Eksperci krytykują pomysł Ziobry. "Klaps penitencjarny przydałby się pomysłodawcom"

29.04.2018 | Eksperci krytykują pomysł Ziobry. "Klaps penitencjarny przydałby się pomysłodawcom"
29.04.2018 | Eksperci krytykują pomysł Ziobry. "Klaps penitencjarny przydałby się pomysłodawcom"
Renata Kijowska | Fakty TVN
29.04.2018 | Eksperci krytykują pomysł Ziobry. "Klaps penitencjarny przydałby się pomysłodawcom"Renata Kijowska | Fakty TVN

"Klaps penitencjarny", czyli piętnaście dni więzienia za drobne przestępstwa - to jedna z propozycji ministra Zbigniewa Ziobry. Szef resortu sprawiedliwości tłumaczy, że ma już dość zbyt częstych kar w zawieszeniu. Dlatego to zawieszenie ma się zaczynać od "klapsa" - który ma być zarazem łagodny i wstrząsający.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby wyrok kary w zawieszeniu dla drobnego przestępcy wciąż był możliwy, ale dopiero po tym, jak winny poczuje smak uwięzienia. - Polskie sądy należą do najbardziej wyrozumiałych wobec groźnych bandytów. Chcemy to zmienić - zapowiedział w środę Zbigniew Ziobro, a minister Marcin Warchoł precyzował, że chodzi o to, by "wymierzyć ten tak zwany klaps penitencjarny, żeby sprawca poczuł na własnej skórze, co to znaczy więzienie".

Nauczka ma być dla tych, którzy zostali skazani po raz pierwszy na karę nie wyższą niż półtora roku więzienia w zawieszeniu. Ma trwać piętnaście dni. - Za każdym razem, kiedykolwiek tam przebywałem, nie wyniosłem nic dobrego stamtąd - tak pomysł ocenia Janusz Wróbel, były więzień, a obecnie pastor chrześcijańskiej wspólnoty bezdomnych "Dom Łazarza". Były więzień opowiada też, że z każdej odbytej kary więzienia wyniósł bardzo dużo złego.

Zdaniem wielokrotnie karanego za drobne przestępstwa, "klaps" może nauczyć rzeczy takich jak np.: "jak omijać zabezpieczenia alarmowe, jak pokonywać zamki, jak pokonywać różne przeszkody". - Przecież fachowcy się spotykają - tłumaczy.

Eksperci krytykują

- Klaps penitencjarny przydałby się bardzo pomysłodawcom - twierdzi z kolei dr Paweł Moczydłowski, kryminolog i ekspert ds. więziennictwa i dodaje, że takie rozwiązanie będzie generowało olbrzymie koszty, m.in. dlatego, że osadzony musi przejść gruntowne badania, trzeba wydać mu odzież i środki czystości. - W wypadku kierowania do więzienia zdemoralizowanych, to pójście do wiezienia to jest dawanie kolejnych "gwiazdek na pagony" - zauważa. Tych niezdemoralizowanych dwutygodniowy pobyt w więzieniu może załamać, a nie odstraszyć.

Ale są też inne wady pomysłu resortu sprawiedliwości. - Kara ma funkcję odstraszającą w izolacji więziennej wtedy, kiedy jest nieuchronna. Przecież skuteczność naszych służb w karaniu pozostawia wiele do życzenia - ocenia pomysł dr Jerzy Kahlan, psycholog penitencjarny.

Co więc sugerują eksperci? - Za znaczenie bardziej efektywną karę uważałbym karę ograniczenia wolności, polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne - mówi Krzysztof Olkowicz, były dyrektor Służby Więziennej w Koszalinie i pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Dziś sądy bardzo rzadko ją stosują - dodaje.

- Jeżeli ktoś narozrabiał, coś drobnego ukradł - mówimy o tych drobnych rzeczach - powinien to zadośćuczynić, odpracować, żeby społeczeństwo coś konkretnego miało - zgadza się były więzień, Janusz Wróbel. Dziś w więzieniach, które są zapełnione w niemal 93 procentach, przebywa 75 tysięcy osób. Projekt zaostrzenia kar wkrótce trafi do Sejmu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS