"Będą się tego bardzo wstydzić"

07.02.2020 | "Będą się tego bardzo wstydzić"
07.02.2020 | "Będą się tego bardzo wstydzić"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
07.02.2020 | "Będą się tego bardzo wstydzić"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Profesor z Orderem Orła Białego to symbol zasad, ale za dobrej zmiany najwyraźniej zasadą jest taki symbol podważać. Zbigniew Ziobro zwraca profesorowi Strzemboszowi uwagę, ale to na reformę Ziobry uwagę zwróciła Unia i jej najważniejsze prawnicze ciała.

Maciej Nawacki podarł projekt sędziowskiej uchwały. Takimi gestami można przejść do historii i do obozu dobrej zmiany. - Władza sądownicza nie jest niezależna od suwerena - mówi Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Takiego pokazu siły jeszcze nie było. Połączonego z dobrym samopoczuciem, skoro "ustawę represyjną" Maciej Nawacki nazywa "walentynkową" i wydaje taką opinię o Izbie Dyscyplinarnej, która nie jest sądem według Sądu Najwyższego: - Nie ma bardziej niezależnego sądu niż Izba Dyscyplinarna - zapewnia Nawacki.

Niezależność deklarowana jest również przez Adama Tomczyńskiego z Izby Dyscyplinarnej. Apeluje on, żeby sędziowie odłożyli politykę. Te wielkie słowa o apolityczności to tylko deklaracje Adama Tomczyńskiego. Jak się okazuje - to tylko słowa. - Pan prezes Kaczyński mówił, że nie mamy ludzi. Ależ oczywiście, że macie państwo ludzi i to takich, którzy są znakomici merytorycznie, którzy sprzyjają temu rządowi, a przynajmniej nie protestują przeciwko niemu, a ja bym powiedział śmiało "sprzyjają" - mówił w 2017 roku Adam Tomczyński.

Adam Tomczyński po takich słowach doczekał się ceremonii powołania do Izby Dyscyplinarnej i teraz nakłada kary na sędziów zarzucając im upolitycznienie. Kiedyś dyscyplinował "stary PZPN" - o czym przypomina Zbigniew Boniek, a każdy wie z czym się kojarzy stwierdzenie "stary PZPN". Z wszechobecną korupcją.

Prezydentowi to nie przeszkadzało. Tak, jak to, że Zbigniew Ziobro dostał uprawnienia, by mianować rzecznikiem dyscypliny na przykład Przemysława Radzika. To on dyscyplinuje sędziów. Ma w teorii dbać o ich bezstronność. To autorytet i elita dobrej zmiany w sądach. Tak samo jak sędzia Nawacki.

"To nie są nowe autorytety"

- Godność zawodu sędziego nie polega na tym, że jest bezkarny. Tylko, że godność zawodu sędziego polega na tym, że ma się zachowywać w sposób godny - mówił Andrzej Duda w 2018 roku.

Autorytetem prawnym prezydenta, który mianował takich sędziów, musiał być profesor Jan Zimmermann, skoro kiedyś Andrzej Duda wybrał go na swojego promotora. Teraz promotor jest przerażony działaniami władzy, w tym prezydenta, wobec sądów i sędziów.

- Z panem prezydentem Dudą nie mam żadnego kontaktu, bo dwa, trzy lata temu, gdzieś w połowie kadencji, on zablokował numer telefonu i adres mailowy, na który ja do niego przedtem pisywałem i dzwoniłem - opowiada profesor Jan Zimmermann z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla Zbigniewa Ziobry autorytetem nie jest nawet 89-letni Adam Strzembosz. Ma piękny życiorys, za komuny stał po stronie Solidarności, mimo represji. Teraz jest przeciw represjom wobec sędziów.

- Dalsze funkcjonowanie tej izby w moim przekonaniu jest działaniem przestępczym - mówił profesor Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Słowa profesora Strzembosza skomentował Zbigniew Ziobro. Nazwał je "niemądrymi" i "nieprawdziwymi". Minister mówi o wypowiedziach profesora z Orderem Orła Białego od Bronisława Komorowskiego. Lech Kaczyński z kolei dał Adamowi Strzemboszowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi i działalność państwową.

- Powinien z pokorą przyznać i powiedzieć, że poniósł ciężką porażkę, a zamiast tego idzie w zaparte i oskarża wszem i wobec i mówi rzeczy niestety niemądre - dodaje Zbigniew Ziobro.

- To nie są nowe autorytety. Bo gdyby to były nowe autorytety, to podpierałyby swoją argumentację jakąś racjonalnością, a w tym nie ma żadnej racjonalności. Jest tylko, po prostu, wola - uważa profesor Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

- Będą się tego bardzo wstydzić - kwituje Adam Strzembosz.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS