Czy prezydent powinien zawetować ustawy zmieniające sądownictwo? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24


Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować trzy ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie - tak uważa ponad połowa respondentów pytanych przez KANTAR Millward Brown SA w sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Niemal co trzeci badany jest zdania, że prezydent ustawy powinien podpisać.

WSZYSTKO O ZMIANACH W SĄDZIE NAJWYŻSZYM

CZYTAJ WIĘCEJ O USTAWACH O KRS I PRAWO O USTROJU SĄDÓW POWSZECHNYCH

Respondenci zostali zapytani o to, "czy prezydent powinien zawetować wszystkie trzy ustawy zmieniające system prawny w Polsce?". Chodzi o ustawy o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Odpowiedzi twierdzącej na to pytanie udzieliło 55 procent badanych, z czego 43 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 12 proc. - "raczej tak".

Przeciwnego zdania jest w sumie 29 procent respondentów, z czego 20 proc. uważa, że prezydent "zdecydowanie nie" powinien wetować ustaw, a 9 proc. wybrało opcję "raczej nie".

"Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 16 procent badanych.

Czy prezydent powinien zawetować ustawy?Fakty TVN

Jak odpowiadali wyborcy

Największe poparcie dla weta deklarują wyborcy Nowoczesnej. Za odrzuceniem przez prezydenta trzech ustaw jest 98 procent z nich. 0 proc. wyborców Nowoczesnej nie chce prezydenckiego weta.

Również wyborcy Platformy Obywatelskiej w większości chcieliby weta prezydenta (90 procent). Przeciwnego zdania jest 9 procent. W przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego 93 proc. wyborców jest zdania, że prezydent powinien zawetować trzy ustawy. Przeciwnego zdania jest 7 procent.

Poparcie dla weta wyborców partiiFakty TVN

Wśród wyborców Kukiz'15 53 procent uważa, że prezydent powinien zawetować ustawy. Przeciwnie uważa 33 proc. badanych deklarujących głosowanie na ugrupowanie Pawła Kukiza.

Wśród osób, które popierają wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem, zdecydowania większość uważa, że prezydent powinien podpisać ustawy zmieniające system sądownictwa. Takiego zdania jest 69 proc. respondentów. Zdaniem 18 procent badanych, którzy popierają Zjednoczoną Prawicę, prezydent powinien zawetować ustawy.

Sprzeciw dla weta wyborców partiiFakty TVN

Poparcie według wieku

Zwolennicy weta prezydenta przeważają w każdej grupie wiekowej.

Wśród badanych osób w wieku 18-24 lata 41 procent uważa, że prezydent powinien ustawy zawetować. 29 procent respondentów w tej grupie wiekowej jest przeciwnego zdania.

59 proc. badanych w grupie wiekowej 25-34 lata jest zdania, że prezydent nie powinien ustaw podpisywać. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 34 procent.

Także respondenci w grupie wiekowej 35-44 lata w większości uważają, że prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie. Takiego zdania jest 59 proc. badanych. Przeciwnie odpowiedziało 28 proc. osób.

Poparcie dla weta według wiekuFakty TVN

64 proc. badanych w grupie wiekowej 45-59 lat jest zdania, że prezydent nie powinien ustaw podpisywać. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 28 procent.

Wśród badanych osób w wieku powyżej 60 lat 48 procent uważa, że prezydent powinien ustawy zawetować. 26 procent respondentów w tej grupie wiekowej jest przeciwnego zdania.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown SA 21 lipca 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby.

Autor: dln / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS