Definicja gwałtu w Kodeksie karnym do zmiany. "W tej chwili mamy domniemanie zgody"

Źródło:
Fakty TVN
Definicja gwałtu w Kodeksie karnym do zmiany. W tej chwili mamy domniemanie zgody"
Definicja gwałtu w Kodeksie karnym do zmiany. W tej chwili mamy domniemanie zgody"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Definicja gwałtu w Kodeksie karnym do zmiany. W tej chwili mamy domniemanie zgody"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Amnesty International znowu upomina się o bezpieczeństwo Polek i to nie jedyna organizacja, która walczy o zmianę definicji gwałtu. Ta obecna pomaga sprawcy, a krzywdzi ofiarę - podkreślają autorki projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu. Zmiana władzy daje nadzieję na zmianę podejścia. Sejmowe prace nad projektem mają ruszyć na dniach.

"Zajmijcie się w końcu bezpieczeństwem kobiet" - to apel Amnesty International do przyszłego polskiego rządu. - Jest kontynuacją naszego apelu, który składamy do kolejnych już rządów Polski, natomiast mamy nadzieję, że tym razem się uda - mówi Agnieszka Dąbrowiecka z Amnesty International.

Szansę na zmianę widzą też posłanki Lewicy, które złożyły już w Sejmie projekt ustawy o zmianie definicji gwałtu, bo ta obecna - jak podkreślają - pomaga sprawcy, a krzywdzi ofiarę. - W tej chwili mamy domniemanie zgody. Co to jest domniemanie zgody? To znaczy, że zakładamy z góry, że kobieta chce - wyjaśnia Danuta Wawrowska, prawniczka, współautorka projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu.

Obecna definicja gwałtu pochodzi z poprzedniego wieku. W kodeksie z 1932 roku brzmiała tak: "Kto przemocą, groźbą bezprawną albo podstępem doprowadza inną osobę do poddania się czynowi nierządnemu (...) podlega karze więzienia". A jak brzmi teraz? - "czyn nierządny" zmieniono na "obcowanie płciowe". - Ta definicja tak naprawdę nie obejmuje większości sytuacji, które nazywamy gwałtami - podkreśla Joanna Gzyra-Iskandar z Fundacji Feminoteka.

Czytaj również: Były policjant był oskarżony o gwałt i wykorzystywanie seksualne zatrzymanych. Usłyszał wyrok

Aby polskie prawo gwałt uznało za gwałt, ofiara powinna się bronić, stawiać opór, krzyczeć, szarpać i bić. - W wielu wypadkach po prostu jest tak, że ofiara nie broni się, bo ona nie wie, co jeszcze z nią sprawca może więcej zrobić - może ją na przykład zabić - wskazuje Wawrowska.

Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Założyła je Fundacja Feminoteka bez wsparcia od rządu
Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Założyła je Fundacja Feminoteka bez wsparcia od rządu

Chcą też podniesienia dolnej granicy kary

Gwałt to brak zgody na seks - tak w skrócie definiuje to Konwencja stambulska. Polska już dawno powinna to wdrożyć, tak jak zrobiły to inne państwa - zwraca uwagę Amnesty International. - To się dzieje. W tym momencie co najmniej 10 państw już zmieniło definicję - między innymi są to Niemcy, Belgia, Irlandia, Islandia, Szwecja, Malta, Grecja - wylicza Dąbrowiecka.

Autorki projektu szacują, że co dziesiąty gwałciciel trafia przed oblicze sprawiedliwości, a do więzienia - co setny. Dlatego chcą też podnieść dolną granicę kary z dwóch do trzech lat więzienia. Wtedy o wiele trudniej będzie wydawać wyroki w zawieszeniu, które teraz są powszechne. - Żeby przestępstwo zgwałcenia w końcu się stało zbrodnią, tak jak w całym cywilizowanym świecie. U nas, w Polsce, jest to nadal występek - przypomina Wawrowska.

Zobacz także: Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Posłanki mówią o małym sukcesie, bo projekt już nie jest w sejmowej zamrażarce. - W przyszłym tygodniu będę chciała, żeby go podpisywali przedstawiciele wszystkich klubów - informuje Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy, współautorka projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS