"Policjant zawsze jest na służbie". Dymisje w lubuskiej policji

22.06.2018 | "Policjant zawsze jest na służbie". Dymisje w lubuskiej policji
22.06.2018 | "Policjant zawsze jest na służbie". Dymisje w lubuskiej policji
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.06.2018 | "Policjant zawsze jest na służbie". Dymisje w lubuskiej policjiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Kilkanaście dymisji w lubuskiej policji i prokuratorskie śledztwo w sprawie śmierci szefa policyjnych antyterrorystów. Dowódca wypadł przez okno w czasie imprezy kadry kierowniczej. - Czas wolny niczego nie tłumaczy, policjant zawsze jest na służbie - grzmi minister Brudziński.

Co najmniej cztery razy minister usłyszał w piątek pytanie "czy możemy porozmawiać o Świnoujściu?". Brak odpowiedzi może sugerować, że czwartkowe dymisje w policji były ostatnimi.

- Kiedy brakuje odpowiedzialności za powierzonych funkcjonariuszy, to takie trudne decyzje będą podejmowane - stwierdza, próbując zamknąć sprawę, Joachim Brudziński.

Na przedwakacyjnej odprawie ze służbami zabrakło polityka, który rzadko opuszcza podobne uroczystości. Chodzi o wiceministra Jarosława Zielińskiego, człowieka, który nadzoruje policję, oraz którego dymisji, po śmierci policjanta w Świnoujściu, żąda opozycja.

- Czas przestać udawać, że wszystko jest w porządku. Czas, by ludzie odpowiedzialni za katastrofę w policji odeszli z polskiego życia publicznego - mówi Marcin Kierwiński z PO.

Wielokrotne wpadki, a dymisji brak

To Jarosław Zieliński odpowiada za kadry w policji. Także za szefostwo lubuskiej policji, które wczoraj zostało odwołane, bo zginął tu szef lubuskich antyterrorystów. W czasie imprezy, w której brali udział policjanci.

Szef MSW mógłby złożyć wniosek o dymisję Jarosława Zielińskiego i nie musiałby długo szukać uzasadnienia. Z tego, że zaangażowano policyjny helikopter, by sypać konfetti na wizytę wiceministra, a wcześniej zaangażowano policjantów, by to konfetti wycinali, można było jeszcze pobłażliwie drwić.

Z tego, że wiceminister uroczyście wręczał kluczyki do nowego radiowozu, choć ten już był w użyciu, również. Ale z karuzeli na kluczowych stanowiskach w policji i nietrafionych nominacji nikt już się nie śmiał.

"Premier ma zaufanie do kierownictwa MSW"

Tak samo nikt się nie śmiał z kolejnych kolizji limuzyn Biura Ochrony Rządu, obecnie Służby Ochrony Państwa. Dymisja Zielińskiego wydawała się przesądzona, niemal oczywista, po śmierci Igora Stachowiaka. Fakt, że wiceminister wówczas nie stracił stanowiska, oznaczał, że jego pozycja w partii jest tą z gatunku "nie do ruszenia". Nawet dziś, nawet po tym, co wydarzyło się w Świnoujściu.

- Premier ma zaufanie do kierownictwa MSW - ucina sprawę Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wiceminister Zieliński unikał odpowiedzi o swoją odpowiedzialność polityczną za każdym razem, gdy takie pytanie było uzasadnione. W piątek również.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS