W komisjach wyborczych mają być kamery. Czy system będzie gotowy na wybory?

26.02.2018 | W komisjach wyborczych mają być kamery. Czy system będzie gotowy na wybory?
26.02.2018 | W komisjach wyborczych mają być kamery. Czy system będzie gotowy na wybory?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
26.02.2018 | W komisjach wyborczych mają być kamery. Czy system będzie gotowy na wybory?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

28 tysięcy komisji wyborczych i pytanie o kamery. Czy będą w każdej komisji, kto je zabezpieczy przed hakerami, czy nie wystraszą wyborców i nie zmniejszą frekwencji? Filmowanie głosowania nie będzie łatwą operacją, o czym szef PKW chce rozmawiać z ministrem Joachimem Brudzińskim.

Od momentu przygotowania urny, przez samo głosowanie, w końcu liczenie głosów i podpis pod protokołem. Każdy, kto chce, ma mieć dostęp do transmisji z komisji wyborczej, a w ostateczności do nagrania. Gorzej, gdy będzie usterka.

- Informatycy z Krajowego Biura Wyborczego kontaktowali się z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która powiedziała, że musiałaby mieć dane jakieś dane, co najmniej zobaczyć te urządzenia, a ich nawet na papierze nie ma - mówi Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Na kilka miesięcy przed wyborami nie wiadomo jakie kamery i za ile trzeba kupić, czy wystarczy 28 tysięcy, czyli jedna na komisję, czy może potrzeba więcej. A to i tak najmniejszy problem, bo trzeba to spiąć w jeden system, który będzie bezpieczny i sprawdzony przez służby specjalne.

- Jest zadanie, które jest jasne i jest czas na jego wykonanie. Albo się ktoś podejmuje, a jeśli uważa, że nie jest w stanie, to podaje się do dymisji - mówi poseł Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości.

Powód do protestów wyborczych

Problem polega na tym, że zakłócenie transmisji z wyborów będzie zakłóceniem procesu wyborczego, a to może być podstawą do wyborczych protestów.

- To może wpłynąć na zgłaszanie przez podejrzliwych obywateli setek czy tysięcy protestów wyborczych. Dopóki nie zostaną one rozpoznane przez właściwe sądy, nie można ogłosić wyniku wyborów samorządowych - przekonuje prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista

- Chcemy się spotkać z ministrem Joachimem Brudzińskim. Może minister będzie miał jakiś pomysł. Nam się wydaje, że Sejm mógłby rozważyć możliwość wprowadzenia jakiegoś przepisu przejściowego, który by pozwalał na przesunięcie tego "przedsięwzięcia transmisyjnego" na później, czyli na czas wyborów parlamentarnych - dodaje Wojciech Hermeliński.

Ministerstwo w oświadczeniu pisze, że jest w kontakcie z PKW, ale te kwestie będą omawiane bez pośrednictwa mediów.

Nie ma czasu na zwłokę, nie ma przetargów, nie ma nawet szacunkowych kosztów co i za ile kupić.

- To nie jest żadna skomplikowana operacja - uważa poseł Schreiber.

- Zmienia się szefa KBW, mają być nowi komisarze wyborczy, a więc pojawią się ludzie bez doświadczenia. I oni mają zrobić coś w terminie niemożliwym do zrealizowania, a już wiemy, że winnymi tego wszystkiego będzie opozycja, samorządy. Znów będzie "wina Tuska" - uważa Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Mogą zakłócać nie dla żartu

W 2014 roku były problemy z systemem zliczania głosów bez kamer i transmisji na żywo. Miały miejsce protesty z okupacją Państwowej Komisji Wyborczej włącznie i oskarżeniami o fałszerstwa wyborcze.

Wtedy opozycja, a teraz rządzący domagali się wyciągania konsekwencji. Politycy PiS już wiedzą jak kłopotliwe jest transmitowanie czegoś, co łatwo zakłócić.

W poprzedniej kadencji Sejmu konferencja ekspertów zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej została zakłócona przez problemy techniczne oraz użytkowników komunikatora Skype. Wśród dzwoniących był między innymi "Władimir Putin".

Na zakłócenie procesu wyborczego, na ingerencję w pracę kamer i systemu w komisjach obwodowych mogą się decydować nie tylko żartownisie, ale także ci, którym będzie zależało na dużej liczbie wyborczych protestów w Polsce, czyli na awanturze i zamieszaniu.

O transmisjach wideo z lokali wyborczych mówią paragrafy 7-10 artykułu 52. Kodeksu wyborczego:

8774c74b-1fbb-47ff-945d-a01a9cda396c.png

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS