącym rozstrzygnięciu?


Debata telewizyjna może zdecydować, kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich we Francji: Emmanuel Macron, który w pierwszej turze zdobył najwięcej głosów, czy Marine Le Pen, która tak blisko zwycięstwa jeszcze nigdy nie była.

Prezydent Emmanuel Macron w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zmierzy się ze związaną ze skrają prawicą Marine Le Pen. - Jeśli skrajna prawica wygra, Europa będzie skończona, a Ukraina nie odzyska niepodległości - ostrzega Claire O'Petit, deputowana z partii Republiko Naprzód!.

Pomimo przewagi po pierwszej turze głosowania prezydent Macron tonuje nastroje i przypomina, że do ostatecznego rozstrzygnięcia jeszcze daleko. - Nie łudźcie się, nic nie jest przesądzone. Debata, którą będziemy mieć w ciągu najbliższych dwóch tygodni, jest decydująca dla naszego kraju i Europy - mówił w niedzielę Macron.

W pierwszej turze Emmanuel Macron miał 4-procentową przewagę nad Marine Le Pen. Bardzo dobry wynik zanotował skrajnie lewicowy Jean-Luc Melenchon. Reszta kandydatów może mówić o klęsce. - W tym decydującym dla przyszłości narodu momencie nic nie powinno być takie, jak dawniej. Dlatego chcę dotrzeć do tych, którzy chcą pracować dla Francji. Jestem gotów wymyślić coś nowego, aby pogodzić różne przekonania i wrażliwości - zapewnia Macron.

Przed Macronem i jego sztabem zostały niecałe dwa tygodnie bardzo ciężkiej pracy, by utrzymać przewagę i wygrać drugą kadencję. To nie udało się francuskim prezydentom od dwudziestu lat. Ostatnim urzędującym prezydentem, który wygrał w drugiej turze, był Jacques Chirac w 2002 roku. Zarówno Nicolas Sarkozy, jaki i Francois Hollande zakończyli swoje rządy po pierwszej kadencji.

To samo starcie, inne okoliczności

Do starcia Marine le Pen i Emmanuela Macrona doszło już w trakcie poprzednich wyborów. Wtedy obydwoje po raz pierwszy spotkali się w drugiej turze. Teraz można mówić o powtórce, ale okoliczności są zupełnie inne. Partie radykalne, w tym Zjednoczenie Narodowe Le Pen, urosły w siłę. Rywalka Emmanuela Macrona, chcąc przekonać do siebie jak najwięcej Francuzów, stara się im pokazać, że już nie jest radykalna.

- Stawką głosowania 24 kwietnia będzie wybór rodzaju społeczeństwa, a nawet cywilizacji. W ciągu pięciu lat przywrócę we Francji porządek, który umożliwi jej zajęcie ważnego miejsca w XXI wieku - przekonuje Marine le Pen.

Skrajnie lewicowy Jean-Luc Mélenchon, związany z socjalistyczną partią Niepokorna Francja, po aneksji Krymu nazywał Ukraińców nazistami. Nie uważa on Putina za dyktatora, ale za autokratę. Przestrzegł on jednak swoich zwolenników, aby w drugiej turze nie oddawali głosu na kandydatkę Zjednoczenia Narodowego, ale zarazem nie poparł on Emmanuela Macrona. Poparcie urzędującemu prezydentowi przekazała za to większość innych kandydatów.

Kluczowe dwa tygodnie

Przed pierwszą turą prezydent Macron był skupiony na tym, co dzieje się w Europie, co Putin robi Ukraińcom. To się Francuzom podobało, ale wskazują oni też na problemy krajowe - między innymi na galopującą inflację i bezpieczeństwo.

Teraz Emmanuel Macron rusza w kampanijną trasę. Na początek wybrał północ - przemysłową twierdzę Marine Le Pen. Następny przystanek to Strasburg, gdzie wysoki wynik zanotował Jean-Luc Melenchon. To, w którym kierunku w najbliższym czasie pójdzie Francja, rozstrzygnie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS