"Kościelna kara śmierci" dla Pawła K. Watykański wyrok usłyszał w więzieniu

10.05 | "Kościelna kara śmierci" dla Pawła K. Watykański wyrok usłyszał w więzieniutvn24

Papież Franciszek ustanowił nowe normy postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Duchowni będą mieli obowiązek zgłaszania do Watykanu każdego przypadku molestowania nieletnich. Ważne, by przepisy nie zostały na papierze. Tak, jak bywało do tej pory. Także w Polsce.

W sprawie księdza Pawła K. Watykan podjął decyzję. Wyrok został ogłoszony duchownemu w więzieniu. Paweł K. jest w nim od czterech lat. W sumie został skazany na 7.

Mimo że akta sprawy sięgającej 2005 roku już dawno trafiły do sądowego archiwum, watykańska kongregacja swoje postępowanie zakończyła dopiero teraz.

- Za takie przestępstwa, które popełnił, grozi mu najwyższy wymiar kary, jaki jest w Kościele, jaki może spotkać osobę duchowną. Ja bym powiedział, że to jest kościelna kara śmierci, więc nie ma się co dziwić, że ten proces trwa - ocenia ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej.

Brak reakacji

Jak ustaliły "Fakty" TVN, Paweł K. został wydalony ze stanu duchownego. Dla archidiecezji wrocławskiej nie oznacza to jednak zamknięcia tej sprawy. Jedna z ofiar pozwała kurię i domaga się wypłaty zadośćuczynienia.

Pełnomocnik nastolatka twierdzi, że koszmar gwałconego chłopca i innych molestowanych dzieci mógł zakończyć się wcześniej. Zabrakło jednak reakcji ludzi, którzy wiedzieli o zachowaniu księdza.

- Jeden z czynów popełniony był na terenie placówki opiekuńczo leczniczej prowadzonej przez siostry Boromeuszki we Wrocławiu. Tam był zapraszany mój klient, tam mieszkał, tam nocował, tam go widziały również siostry - mówi Józef Mazur, pełnomocnik jednej z ofiar Pawła K.

Nowe prawo

Takie sytuacje mają się już więcej nie powtórzyć - dzięki nowemu prawu zatwierdzonemu przez papieża Franciszka.

- Jasno mówi o obowiązku informowania. Teoretycznie wcześniej też tak było, ale z doświadczenia wiemy, że zamknięta mentalność albo źle pojęta obrona interesów instytucji ograniczała jawność. Nowe prawo jest ważne, bo to ujawnianie staje się priorytetem kościoła - mówi arcybiskup Charles Scicluna, metropolita maltański.

W każdej diecezji na świecie ma powstać system, który w szybki i bezpieczny dla ofiar sposób pozwoli na zgłaszanie przypadków pedofilii. Może być to infolinia, strona internetowa, czy - jak w Polsce - wyznaczony do przyjmowania takich spraw delegat.

- Taką specjalną nowością jest wprowadzenie zasad postępowania przez kościół wobec księży biskupów. Jeżeli ktoś z nich zostanie oskarżony o czyny pedofilskie bądź o ukrywanie tych czynów - tłumaczy Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Bez konsekwencji

Do tej pory wiedza o takich przypadkach, nie zawsze oznaczała też konsekwencje. Pokazuje to historia Marka K., skazanego księdza, którego sprawy w kościele przez lata nikt nawet nie próbował wyjaśniać. Dopiero po zmianie biskupa, duchownego, który molestował ministranta, wysłano na trzyletnią terapię.

- Opinia biegłego psychologa i biegłego seksuologa, którą otrzymaliśmy po przejściu przez tego księdza terapii mówi bardzo jasno, że skłonności pedofilskie zostały stwierdzone. Jakkolwiek - po przejściu tej terapii - opinia mówi, że nie jest już człowiekiem niebezpiecznym - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej.

- Kategoryczne stwierdzenie, że nie zagraża nie jest prawdą. Po prostu nie jest prawdą - mówi psycholog Andrzej Sękowski.

Ksiądz po terapii nie pełni żadnych funkcji. Rzecznik kurii zapewnia, że jest pod kontrolą.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS