Ginekolog zgwałcił 19-letnią pacjentkę, dostał karę więzienia w zawieszeniu. "Skandaliczny wyrok"

Źródło:
Fakty TVN
Ginekolog zgwałcił 19-letnią pacjentkę, dostał karę więzienia w zawieszeniu. "Skandaliczny wyrok" (24.11.2023)
Ginekolog zgwałcił 19-letnią pacjentkę, dostał karę więzienia w zawieszeniu. "Skandaliczny wyrok" (24.11.2023)
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ginekolog zgwałcił 19-letnią pacjentkę, dostał karę więzienia w zawieszeniu. "Skandaliczny wyrok"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Pani Karolina miała wtedy 19 lat i to była jej pierwsza wizyta u ginekologa - poleconego, uznanego specjalisty. Lekarz podał jej drinka, molestował, a w końcu zgwałcił w gabinecie. Jan K. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata. - Ten wyrok jest bardzo rozczarowujący, on jest po prostu zbyt łagodny - ocenia Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodzin FEDERA.

Wrocławski sąd skazał ginekologa za zgwałcenie pacjentki. Wyrok jednak wzbudził ogromne kontrowersje. - To jest po prostu skandaliczny wyrok - komentuje Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy. - Ten wyrok jest bardzo rozczarowujący, on jest po prostu zbyt łagodny - ocenia Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodzin FEDERA.

Za gwałt na nastolatce na fotelu ginekologicznym lekarz dostał wyrok w zawieszeniu. - (Sąd - przyp. red.) wymierzył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na cztery lata i oddał go pod dozór kuratora - informuje Marek Poteralski z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Zobacz także: Były policjant był oskarżony o gwałt i wykorzystywanie seksualne zatrzymanych. Usłyszał wyrok

Pełnomocniczka pokrzywdzonej czeka na uzasadnienie wyroku. - Wnioski prokuratury co do kary pozbawienia wolności bezwzględnej, bez zawieszenia, były złożone na rozprawie i myśmy się przychylili do takiego wniosku - mówi adwokatka Joanna Kowalska.

Kary za gwałt w zawieszeniu to w polskiej rzeczywistości prawnej standard - zwracają uwagę eksperci. - Zgwałcenie w polskim systemie karnym jest występkiem, więc taki gwałciciel, jeżeli zgwałcił pierwszy raz, to nikt go surowo nie potraktuje - wskazuje Kucharska-Dziedzic. W opinii ekspertek to prawo, które broni gwałcicieli. - Zostaniesz potraktowany łagodnie, będziemy patrzeć na twoje interesy, żeby nie zniszczyć ci życia tym wyrokiem - zaznacza Ferenc.

Tusk o sprawie 14-letniej dziewczynki z Podlasia, która została zgwałcona
Tusk o sprawie 14-letniej dziewczynki z Podlasia, która została zgwałconaTVN24

Chcą zmian w prawie

Lekarz Jan K. zgwałcił 19-letnią wówczas dziewczynę w swoim gabinecie 12 lat temu. To była jej pierwsza w życiu wizyta u ginekologa. Tak opowiadała o tym reporterom "Uwagi!" TVN: "rozpiął rozporek i pod nosem powiedział, że najlepiej będzie, jak zrobimy to w naturze. Pamiętam, że wtedy ja coś zaczęłam (mówić - przyp. red) pod nosem: ale ja tak nie chcę. Ale to nie były krzyki i głośne sprzeciwy, tylko bardziej takie ciche błaganie".

ZOBACZ MATERIAŁ PROGRAMU "UWAGA!" TVN

Zgodnie z polskim prawem trudno jest udowodnić gwałt, jeśli kobieta się czynnie nie broniła. - W Polsce cały czas obowiązuje definicja sprzed prawie stu lat, gdzie zakłada się domniemanie zgody na gwałt - zwraca uwagę Danuta Wawrowska, prawniczka i współautorka projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu.

- Wymaga się od ofiar, żeby dokonywały agresywnej obrony fizycznej, a nie wymaga się od sprawców, żeby po prostu nie gwałcili - dodaje Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy.

Sejm poprzedniej kadencji dwukrotnie odmawiał zajęcia się propozycją Lewicy o zmianie definicji gwałtu i podniesieniu dolnej granicy kary za gwałcenie. - Wieje wiatr zmian, żeby przyjąć tę zmianę - uważa Kamila Ferenc.

Wyrok na ginekologa jest nieprawomocny. Sąd nakazał mu zapłacenie grzywny i nawiązki dla pokrzywdzonej. Nie zabronił wykonywać zawodu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Uwaga!" TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS