Puste ławy i brak prezydenta. Tak Sejm pracuje nad zmianami w sądach

06.12.2017 | Puste ławy i brak prezydenta. Tak Sejm pracuje nad zmianami w sądach
06.12.2017 | Puste ławy i brak prezydenta. Tak Sejm pracuje nad zmianami w sądach
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
06.12.2017 | Puste ławy i brak prezydenta. Tak Sejm pracuje nad zmianami w sądachKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Jest to chwila tragiczna - tak mówiła prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, podczas sejmowej dyskusji o ustawach o sądach. W środę rozpoczęło się drugie czytanie prezydenckich projektów, które zostały mocno zmienione przez posłów PiS w ramach poprawek. A przeciwko zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa i SN odbyły się protesty w kilku polskich miastach.

Nie ma żadnego racjonalnego usprawiedliwienia dla widoku pustych sejmowych krzeseł, gdy ważą się losy polskich sądów. Grupka posłów PiS-u, świecące pustką ławy rządowe i trochę bardziej zmobilizowana opozycja. Gdy przemawiała pierwsza prezes Sądu Najwyższego słychać było echo - tak w środę wyglądała sala sejmowa.

- Dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i dla polskiego parlamentaryzmu jest to chwila tragiczna - grzmiała z sejmowej mównicy prof. Małgorzata Gersdorf.

Najczęściej przywoływanym był pusty fotel prezydenta, bo to do Andrzeja Dudy lada dzień trafią do podpisu uchwalone nowe ustawy o sądach. - Zapytam pana prezydenta, jako strażnika konstytucji. Jakiej konstytucji pan broni? - mówiła prof. Gersdorf.

"Łamiecie konstytucję świadomie"

Podczas sejmowej dyskusji posłowie opozycji apelowali o wstrzymanie prac nad reformą sądownictwa. - Te puste krzesło jest symboliczne. Panie prezydencie jest jeszcze czas na wycofanie tych ustaw - apelował Krzysztof Truskolaski, poseł Nowoczesnej.

W podobnym tonie prezydenckie projekty ustaw ocenia Sąd Najwyższy i Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednak nadzieje na to, że prezydent wycofa ustawy, które sam do Sejmu przysłał, a potem ich treść zmieniło Prawi i Sprawiedliwość, umarła gdy głos zabrał człowiek Andrzeja Dudy.

- Ogromna większość społeczeństwa przedłożenia prezydenckie, jeżeli chodzi o realną zmianę wymiaru sprawiedliwości - wyjaśniał Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Nadchodzi rewolucja

W chwili gdy Andrzej Duda podpisze się pod ustawami, w SN powstanie nowa izba z ogromnymi wpływami ministra sprawiedliwości. Będzie ona dyscyplinować sędziów.

Dzięki nowym przepisom politycy wybiorą sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, która miała pilnować, aby politycy do sądów się nie wtrącali. Zmiany nastąpią też w Sądzie Najwyższym, w którym rękami polityków dokona się kadrowa rewolucja.

- Łamiecie konstytucję świadomie. Będziecie przed tym trybunałem odpowiadać i to surowo - ostrzegał Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów.

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, który przewodniczy sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka pilnował, aby sądowy przewrót dokonał się po myśli partii rządzącej. - Państwa zdaniem wymiar sprawiedliwości jest apolityczny wtedy, kiedy ściśle współpracuje z państwem - odpowiadał opozycji Piotrowicz.

Jego przeszłość przypomniał poseł PO Robert Kropiwnicki: - To kpina z wysokiej izby, kiedy prokurator, który oskarżał w stanie wojennym, mówi nam o zasadach sprawiedliwości społecznej.

"Mimo to nie ustąpimy"

Finisz prac nad ustawami to koniec złudzeń opozycji, środowisk sędziowskich i tych, którzy latem wyszli na ulicę, bo uważali, że w demokracji politycy powinni się trzymać z dala od sędziów. Po lipcowych wetach wydawało im się, że znaleźli sojusznika w prezydencie.

Tyle że potem Andrzej Duda we wrześniu przedstawił swoje projekty. One tylko trochę mniej uzależniały sądy od polityków. Później zaczęły się jeszcze negocjacje z prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim. i tajne narady w Belwederze, których efektem są dwa prezydenckie projekty ustawy niemal identyczne, jak te zawetowane w lipcu.

Protesty, które towarzyszą temu ostatniemu aktowi prac nad ustawami o sądach, raczej nie wpłyną już na decyzje prezydenta tak, jak wpłynęły protesty lipcowe. - Walka o demokrację i praworządność dla mnie trwa już 50 lat. I mimo to nie ustąpimy - mówił podczas poniedziałkowych protestów Krzysztof Łoziński, lider Komitetu Obrony Demokracji.

Jeśli prezydent nie będzie zwlekał z podpisem rewolucja kadrowa w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa ruszy wkrótce po nowym roku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS