Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN
Był polskim pionierem odnawianych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda
Był polskim pionierem odnawianych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda
Marek Nowicki/Fakty TVN
Był polskim pionierem odnawianych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana LeonardaMarek Nowicki/Fakty TVN

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

W 2002 roku w "Faktach" pokazywaliśmy pana Leonarda Napiórkowskiego, który zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Mężczyznę odwiedziliśmy z kamerą po 22 latach, żeby sprawdzić, czy działają cały czas, choć trzeba dodać dla współczesnego widza, że nie są to tak popularne obecnie panele fotowoltaiczne.

- To są panele podgrzewające czynnik, który rozprowadza ciepło. Oddaje część tego ciepła do ziemi, do gruntu, skąd później pompa czerpie zimą - wyjaśnia pan Leonard.

Pompa ciepła, którą już widzieliśmy w 2002 roku, cały czas działa. 22 lata temu to była taka nowość, że w "Faktach" na specjalnej grafice wyjaśnialiśmy widzom, jak działa takie ogrzewanie geotermalne. Osiem rur wpuszczonych trzydzieści metrów w głąb ziemi doprowadzało i doprowadza cały czas ciepło do domu pana Leonarda.

- Inwestycja jest bardzo dobra, mam nadzieję, że się szybciej spłaci - mówił wtedy pan Leonard. Teraz mężczyzna dodaje, że inwestycja zamortyzowała się w siedem i pół sezonu.

Rośnie popularność odnawianych źródeł energii (wideo archiwalne)
Rośnie popularność odnawianych źródeł energii (wideo archiwalne)Materiał "Faktów" z 2002 roku.Marek Nowicki/Fakty TVN

"Rzecz, w którą warto inwestować"

Koszty założenia takiej pompy były wtedy ogromne, nieporównywalne z obecnymi kosztami. Nie było żadnych dotacji rządowych ani samorządowych, nie można było takiej pompy w ogóle kupić w Polsce. Leonard Napiórkowski sprowadził ją z zagranicy i jeszcze w dodatku musiał zapłacić cło, bo wtedy Polska jeszcze nie była w Unii Europejskiej. 

Pompa - jak zostało to wspomniane - współpracuje z panelami słonecznymi, które podnoszą ciepło gruntu. W efekcie pan Leonard ma ciepłą wodę w kranie i ogrzewanie w podłodze. Od ponad dwóch dekad wszystko skrupulatnie odnotowuje na specjalnej tablicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odnawialne źródła energii – czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Pan Leonard, pionier odnawialnych źródeł energii, od kilku lat używa też powietrznej pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. - Energia odnawialna to jest coś, co uważam, że jest przyszłością. Nie ma odwrotu od tego i jest to rzecz, w którą warto inwestować z różnych względów, przede wszystkim z powodów ekonomicznych - przekonuje pan Leonard. 

Wiele osób z panem Leonardem się zgodzi, bo tylko w 2022 roku kupiliśmy ponad 200 tysięcy różnego rodzaju pomp ciepła. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Drogowa rewolucja w stolicy. Kierowcy, uwaga na nowe oznakowanie. Od 1 lipca zaczyna obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Pierwsza w Polsce - na razie bez rozmachu. Na początek to jedynie centrum, kilka procent powierzchni miasta, a i tak Warszawa ma dzięki temu złapać głębszy oddech. Niektórzy kierowcy są zaniepokojeni, chociaż ograniczenia nie dotyczą mieszkańców, którzy płacą podatki w stolicy.

W Warszawie od 1 lipca będzie działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie od 1 lipca będzie działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Skarbówka bierze pod lupę osoby handlujące w internecie. Osoby, które sprzedają towary, także używane, albo świadczą usługi na popularnych platformach, będą podlegać raportowaniu do fiskusa.

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sześcioletni Daniel cierpi na białaczkę, a w wyniku agresywnej chemioterapii rozwinęła się u niego sepsa i masywne zapalenie płuc. Był całkowicie pozbawiony odporności, miał duże zaburzenia krzepnięcia krwi. Ratunek dla dziecka przyszedł na szpitalnym oddziale intensywnej terapii dla dorosłych, gdzie podłączono sześciolatka do ECMO. Teraz Daniel ma się już znacznie lepiej.

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS