"Będą się tego bardzo wstydzić"

07.02.2020 | "Będą się tego bardzo wstydzić"
07.02.2020 | "Będą się tego bardzo wstydzić"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
07.02.2020 | "Będą się tego bardzo wstydzić"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Profesor z Orderem Orła Białego to symbol zasad, ale za dobrej zmiany najwyraźniej zasadą jest taki symbol podważać. Zbigniew Ziobro zwraca profesorowi Strzemboszowi uwagę, ale to na reformę Ziobry uwagę zwróciła Unia i jej najważniejsze prawnicze ciała.

Maciej Nawacki podarł projekt sędziowskiej uchwały. Takimi gestami można przejść do historii i do obozu dobrej zmiany. - Władza sądownicza nie jest niezależna od suwerena - mówi Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Takiego pokazu siły jeszcze nie było. Połączonego z dobrym samopoczuciem, skoro "ustawę represyjną" Maciej Nawacki nazywa "walentynkową" i wydaje taką opinię o Izbie Dyscyplinarnej, która nie jest sądem według Sądu Najwyższego: - Nie ma bardziej niezależnego sądu niż Izba Dyscyplinarna - zapewnia Nawacki.

Niezależność deklarowana jest również przez Adama Tomczyńskiego z Izby Dyscyplinarnej. Apeluje on, żeby sędziowie odłożyli politykę. Te wielkie słowa o apolityczności to tylko deklaracje Adama Tomczyńskiego. Jak się okazuje - to tylko słowa. - Pan prezes Kaczyński mówił, że nie mamy ludzi. Ależ oczywiście, że macie państwo ludzi i to takich, którzy są znakomici merytorycznie, którzy sprzyjają temu rządowi, a przynajmniej nie protestują przeciwko niemu, a ja bym powiedział śmiało "sprzyjają" - mówił w 2017 roku Adam Tomczyński.

Adam Tomczyński po takich słowach doczekał się ceremonii powołania do Izby Dyscyplinarnej i teraz nakłada kary na sędziów zarzucając im upolitycznienie. Kiedyś dyscyplinował "stary PZPN" - o czym przypomina Zbigniew Boniek, a każdy wie z czym się kojarzy stwierdzenie "stary PZPN". Z wszechobecną korupcją.

Prezydentowi to nie przeszkadzało. Tak, jak to, że Zbigniew Ziobro dostał uprawnienia, by mianować rzecznikiem dyscypliny na przykład Przemysława Radzika. To on dyscyplinuje sędziów. Ma w teorii dbać o ich bezstronność. To autorytet i elita dobrej zmiany w sądach. Tak samo jak sędzia Nawacki.

"To nie są nowe autorytety"

- Godność zawodu sędziego nie polega na tym, że jest bezkarny. Tylko, że godność zawodu sędziego polega na tym, że ma się zachowywać w sposób godny - mówił Andrzej Duda w 2018 roku.

Autorytetem prawnym prezydenta, który mianował takich sędziów, musiał być profesor Jan Zimmermann, skoro kiedyś Andrzej Duda wybrał go na swojego promotora. Teraz promotor jest przerażony działaniami władzy, w tym prezydenta, wobec sądów i sędziów.

- Z panem prezydentem Dudą nie mam żadnego kontaktu, bo dwa, trzy lata temu, gdzieś w połowie kadencji, on zablokował numer telefonu i adres mailowy, na który ja do niego przedtem pisywałem i dzwoniłem - opowiada profesor Jan Zimmermann z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla Zbigniewa Ziobry autorytetem nie jest nawet 89-letni Adam Strzembosz. Ma piękny życiorys, za komuny stał po stronie Solidarności, mimo represji. Teraz jest przeciw represjom wobec sędziów.

- Dalsze funkcjonowanie tej izby w moim przekonaniu jest działaniem przestępczym - mówił profesor Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Słowa profesora Strzembosza skomentował Zbigniew Ziobro. Nazwał je "niemądrymi" i "nieprawdziwymi". Minister mówi o wypowiedziach profesora z Orderem Orła Białego od Bronisława Komorowskiego. Lech Kaczyński z kolei dał Adamowi Strzemboszowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi i działalność państwową.

- Powinien z pokorą przyznać i powiedzieć, że poniósł ciężką porażkę, a zamiast tego idzie w zaparte i oskarża wszem i wobec i mówi rzeczy niestety niemądre - dodaje Zbigniew Ziobro.

- To nie są nowe autorytety. Bo gdyby to były nowe autorytety, to podpierałyby swoją argumentację jakąś racjonalnością, a w tym nie ma żadnej racjonalności. Jest tylko, po prostu, wola - uważa profesor Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

- Będą się tego bardzo wstydzić - kwituje Adam Strzembosz.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN